Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Žerucha: kvalitný zdroj živín

Žerucha je rastlina z čeľade kapustovitých. Je veľmi nenáročná a v súčasnosti rastie takmer všade na svete. Uprednostňuje slnečné alebo polotienisté polohy a potrebuje vodu bohatú na živiny. Často sa vyskytuje pri prameňoch, potokoch a rybníkoch, pretože uprednostňuje vlhkú pôdu bohatú na humus.

Užitočné informácie

Žerucha má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú žeruchu

Existuje niekoľko druhov žeruchy. Väčšinou sa v kuchyni používa ako korenina a dá sa pestovať v záhradách a tiež v kvetináčoch na parapetných doskách. Chuťovo sa žerucha potočná podobá na známejšiu žeruchu siatu, je však trochu aromatickejšia. Žerucha má mierne ostrú, osviežujúcu chuť.

Spôsobuje ju glykozid horčičného oleja glukonasturtiín. Glykozidy horčičného oleja sú chemické zlúčeniny, ktoré ako sekundárne rastlinné zložky dodávajú rôznym druhom zeleniny, ako horčica alebo reďkovka, horkú, kyslastú alebo ostrú chuť. Táto vlastnosť obmedzuje kulinárske využitie žeruchy na dochucovanie alebo ozdobu jedál.


Pôvod

Odkiaľ pochádza žerucha?

Žerucha pôvodne pochádza z Prednej Ázie. Bola známa už v starom Grécku ako korenina a liečivá rastlina.


Sezónnosť

Kedy má žerucha svoju sezónu?

Žerucha vyrastie už za desať dní a je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže žerucha použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú žeruchu

Pri príprave jedál sa žerucha používa predovšetkým v šalátoch a polievkach, aby im dodala chuťovo zvláštnu príchuť alebo zvýšila ich ostrosť. Nedá sa však používať ako ostatné zeleninové a koreninové rastliny vo vysušenom stave ako korenie, pretože takmer úplne stratí svoju typickú chuť.

Čistou žeruchou alebo v zmesi s inými bylinkami sa korenia aj rybie a vaječné pokrmy a tiež mliečne výrobky, ako bylinkové maslo, čerstvý syr, bylinkový tvaroh a remulády. Veľmi často sa žerucha používa ako obloženie rôznych jedál, napríklad stejkov, sendvičov alebo surového špenátu.

Ako žeruchu skladovať

Žeruchu nemožno skladovať dlho, lebo je zvyknutá na veľmi vlhké podmienky a rýchlo vyschne. Pri izbovej teplote vydrží asi jeden deň. V chladničke ju možno uchovávať, pri teplote od troch do piatich stupňov, zabalenú alebo zavarenú vo fólii, až jeden týždeň. Preto je nutné rýchlo ju spracovať a skonzumovať, aby nedošlo k žiadnemu chuťovému a kvalitatívnemu znehodnoteniu.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v žeruche

Žerucha je kvalitná potravina, ktorá je bohatá na vitamíny a minerálne látky, ako draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo a zinok. Žerucha sa s obľubou používa pri jarných kúrach, pretože podporuje látkovú výmenu. Táto bylina podporuje trávenie a má močopudné a mierne antibiotické účinky. V minulosti sa žerucha považovala za dôležitý zdroj vitamínu C, lebo ju bolo možné zbierať po celý rok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 22 kcal

Sacharidy: 0,4 g

Bielkoviny: 1,2 g

Tuky: 1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,23 mg

Vitamín C: 62 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 170 mg

Železo: 2,2 mg

Draslík: 230 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 49 mg