Kvaka: ideálna na eintopfy
Kvaka je koreňová zelenina a patrí do čeľade kapustovitých. Je poddruhom repky. Jej botanický názov je „Brassica napus subspecies rapifera“. Kvake sa tiež ľudovo hovorí turín. Vzhľadovo kvaka pripomína zmes kalerábu a repy.
Kvaka má tieto špecifické vlastnosti
Zelenkavo-žltkastá kvaka má takmer okrúhly až kužeľovitý tvar a je veľmi pevná a drevnatá. Podľa odrody môže mať kvaka mierne fialový odtieň. Zrelá kvaka môže dosiahnuť hmotnosť až 1,5 kilogramu. Kvaka má mierne sladkastú až trpkú chuť a s obľubou sa používa na prípravu polievok alebo slaných pokrmov. Slúži tiež ako základná zelenina na výrobu krmiva.
Odkiaľ pochádza kvaka?
Kvaka pravdepodobne pochádza zo škandinávskej oblasti. Vďaka jej nenáročným podmienkam pestovania sa dnes pestuje takmer všade v miernom až mierne chladnom klimatickom pásme. Jedným z hlavných pestovateľov je Nemecko.
Kedy má kvaka svoju sezónu?
Kvaka má svoju hlavnú sezónu od októbra až do januára, preto je klasickou zimnou zeleninou. V obchodoch je čerstvá v predaji predovšetkým počas jesenných a zimných mesiacov. V spracovanej forme, buď nakladaná alebo ako súčasť iných pokrmov, je však dostupná po celý rok.
Na čo sa môže kvaka použiť a ako sa má skladovať?
Popri jej použití ako krmiva je kvaka stále obľúbenou zeleninovou prílohou a môže slúžiť ako prísada do eintopfov, polievok alebo slaných pokrmov. Kvaku možno konzumovať varenú, pečenú alebo dusenú. Kvaku možno bez problémov skladovať v chladničke dva až tri týždne.
Čo sa skrýva v kvake
Kvake sa pripisujú predovšetkým antioxidačné účinky, vďaka čomu jej konzumácia vraj pôsobí proti starnutiu pokožky. Ďalej obsahuje veľa životne dôležitých a minerálnych látok, ktoré posilňujú obranyschopnosť a podporujú látkovú výmenu.
Kalórie: 36 kcal
Sacharidy: 5,71 g
Bielkoviny: 1,16 g
Tuky: 0,16 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,06 mg
Vitamín B6: 0,2 mg
Vitamín C: 33 mg
Vitamín E: 0,2 mg
Vápnik: 48 mg
Železo: 0,45 mg
Draslík: 227 mg
Horčík: 11 mg
Sodík: 10 mg