Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kaleráb: pomocník imunitného systému

Kaleráb sa tiež nazýva kapusta kalerábová. Je šľachteným variantom kapusty. Kaleráb je príbuzný kvaky. Jeho pôvod a história sú nejasné, avšak predpokladá sa, že pochádza zo stredomorskej oblasti a strednej Ázie.

Užitočné informácie

Kaleráb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý kaleráb

Táto zelená alebo červenomodrá buľva je veľmi zdravá. Posilňuje imunitný systém a pomáha pri chudnutí. Pevný, vo vnútri biely kaleráb vďačí za svoju jemnú aromatickú sviežosť horčičným olejom s obsahom síry a dusíka. Kaleráb má mierne orieškovo-sladkú chuť. Podľa nadzemnej zelenej časti možno spoľahlivo určiť jeho čerstvosť: kým nevisí mdlo dolu, je buľva čerstvá. Okrem toho pomáha pichnúť ihlou do koreňovej časti. Ak cítite odpor, je buľva drevnatá. Čerstvé lístie je výživnejšie ako buľva: Poskytuje veľa vitamínu C, karotén, železo a vápnik.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kaleráb?

Ako potomok iných druhov hlúbovej zeleniny pochádza kaleráb z európskeho severu alebo možno zo stredomorskej oblasti. Rastline sa dobre darí na stredne ťažkých pôdach bohatých na živiny. Hlavným pestovateľom je Nemecko.


Sezónnosť

Kedy má kaleráb svoju sezónu?

Ako importný tovar je kaleráb v predaji po celý rok. Čerstvý sa zbiera od júna do novembra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kaleráb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý kaleráb

Kaleráb je tradičnou prílohou k rôznym pokrmom a na tento účel sa dusí asi 15 až 20 minút. Kaleráb je však tiež chrumkavé, zdravé občerstvenie a úžasný doplnok do surových šalátov a rôznych dipov. Mimoriadne jemné srdiečkové listy, ktoré obsahujú vitamíny a minerálne látky, možno použiť do polievok, šalátov alebo pesta alebo tiež variť so zeleninou. Kaleráb možno uchovávať v chladničke približne 14 dní. Pri nadmerne dlhom skladovaní rýchlo drevnatie. Najlepšie je uložiť kaleráb zabalený do vlhkej utierky do chladničky.Účinné zložky

Čo sa skrýva v kalerábe

Buľva sa vyznačuje obrovským obsahom vitamínu C: Už jednou hlávkou sa pokryje približne polovica dennej potreby vitamínu, ktorý posilňuje imunitu. Prítomný beta karotén chráni pred srdcovými ochoreniami a znižuje hladinu cholesterolu. Vitamíny B1, B2 a B6 a tiež kyselina listová sú dôležité pre svaly a nervy. Horčík, draslík a vápnik stabilizujú krvný tlak a podporujú zdravie kostí. Kaleráb má veľa vlákniny podporujúcej trávenie, ale takmer žiadne kalórie a tuky a tiež málo sacharidov. Preto sa dobre hodí pre nízkosacharidovú diétu.

Výživové hodnoty
 

kcal: 28 kcal

Sacharidy: 3,7 g

Bielkoviny: 1,94 g

Tuky: 0,16 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 63,3 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 59 mg

Železo: 0,47 mg

Draslík: 322 mg

Horčík: 43 mg

Sodík: 20 mg