Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kôpor: chutná letná bylina

Kôpor je mnohostranne využiteľná liečiva bylina a korenie. Kôpor pochádza z Blízkeho východu a južnej Európy. V kuchyni ho poznali už starí Egypťania, Gréci a Rimania a používali ho na miernenie svojich zdravotných problémov. Do strednej Európy kôpor priniesli kresťanskí mnísi, ktorí ho pestovali vo svojich kláštorných záhradách.

Užitočné informácie

Kôpor má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý kôpor

Kôpor (Anethum graveolens L.) je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky 30 až 75 centimetrov – zriedkavo dokonca až 120 centimetrov. Všetky časti rastliny majú aromatickú vôňu. Chuť kôpru môže byť veľmi trpká, mierne horká až sladkasto aromatická. Usušené semená majú chuť podobnú rasci. Čerstvý kôpor chutí oveľa sladšie ako sušené plody. Listy aj plodové okolíky kôpru sú dôležitou prísadou pri nakladaní kyslých uhoriek, kyslej kapusty, tekvice a tiež pri príprave bylinného octu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza kôpor?

Rastlina pochádza z juhu Európy, Stredomoria, odkiaľ sa pred asi 5000 rokmi rozšírila až do severnej Európy. Najstaršie zmienky pochádzajú od starých Egypťanov, kde je spomínaná ako pohrebný dar. V stredoveku sa kôpor používal pri rôznych zdravotných ťažkostiach ako liečivá bylina.


Sezónnosť

Kedy má kôpor svoju sezónu?

Voľne rastúca rastlina má svoju sezónu od mája do septembra. Vďaka skleníkovému pestovaniu je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kôpor použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý kôpor

Čerstvý kôpor chutí sladko, aromaticky a mierne korenisto, podobne ako fenikel alebo aníz. Slúži ako veľmi aromatické korenie do polievok, omáčok a šalátov a prednostne sa hodí na dochutenie jedál z vajíčok, zemiakov, rýb, morských plodov, uhorkového šalátu, tvarohu a svetlých omáčok. Okrem toho slúži na dochucovanie mäsitých jedál, hydiny a vína. Táto typická letná bylina stráca pri varení veľa zo svojej korenisto sladkastej arómy, preto sa má kôpor pridávať až krátko pred servírovaním. Sušený kôpor je nutné dávkovať v trochu väčšom množstve. Zelený kôpor alebo lístkový kôpor možno použiť, aby pokrmom dodal svieži alebo atraktívny vzhľad.

Ako kôpor skladovať

Sušený kôpor žiaľ stráca svoje dôležité účinné látky a arómu. Zamrazený kôpor je však silným korením. Kôpor je najlepšie uchovávať chladený pri asi nula stupňoch Celzia a pri relatívnej vlhkosti vzduchu 95 percent. Ak kôpor zabalíte do fólie, jeho doba skladovania sa predĺži až na tri týždne.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v kôpri

Kôpor je bohatý na vitamín C, zmierňuje preto, okrem iného, bolesti hlavy. Má tiež vysoký obsah éterických olejov, vďaka ktorým povzbudzuje chuť do jedla, uvoľňuje kŕče a podporuje trávenie. Preto sa kôpor považuje za skutočne zázračný prostriedok pri problémoch so žalúdkom a črevami, nefropatii, chorobách pečene a žlčníka a pálení záhy, ale aj pri hemoroidoch, opuchoch či vredoch. Kôpor má navyše baktericídny účinok proti niektorým črevným baktériám. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 54 kcal

Sacharidy: 8 g

Bielkoviny: 3,7 g

Tuky: 0,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,19 mg

Vitamín B2: 0,43 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 50 mg

Vitamín E: 1,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 230 mg

Železo: 5,5 mg

Draslík: 647 mg

Horčík: 28 mg

Sodík: 27 mg