Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Majorán: nenahraditeľný do údenín

Je to jedlá rastlina z čeľade hluchavkovitých. Pôvodne pochádza z Malej Ázie, avšak postupne sa presadila ako korenie na celom svete. Bylina príbuzná s oreganom sa s obľubou používa na korenenie údenín a mäsa.

Užitočné informácie

Majorán má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý majorán

Majorán patrí, podobne ako mäta, bazalka a šalvia, do čeľade hluchavkovitých. Používa sa v čerstvej forme, keď je podstatne aromatickejší, a ako sušené korenie, v nakrájanej a drvenej forme. Má výraznú sladkasto-horkastú chuť. Chuť najviac pripomína saturejku alebo oregano. Avšak zatiaľ čo pre chuť oregana je charakteristická prítomnosť éterických olejov a fenolov, majoránu komplexné aromatické kyseliny úplne chýbajú, čo vysvetľuje chuťovú odlišnosť a tiež inú vôňu. Majorán však tiež obsahuje éterické oleje. Ich obsah môže byť podľa teplotného pásma, pôdy a času zberu menší ako jedno percento, ale môže tiež stúpnuť až na 3,5 percenta.


Pôvod

Odkiaľ pochádza majorán?

Majorán je rastlinný druh, ktorý pôvodne pochádza z Malej Ázie a patrí ku koreninám, ktoré musia rásť v teplej klíme, aby mohli dosiahnuť svoju plnú arómu. Názov možno odvodzovať od latinského amaracum alebo gréckeho amarakos. Tu je v koreni slovo amor (láska), pretože už starí Gréci považovali majorán za rastlinu bohyne lásky a v rímskej literatúre je chválený ako afrodiziakum. 


Sezónnosť

Kedy má majorán svoju sezónu?

Majorán je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže majorán použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý majorán

Svojou výraznou chuťou sa majorán dobre hodí ku všetkým výdatným pokrmom. V zmesiach sa mimoriadne dobre dopĺňa s čiernym korením, bobkovým listom a borievkou. S majoránom sa, predovšetkým v stredomorskej oblasti, používa tiež cesnak a iné bylinky. Taliani ho používajú spolu s cesnakom na výrazné paradajkové omáčky, v Ligúrii sa používa s inými bylinkami na obľúbené paštéty z lístkového cesta a do zeleninových plniek.  Vysušený majorán vydrží veľmi dlho. Čerstvý je potrebné spotrebovať do jedného týždňa. Odporúča sa uchovávať ho v chladničke v priehradke na zeleninu.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v majoráne

Majorán sa považuje kvôli prítomnosti sekundárnych rastlinných zložiek, ako sú éterické oleje, triesloviny a horké látky, za liečivú rastlinu. Éterickým olejom sa okrem ich dôležitej úlohe pre vôňu a chuť pripisujú aj mnohé priaznivé účinky pre zdravie. Majorán vraj uvoľňuje hlieny a kŕče, posilňuje žalúdok a zmierňuje bolesti nervov. Majoránu sa tiež pripisuje antiseptický účinok, ktorý je však v porovnaní napríklad s cibuľou skôr malý.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 50 kcal

Sacharidy: 7,4 g

Bielkoviny: 2,3 g

Tuky: 1,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,01 mg

Vitamín C: 9 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 350 mg

Železo: 7 mg

Draslík: 270 mg

Horčík: 60 mg

Sodík: 15 mg