Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ružičkový kel: menšia verzia kelu

Asi žiadna iná zelenina tak veľmi nerozdeľuje názory ako ružičkový kel. Takmer nikto asi nevie, že: Patrí medzi najzdravšiu zeleninu a možno ho použiť v najrôznejších pokrmoch. Tu vám prezradíme, na čo by ste mali pri príprave ružičkového kelu dbať a s akými prísadami chutí najlepšie.

Užitočné informácie

Ružičkový kel má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý ružičkový kel

Ružičkový kel (Brassica oleracea var. gemmifera) je veľmi mnohostranná zelenina. Ružičkový kel sa vynikajúco hodí do zeleninových polievok, k červenému alebo bielemu mäsu a po krátkom podusení je tiež veľmi chutný v šaláte. Listové výhonky ružičkového kelu rastú v ružicovom tvare na stonke, ktorá dorastá do jedného metra. Priame príbuzenstvo s ostatnými druhmi hlúbovej zeleniny je podľa chuti jednoznačné. Ružičkový kel, ktorý bol na poli istý čas vystavený mrazu, presvedčí svojou jemnou chuťou a mierne krémovou konzistenciou.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ružičkový kel?

Ružičkový kel bol vyšľachtený z iných odrôd kelu. Belgičania robili prvé pokusy so šľachtením okolo roku 1785 na divej hlúbovej zelenine. Potom sa ružičkový kel postupne rozšíril do Európy a Severnej Ameriky. 


Sezónnosť

Kedy má ružičkový kel svoju sezónu?

Čerstvý ružičkový kel má svoju hlavnú sezónu od septembra do januára. Napriek tomu je v predaji až do jari.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ružičkový kel použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý ružičkový kel

Ružičkový kel najlepšie chutí, keď sa opatrne podusí na masle a s trochou muškátového oriešku sa privedie do stavu správnej mäkkosti. Potom majú hlávky ružičkového kelu tú najlepšiu chuť, a zároveň nie sú príliš mäkké. Ružičkový kel sa v zeleninovom jedle dokonale hodí k fazuli, mrkve a kalerábu. Ale s obľubou sa tiež konzumuje k hydine, mäsu a k divine. Vo vegetariánskej kuchyni sa okrem iného hodí k cestovinám a šalátom. Ružičkový kel možno dobre zapiecť alebo gratinovať. Vo svojej krajine pôvodu, v Belgicku, sa jemné ružičky s obľubou dusia spolu s lúpanými gaštanmi. Ružičkový kel je potrebné skladovať v chlade a tme, najlepšie v chladničke v priehradke na zeleninu. Takto ho možno uchovávať asi týždeň.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ružičkovom keli

V kuchyni sú pokrmy z ružičkového kelu neodmysliteľné ako výdatné zeleninové prílohy, do šalátov a na cestoviny. Ako ostatná hlúbová zelenina obsahuje mnoho vitamínov, predovšetkým A, C a B2. Minerálne látky, ako fosfor a draslík, a tiež nízky obsah tukov a veľký podiel vlákniny tiež poskytujú veľký prínos pre zdravie. Obsiahnuté glukozinoláty sú sírové zlúčeniny, ktoré pôsobia antibakteriálne a liečia infekcie a zápaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 44 kcal

Sacharidy: 3,29 g

Bielkoviny: 4,45 g

Tuky: 0,34 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,35 mg

Vitamín C: 112 mg

Vitamín E: 0,56 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 35 mg

Železo: 0,92 mg

Draslík: 471 mg

Horčík: 22 mg

Sodík: 9 mg