Brokolica: zelený príbuzný karfiolu
Brokolicu možno zaradiť do čeľade kapustovitých rastlín. Je blízkym príbuzným karfiolu a patrí k hlúbovej zelenine. Oproti iným druhom hlúbovej zeleniny nechutí brokolica príliš ako bylina, ale má skutočne jemnú arómu.
Brokolica má tieto špecifické vlastnosti
Brokolica pochádza z Malej Ázie. Objavili ju Gréci a Rimania ju považovali za tajný prostriedok proti opici po prehnanej pijatike. Vzhľadovo sa brokolica podobá na karfiol, je však podstatne menšia a má zelenú, nie bielu farbu. Zrelá brokolica môže dorásť do veľkosti 25 centimetrov a delí sa na malé ružičky. Konzumovať možno byľ aj hlavu brokolice.
Čo sa skrýva v brokolici
Brokolica sa považuje za mimoriadne zdravú a ľahko stráviteľnú. Okrem veľkého množstva vitamínu A, C a E obsahuje tiež veľa ďalších minerálnych látok. Brokolicu možno konzumovať dusenú, ale aj surovú. Pri krátkom podusení príp. opečení sa zachová viac vitamínov a minerálnych látok. Keďže je brokolica vynikajúcim zdrojom vápnika, je predovšetkým vhodná pre ľudí, ktorí neznášajú mliečne produkty. Okrem toho je brokolica veľmi vhodná pre diabetikov a zabezpečuje stálu hladinu cukru v krvi.
Odkiaľ pôvodne pochádza brokolica?
Pôvod brokolice je pravdepodobne vo východných oblastiach Stredomoria, špeciálne v oblasti dnešnej Anatólie. Práve tam sa brokolica spočiatku pestovala, kým sa postupne v 16. storočí nedostala aj do Európy, predovšetkým do Francúzska a Talianska. Brokolica sa dnes pestuje takmer všade na svete. V Európe je popredným pestovateľom brokolice napríklad región okolo talianskeho mesta Verona.
Kedy má brokolica svoju sezónu?
Náročný zber brokolice začína obvykle v máji a trvá až do októbra. Zber väčšinou prebieha v skorých ranných hodinách, pretože nazbieraná brokolica na prudkom slnku rýchlo vädne. Pretože sa veľká časť úrody brokolice zmrazuje, je čerstvá alebo mrazená brokolica v predaji po celý rok.
Na čo sa môže brokolica použiť a ako sa má skladovať?
Brokolica predstavuje po celom svete jednu z najobľúbenejších zeleninových príloh k slaným pokrmom. Okrem toho je tiež mimoriadne obľúbená ako prísada do zeleninových jedál pripravovaných na panvici alebo do smoothie. Brokolicu možno konzumovať surovú alebo ju pred konzumáciou uvariť, podusiť či upiecť, aby bola ľahšie stráviteľná. Čerstvú brokolicu skladujte najlepšie v chladničke v priehradke na zeleninu. Tu vydrží čerstvá niekoľko dní.
Čo sa skrýva v brokolici
Brokolica priaznivo pôsobí na trávenie, pretože obsahuje mnoho hodnotnej vlákniny. Ďalej brokolica obsahuje mnoho životne dôležitých látok a minerálov, takže sa odporúča jej pravidelná konzumácia.
Kalórie: 26 kcal
Sacharidy: 2,5 g
Bielkoviny: 3,3 g
Tuky: 0,2 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,1 mg
Vitamín B2: 0,2 mg
Vitamín B6: 0,28 mg
Vitamín C: 115 mg
Vitamín E: 0,6 mg
Vápnik: 58 mg
Železo: 0,8 mg
Draslík: 256 mg
Horčík: 24 mg
Sodík: 19 mg