Kvaka: ideálna na eintopfy
Kvaka je koreňová zelenina a patrí do čeľade kapustovitých. Je poddruhom repky. Jej botanický názov je „Brassica napus subspecies rapifera“. Kvake sa tiež ľudovo hovorí turín. Vzhľadovo kvaka pripomína zmes kalerábu a repy.
Čo je kvaka?
Kvaka je nenáročná a všestranná zelenina a môžete ju poznať tiež pod ľudovým označením turín. Napríklad nemecké obyvateľstvo kvaka zachránila hneď v dvoch krízach. Prvý raz počas prvej svetovej vojny a druhýkrát počas jednej mimoriadne krutej zimy, keď bol nedostatok iných potravín. Dnes sa kvaka teší čoraz väčšej dôležitosti a objavuje sa dokonca aj v luxusných reštauráciách. Vlastne sa niet čomu diviť: je odolná voči poveternostným podmienkam, pestuje sa lokálne a je všestranne využiteľná.
Botanická klasifikácia a pôvod kvaky
Neexistujú síce jednotné teórie o pôvode a histórii kvaky, ale napriek tomu je o nej známych niekoľko zaujímavých faktov.
Botanická klasifikácia kvaky
Brassica napus subspecies rapifera – to je pomerne zložité označenie jednoduchej kvaky, čo poviete? Kvaka patrí do čeľade kapustovitých rastlín a ide o poddruh repky. V závislosti od druhu môže kvaka vážiť jeden až jeden a pol kilogramu, pričom jej tvar je okrúhly alebo špicatý. Šupka je svetložltá až hnedočervená, hrubá a drsná. Podľa odrody sa môže líšiť aj farba dužiny: kŕmna kvaka je biela, jedlá je žltá.
Odkiaľ pochádza kvaka?
Kvaka pravdepodobne pochádza zo Škandinávie. Vďaka nenáročným podmienkam jej pestovania sa dnes pestuje takmer všade v miernom až mierne chladnom klimatickom pásme. Jedným z hlavných pestovateľov je Nemecko.
Rozdiely: kvaka, turín a kaleráb
Nie je kvaka ako kvaka a preto prinášame stručný prehľad.
Aký je vlastne rozdiel medzi kvakou a turínom?
Na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď: nie je medzi nimi žiadny rozdiel. Turín je jednoducho synonymum pre kvaku.
Aký je rozdiel medzi kvakou a kalerábom?
S kalerábom (Brassica oleracea var. gongylodes) nemá kvaka veľa spoločného, hoci ich botanické názvy pôsobia podobne. Kaleráb je väčšinou menší a má svetlozelenú šupku, ktorá nie je taká drsná a pripomína skôr kapustu, a má belavú dužinu.
Kedy má kvaka svoju sezónu?
Kvaka má svoju hlavnú sezónu od októbra až do januára, preto je klasickou zimnou zeleninou. V obchodoch je čerstvá v predaji predovšetkým počas jesenných a zimných mesiacov. V spracovanej forme, buď nakladaná alebo ako súčasť iných pokrmov, je však dostupná po celý rok.
Čo sa skrýva v kvake
Kvake sa pripisujú predovšetkým antioxidačné účinky, vďaka čomu jej konzumácia vraj pôsobí proti starnutiu pokožky. Ďalej obsahuje veľa životne dôležitých a minerálnych látok, ktoré posilňujú obranyschopnosť a podporujú látkovú výmenu.
Kalórie: 36 kcal
Sacharidy: 5,71 g
Bielkoviny: 1,16 g
Tuky: 0,16 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,06 mg
Vitamín B6: 0,2 mg
Vitamín C: 33 mg
Vitamín E: 0,2 mg
Vápnik: 48 mg
Železo: 0,45 mg
Draslík: 227 mg
Horčík: 11 mg
Sodík: 10 mg
Je kvaka zdravá?
Táto regionálna hľuzová zelenina nevyzerá síce obzvlášť pôvabne, ale je plná vynikajúcich živín a vitamínov.
