Kyslá kapusta: lacný odtučňovací prostriedok
Kyslá kapusta sa vyrába z bielej a špicatej kapusty a často sa konzumuje ako príloha. Patrí k probiotickým potravinám, pretože obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, živé bakteriálne kmene, ktoré majú zdravotne priaznivý účinok na črevnú flóru.
Kyslá kapusta má tieto špecifické vlastnosti
Kyslá kapusta vzniká najprv nastrúhaním bielej kapusty a špicatej kapusty. Po nasolení a zlisovaní kapusta prechádza prírodným procesom mliečneho kvasenia vo vlastnej šťave bez prístupu vzduchu. Typickú jemne kyslú chuť výsledného produktu zdokonaľujú kôpor, rasca, jablká, plody borievky alebo hrozno.
Po asi jednom až troch týždňoch fermentácie vzniká, po správnom okorenení, trvanlivá kyslá kapusta, ktorá má jemnú štruktúru. Ak sa kvasenie predčasne zastaví, vznikne sladká jemná kyslá kapusta alebo po dochutení vínna kyslá kapusta. Vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok sa pritom zachová. Kyslá kapusta je veľmi zdravá a navyše je lacná.
Odkiaľ pochádza kyslá kapusta?
Efektívnu metódu naloženia a nakvasenia narezaných pásikov kapusty vyvinuli už v starovekom Grécku, Ríme a Číne. Kórejský variant kyslej kapusty sa volá kimchi a vznikol už v 7. storočí. Ako sa kyslá kapusta nakoniec dostala do Európy, nie je presne známe.
Kedy má kyslá kapusta svoju sezónu?
Spracovaná kyslá kapusta má svoju sezónu po celý rok. Ak by ste si chceli pripraviť vlastnú kyslú kapustu, môžete väčšinu roka využiť voľne pestovanú kapustu, prípadne kapustu skladovanú.
Na čo sa môže kyslá kapusta použiť a ako sa má skladovať?
Popri konzumácii za surova je kapusta vhodná aj na dusenie. Zatiaľ čo v domácej sliezskej kuchyni a v Južnom Bavorsku do kapusty počas varenia pridávajú zemiaky, pokrm z kyslej kapusty môže zdokonaliť aj pridanie rôznych druhov mäsa.
Kyslá kapusta je obľúbená aj v zahraničí. Preto kyslá kapusta so šampanským robí z Alsaska vo Francúzsku centrum kyslej kapusty, bigos je už dlho národným jedlom Poliakov a reuben sendviče v USA si bez kyslej kapusty tiež ťažko predstaviť. Knedle a kyslá kapusta v Česku alebo segedínsky guláš z maďarskej kuchyne sú ďalšími príkladmi obľúbenosti kyslej kapusty. Kyslú kapustu možno skladovať bez problémov.
Čo sa skrýva v kyslej kapuste
Kyslá kapusta má málo kalórií a dobre sa hodí pre odtučnovacie kúry. Obsiahnutá vláknina vynikajúco zasýti. Kapusta okrem iného posilňuje imunitný systém, srdce a nervovú sústavu.
Kalórie: 51 kcal
Sacharidy: 0,75 g
Bielkoviny: 1,13 g
Tuky: 4,36 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,01 mg
Vitamín B2: 0,03 mg
Vitamín B6: 0,11 mg
Vitamín C: 6,32 mg
Vitamín E: 0,17 mg
Vápnik: 38 mg
Železo: 0,39 mg
Draslík: 115 mg
Horčík: 7 mg
Sodík: 206 mg