Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čínska kapusta: množstvo vitamínu C

Čínska kapusta bola pestovaná už pred 1500 rokmi v čínskej provincii Kanton. Vznikla pravdepodobne krížením špecifického druhu repy a čínskej zeleniny. Známou sa stala aj svojím vysokým obsahom vitamínov, minerálov a aminokyselín.

Užitočné informácie

Čínska kapusta má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú čínsku kapustu

Čínska kapusta je zelenina, ktorú ľudia pestujú a konzumujú už viac ako 1500 rokov. Patrí k skupine hlúbovej zeleniny a teda do čeľade kapustovitých rastlín. Čínska kapusta má bledozelené až biele listy, vnútro je biele. Listy čínskej kapusty môžu mať, podobne ako hlávkový kel, rôzne tvary. Vcelku je však čínska kapusta skôr valcovitá, podlhovastá a smerom nahor otvorená. Pre čínsku kapustu je charakteristická jej čerstvá a chrumkavá chuť, ktorá harmonizuje predovšetkým so slanými jedlami.


Pôvod

Odkiaľ pochádza čínska kapusta?

V Číne sa čínska kapusta dokázateľne pestuje už od 5. storočia po Kristovi. Odtiaľ sa rozšírila najprv do východnej a juhovýchodnej Ázie a potom sa postupne začala pestovať aj v Európe. Dnes sa čínska kapusta pestuje takmer všade na svete – v Európe sa napríklad čínska kapusta najviac pestuje v Holandsku.


Sezónnosť

Kedy má čínska kapusta svoju sezónu?

Čínska kapusta sa zbiera predovšetkým od júna do decembra, preto ju možno označiť za letnú i zimnú zeleninu. Keďže sa však čínska kapusta pestuje predovšetkým vo veľkom v skleníkoch, možno ju zbierať celoročne a je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čínska kapusta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú čínsku kapustu

Čínsku kapustu možno konzumovať surovú, varenú, pečenú alebo dusenú. Jej aróma je mimoriadne jemná a veľmi decentná. Čínska kapusta sa používa ako zeleninová prísada pri príprave najrôznejších jedál, ako napríklad šalát z čínskej kapusty alebo nakladaná čínska kapusta. Okrem toho slúži ako prísada pri príprave kórejského národného jedla kimchi, pri ktorom ide o fermentovanú čínsku kapustu.

Ako čínsku kapustu skladovať

Čínsku kapustu možno skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu približne jeden týždeň. Aby sa predĺžila jej doba skladovania, uchovávajte ju najlepšie v polyetylénovej fólii. Takisto ju možno zamraziť v mrazničke chladničky.


Recepty

Čo možno pripraviť z čínskej kapusty


Účinné zložky

Čo sa skrýva v čínskej kapuste

Detailný pohľad na čerstvú čínsku kapustu

Čínska kapusta poskytuje veľké množstvo vitamínu C a minerálnych látok, preto posilňuje imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 12 kcal

Sacharidy: 1,2 g

Bielkoviny: 1,2 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 71 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,12 mg

Vitamín C: 26 mg

Vitamín E: 0,24 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 144 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 19 mg