Kvaka je bohatá na minerálne látky
Obsiahnutý betakarotén sa stará o zdravie srdca, pôsobí protizápalovo a predchádza oxidatívnemu stresu. Vápnik zabezpečuje zdravie kostí a zubov a vitamín C podporuje imunitný systém, vďaka čomu je kvaka cenná potravina najmä v zimnom období.
Glykozidy horčičného oleja v kvake: ochrana pred prechladnutím a infekciami
Glykozidy horčičného oleja, ktoré sa nachádzajú aj v chrene alebo žeruche, sú sekundárne rastlinné látky podporujúce imunitný systém. Majú tiež antibiotický a antioxidačný účinok. Tento rastlinný zázrak by mal údajne znižovať aj riziko niektorých druhov rakoviny. Vďaka glykozidom horčičného oleja je teda kvaka skutočne domáca superpotravina.
Plynatosť po konzumácii kvaky
Rovnako ako množstvo iných druhov zeleniny, aj kvaka môže spôsobovať nadúvanie, najmä ak sa konzumuje surová.
Nákup a skladovanie kvaky: tipy
Z poľa rovno do kuchyne: pri manipulácii s kvakou odporúčame dodržiavať nasledujúce body.
Nákup kvaky: na čo dbať?
Kvaku z domácich polí si môžete v zimných mesiacoch kúpiť napríklad v predajniach Kaufland. Pri nákupe si všímajte najmä tieto aspekty:
- hľuza by mala mať čo najžiarivejšiu farbu a hladkú šupku. Ak je kvaka zvonku suchá a zvráskavená a má hnedé škvrny, ide o signál, že už nie je čerstvá.
- Dôkladne tiež skontrolujte, či kvaka nemá diery po červíkoch.
Správne skladovanie kvaky: takto vám dlho vydrží
V chladničke vydržia buľvy čerstvé asi tri týždne, v chladnej a suchej pivnici dokonca ešte oveľa dlhšie. Tip: Kvaku je dobré skladovať v debne naplnenej pieskom. Vždy ju umyte a očistite až tesne pred konzumáciou.
Príprava a konzumácia kvaky: ako na to
Ak kvaku dobre znášate, môžete ju konzumovať aj surovú. Existuje však množstvo rozmanitých možností, ako ju začleniť do varených jedál, čím sa navyše zlepší jej stráviteľnosť.
Ako chutí kvaka?
Surová kvaka má trochu pikantnú chuť, varením sa jej chuť zmení na sladkastú s jemným orieškovým nádychom.
Príprava kvaky: krok za krokom
Kvaku najprv olúpte a nožom odstráňte drevnaté časti. Šupku môžete zamraziť a neskôr ju s inými zvyškami zeleniny použiť pri varení lahodného vývaru. Potom spracujte dužinu podľa pokynov z receptu.
Dusenie kvaky
V kombinácii s inou dusenou zeleninou, napríklad zemiakmi a mrkvou, je dužina kvaky nakrájaná na kocky obľúbenou a zdravou prísadou do polievok.
- Kvaku očistite a nakrájajte ju na menšie kocky.
- Orestujte cibuľu so slaninou a potom pridajte kvaku a prípadne aj inú zeleninu nakrájanú na kocky.
- Krátko restujte a potom zalejte trochou vývaru.
- Duste, kým zelenina nebude mať požadovanú konzistenciu.
Varenie kvaky
Varená kvaka sa dá vynikajúco použiť spolu s muškátovým orechom, mliekom a maslom na prípravu pyré:
- Kvaku očistite a nakrájajte ju na menšie kocky.
- V hrnci priveďte k varu dostatočné množstvo osolenej vody.
- Po asi 30 minútach budú kocky uvarené.
Smaženie kvaky
Kvaka sa dá aj skvele smažiť a v spojení s tučnou kyslou smotanou a horčicovými semienkami alebo slaninou a cibuľou vyčarujete lahodnú slanú prílohu.
- Kvaku očistite a nakrájajte na plátky (ako keď pečiete zemiaky).
- V panvici nahrejte repkový olej.
- Plátky osmažte, aby mali svetlohnedú farbu.