Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kyslá kapusta: lacný odtučňovací prostriedok

Kyslá kapusta sa vyrába z bielej a špicatej kapusty a často sa konzumuje ako príloha. Patrí k probiotickým potravinám, pretože obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, živé bakteriálne kmene, ktoré majú zdravotne priaznivý účinok na črevnú flóru.

Užitočné informácie

Kyslá kapusta má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú kyslú kapustu

Kyslá kapusta vzniká najprv nastrúhaním bielej kapusty a špicatej kapusty. Po nasolení a zlisovaní kapusta prechádza prírodným procesom mliečneho kvasenia vo vlastnej šťave bez prístupu vzduchu. Typickú jemne kyslú chuť výsledného produktu zdokonaľujú kôpor, rasca, jablká, plody borievky alebo hrozno.

Po asi jednom až troch týždňoch fermentácie vzniká, po správnom okorenení, trvanlivá kyslá kapusta, ktorá má jemnú štruktúru. Ak sa kvasenie predčasne zastaví, vznikne sladká jemná kyslá kapusta alebo po dochutení vínna kyslá kapusta. Vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok sa pritom zachová. Kyslá kapusta je veľmi zdravá a navyše je lacná.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kyslá kapusta?

Efektívnu metódu naloženia a nakvasenia narezaných pásikov kapusty vyvinuli už v starovekom Grécku, Ríme a Číne. Kórejský variant kyslej kapusty sa volá kimchi a vznikol už v 7. storočí. Ako sa kyslá kapusta nakoniec dostala do Európy, nie je presne známe.


Sezónnosť

Kedy má kyslá kapusta svoju sezónu?

Spracovaná kyslá kapusta má svoju sezónu po celý rok. Ak by ste si chceli pripraviť vlastnú kyslú kapustu, môžete väčšinu roka využiť voľne pestovanú kapustu, prípadne kapustu skladovanú. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kyslá kapusta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú kyslú kapustu

Popri konzumácii za surova je kapusta vhodná aj na dusenie. Zatiaľ čo v domácej sliezskej kuchyni a v Južnom Bavorsku do kapusty počas varenia pridávajú zemiaky, pokrm z kyslej kapusty môže zdokonaliť aj pridanie rôznych druhov mäsa.

Kyslá kapusta je obľúbená aj v zahraničí. Preto kyslá kapusta so šampanským robí z Alsaska vo Francúzsku centrum kyslej kapusty, bigos je už dlho národným jedlom Poliakov a reuben sendviče v USA si bez kyslej kapusty tiež ťažko predstaviť. Knedle a kyslá kapusta v Česku alebo segedínsky guláš z maďarskej kuchyne sú ďalšími príkladmi obľúbenosti kyslej kapusty. Kyslú kapustu možno skladovať bez problémov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v kyslej kapuste

Detailný pohľad na čerstvú kyslú kapustu

Kyslá kapusta má málo kalórií a dobre sa hodí pre odtučnovacie kúry. Obsiahnutá vláknina vynikajúco zasýti. Kapusta okrem iného posilňuje imunitný systém, srdce a nervovú sústavu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 51 kcal

Sacharidy: 0,75 g

Bielkoviny: 1,13 g

Tuky: 4,36 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,01 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 6,32 mg

Vitamín E: 0,17 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 38 mg

Železo: 0,39 mg

Draslík: 115 mg

Horčík: 7 mg

Sodík: 206 mg