Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pažítka: dokonalý doplnok mnohých pokrmov

Pažítka patrí medzi najobľúbenejšie záhradné byliny. Patrí do botanickej čeľade cesnakovitých rastlín a má jemnú cibuľovú chuť. Viacročná koreninová rastlina poskytuje mnoho vitamínov, predovšetkým vitamín C, minerálnych látok a éterických olejov. 

Užitočné informácie

Pažítka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú pažítku

Pažítku (Allium schoenoprasum) úspešne pestovali už v stredovekej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Môže mať aj iné, regionálne názvy. Ako viacročná cibuľová rastlina vytvára pažítka úzke, tmavozelené, do 30 centimetrov dlhé rúrkovité listy, ktoré po odrezaní vždy znovu dorastú. Pred rozkvitnutím fialových alebo bielych kvetov má pažítka charakteristickú chuť podobnú cibuli, ktorá je mierne ostrá a korenistá. Príbuznou pažítky je čínska pažítka, ktorá sa od klasickej pažítky aspoň navonok odlišuje plochejšími listami a výraznými cibuľkami. Ako príbuzná póru sa táto klasická korenina hodí k mnohým slaným pokrmom.


Pôvod

Odkiaľ pochádza pažítka?

Pažítka pôvodne pochádza zo strednej Ázie. Ale už od stredoveku sa pestuje aj v Európe. Takisto rastie v Ázii a Severnej Amerike. Vedeli ste, že pažítku pred storočiami prikladali kvôli jej antiseptickým vlastnostiam na rezné rany? 


Sezónnosť

Kedy má pažítka svoju sezónu?

Pažítka rastúca voľne na poli je dostupná od začiatku mája do konca októbra. Až do začiatku nasledujúcej sezóny rastie potom pažítka v skleníkoch. Pažítku si tiež môžete vypestovať sami na teplom, slnečnom alebo polotienistom mieste na balkóne alebo okennej doske. Ak sa pažítka z črepníka zberá správne, znova a znova dorastá. Pôda pritom nesmie byť príliš suchá ani príliš mokrá a vždy musí zostať malý zvyšok rastliny.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pažítka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú pažítku

Pažítka sa nakrája a vďaka malému množstvu cesnakového oleja dodáva šalátom, polievkam, tvarohu, maslovému chlebu, ragú, vajíčkovým jedlám a tiež rybám a morským plodom korenistú príchuť a skutočne veľa vitamínu C. Biele a predovšetkým purpurové kvetové okolíky, ktoré aj okrasnej záhrade dodávajú pekné akcenty, môžete tiež použiť na dochutenie čerstvých šalátov. Avšak kvety sa vytvoria, iba ak sa pažítka neorezáva. Pažítka sa používa výlučne surová, pretože podusená alebo uvarená stráca svoju arómu.

Ako uchovať pažítku čerstvú

Čerstvú pažítku možno skladovať približne týždeň. Položiť zväzok pažítky do pohára s vodou však nie je optimálnou metódou skladovania. Dlhšie vydrží, keď ju po opláchnutí a vytrasení dosucha skladujete v chladničke v plastovom vrecku.Účinné zložky

Čo sa skrýva v pažítke

Čerstvo odrezaná pažítka obsahuje rôzne minerálne látky a vitamíny, ako napríklad vitamín C.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 27 kcal

Sacharidy: 1,6 g

Bielkoviny: 3,6 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,14 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,42 mg

Vitamín C: 47 mg

Vitamín E: 1,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 129 mg

Železo: 1,6 mg

Draslík: 434 mg

Horčík: 44 mg

Sodík: 3 mg