Hlávkový kel: jemné listy
Ľudia na celom svete si už tisícročia cenia prednosti hlúbovej zeleniny. Je veľmi zdravá, rastie takmer všade a možno ju ľahko spracovať. To platí aj pre kel: má výrazne jemnejšie listy ako iné druhy hlúbovej zeleniny a možno ho bez problémov konzumovať aj surový ako šalát.
Hlávkový kel má tieto špecifické vlastnosti
Hlávkový kel je veľmi obľúbenou hlúbovou zeleninou a patrí do čeľade kapustovitých rastlín. Hlávka kelu je guľatá a má zvlnené listy. Vonkajšie listy sú tmavozelené, jadro je však žltasté až biele. Zrelý hlávkový kel môže dosiahnuť priemer do 25 centimetrov a hmotnosť do maximálne dvoch kilogramov. Ak je hlávkový kel zrelý, chutí aromaticky, jemne a mierne orieškovo. Hlávkový kel, ktorý sa zberá na začiatku leta, chutí väčšinou trochu jemnejšie ako kel z jesenného alebo zimného obdobia.
Odkiaľ pochádza hlávkový kel?
Hlávkový kel pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti. Vo veľkom množstve sa začal pestovať najmä v Taliansku v 16. storočí. Postupne sa hlávkový kel udomácnil aj v severnom Taliansku a Francúzsku. Hlávkový kel obľubuje teplú a suchú klímu a dnes sa pestuje predovšetkým v Číne, Indii, Rusku a v Južnej Kórei. Pri priaznivých podmienkach dokáže rásť aj v našich skleníkoch.
Kedy má hlávkový kel svoju sezónu?
Hlávkový kel patrí k jarnej, ale aj k jesennej a zimnej zelenine. Preto je v predaji od marca do augusta a od augusta do novembra. Mimo sezónu sa dováža, preto je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže hlávkový kel použiť a ako sa má skladovať?
Hlávkový kel sa považuje za klasickú zeleninovú prílohu k slaným pokrmom, ako je divina, jahňacina, hovädzina alebo bravčovina. Ďalej sa vynikajúco hodí na prípravu aromatických polievok alebo eintopfov. Klasikou je tiež kapustová roláda: do kelového listu sa zabalí silno korenená plnka z mletého mäsa. Nakoniec sa závitky prudko opečú na panvici a potom dusia vo vývare.
Ako kel spracovať: Odoberte vonkajšie listy, hlávku dôkladne umyte, rozštvrťte ju a tvrdý hlúb vyrežte v tvare klinu. Hlávkový kel je najlepšie skladovať v tme a chlade. Vydrží tak čerstvý jeden až dva týždne.
Čo sa skrýva v hlávkovom keli
Hlávkový kel je bohatý na vitamín C, preto najmä počas zimných mesiacov posilňuje imunitný systém. Okrem toho kel ešte obsahuje veľké množstvo vitamínu B a tiež rôzne minerálne látky, ktoré sú celkovo veľmi prospešné pre látkovú výmenu. Hlávkový kel možno konzumovať surový a vtedy obsahuje viac živín.
Kalórie: 32 kcal
Sacharidy: 2,92 g
Bielkoviny: 2,78 g
Tuky: 0,32 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,06 mg
Vitamín B2: 0,06 mg
Vitamín B6: 0,16 mg
Vitamín C: 49,6 mg
Vitamín E: 2,5 mg
Vápnik: 64 mg
Železo: 0,55 mg
Draslík: 236 mg
Horčík: 12 mg
Sodík: 9 mg