Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hlávkový kel: jemné listy

Ľudia na celom svete si už tisícročia cenia prednosti hlúbovej zeleniny. Je veľmi zdravá, rastie takmer všade a možno ju ľahko spracovať. To platí aj pre kel: má výrazne jemnejšie listy ako iné druhy hlúbovej zeleniny a možno ho bez problémov konzumovať aj surový ako šalát.

Užitočné informácie

Hlávkový kel má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý hlávkový kel

Hlávkový kel je veľmi obľúbenou hlúbovou zeleninou a patrí do čeľade kapustovitých rastlín. Hlávka kelu je guľatá a má zvlnené listy. Vonkajšie listy sú tmavozelené, jadro je však žltasté až biele. Zrelý hlávkový kel môže dosiahnuť priemer do 25 centimetrov a hmotnosť do maximálne dvoch kilogramov. Ak je hlávkový kel zrelý, chutí aromaticky, jemne a mierne orieškovo. Hlávkový kel, ktorý sa zberá na začiatku leta, chutí väčšinou trochu jemnejšie ako kel z jesenného alebo zimného obdobia.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hlávkový kel?

Hlávkový kel pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti. Vo veľkom množstve sa začal pestovať najmä v Taliansku v 16. storočí. Postupne sa hlávkový kel udomácnil aj v severnom Taliansku a Francúzsku. Hlávkový kel obľubuje teplú a suchú klímu a dnes sa pestuje predovšetkým v Číne, Indii, Rusku a v Južnej Kórei. Pri priaznivých podmienkach dokáže rásť aj v našich skleníkoch.


Sezónnosť

Kedy má hlávkový kel svoju sezónu?

Hlávkový kel patrí k jarnej, ale aj k jesennej a zimnej zelenine. Preto je v predaji od marca do augusta a od augusta do novembra. Mimo sezónu sa dováža, preto je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hlávkový kel použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý hlávkový kel

Hlávkový kel sa považuje za klasickú zeleninovú prílohu k slaným pokrmom, ako je divina, jahňacina, hovädzina alebo bravčovina. Ďalej sa vynikajúco hodí na prípravu aromatických polievok alebo eintopfov. Klasikou je tiež kapustová roláda: do kelového listu sa zabalí silno korenená plnka z mletého mäsa. Nakoniec sa závitky prudko opečú na panvici a potom dusia vo vývare.

Ako kel spracovať: Odoberte vonkajšie listy, hlávku dôkladne umyte, rozštvrťte ju a tvrdý hlúb vyrežte v tvare klinu. Hlávkový kel je najlepšie skladovať v tme a chlade. Vydrží tak čerstvý jeden až dva týždne.


Recepty

Čo možno pripraviť z hlávkového kelu


Účinné zložky

Čo sa skrýva v hlávkovom keli

Detailný pohľad na čerstvý hlávkový kel

Hlávkový kel je bohatý na vitamín C, preto najmä počas zimných mesiacov posilňuje imunitný systém. Okrem toho kel ešte obsahuje veľké množstvo vitamínu B a tiež rôzne minerálne látky, ktoré sú celkovo veľmi prospešné pre látkovú výmenu. Hlávkový kel možno konzumovať surový a vtedy obsahuje viac živín.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 32 kcal

Sacharidy: 2,92 g

Bielkoviny: 2,78 g

Tuky: 0,32 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 49,6 mg

Vitamín E: 2,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 64 mg

Železo: 0,55 mg

Draslík: 236 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 9 mg