Ružičkový kel: lahodný a všestranný
Asi žiadna iná zelenina nevyvoláva také názorové spory ako ružičkový kel. Málokto asi vie, že ružičkový kel patrí medzi najzdravšiu zeleninu a možno ho použiť v najrôznejších pokrmoch. Tu vám prezradíme, na čo by ste mali pri príprave ružičkového kelu dbať a s akými prísadami chutí najlepšie.
Čo je ružičkový kel?
Ružičkový kel (Brassica oleracea var. gemmifera), známy aj ako púčkový kel alebo púčková kapusta, je veľmi všestranná zelenina. Ružičkový kel sa vynikajúco hodí do zeleninových polievok, k červenému alebo bielemu mäsu a po krátkom podusení je tiež veľmi chutný v šaláte. Listové výhonky ružičkového kelu rastú v ružicovom tvare na stonke, ktorá dorastá do jedného metra. Priame príbuzenstvo s ostatnými druhmi hlúbovej zeleniny je podľa chuti jednoznačné. Ružičkový kel je jeden z najhorkejších druhov hlúbovej zeleniny, podobne ako klasický kel. Vzhľadom sa však oba druhy hlúbovej zeleniny výrazne líšia. Zatiaľ čo ružičkový kel je menší a okrúhly, kel dorastá do výšky a má kučeravé listy. Nemýľte si ho však s hlávkovým kelom, ktorého vzhľad pripomína kombináciu kelu a bielej kapusty. Ružičkový kel, ktorý bol na poli istý čas vystavený mrazu, zaujme svojou jemnou chuťou a mierne krémovou konzistenciou.
Botanické zaradenie a pôvod ružičkového kelu
Ružičkový kel je jeden z najmladších európskych druhov hlúbovej zeleniny a zrejme bol vyšľachtený v 18. storočí v Bruseli, preto sa mu hovorí aj bruselský kel. Rovnako ako kel, aj ružičkový kel je najlepšie zbierať po mrazoch, pretože vtedy obsahuje viac cukru. Hlavnou sezónou je preto obdobie od októbra približne do januára.
Botanická klasifikácia: rastlina z čeľade kapustovitých
Ružičkový kel (Brassica oleracea var. gemmifera) je zelenina z čeľade kapustovitých rastlín. Neplatí pritom rozšírený názor, že ružičkový kel je miniatúrna verzia hlávkovej kapusty. Malé zeleno-biele, občas aj fialové guľôčky sú puky, ktoré vo veľkých množstvách rastú na ružičkovom keli. V prípade ružičkového kelu sa však hlavičky nenachádzajú na hlavnom výhonku, ale na bočných výhonkoch. Okrem toho rastlina dorastá do výšky až 100 cm. Aj ružičkový kel však patrí medzi hlúbovú zeleninu. Darí sa mu v pôde bohatej na živiny a humus, s veľkým podielom ílových zložiek.
Odkiaľ pochádza ružičkový kel?
Ružičkový kel bol vyšľachtený z iných odrôd kelu. Belgičania robili prvé pokusy so šľachtením okolo roku 1785 na divej hlúbovej zelenine. Potom sa ružičkový kel postupne rozšíril do Európy a Severnej Ameriky.
Pestovanie a sezóna ružičkového kelu
Pestovanie ružičkového kelu si vyžaduje trpezlivosť, pretože puky dozrievajú neskoro a potrebujú špecifické poveternostné podmienky. Prinášame stručný prehľad toho, o aké podmienky ide, a prečo je na pestovanie potrebná trpezlivosť.
Pestovanie ružičkového kelu
Zemina sa najprv pripraví pomocou kompostu a hnojiva s postupným uvoľňovaním. Predpestované sadenice ružičkového kelu sa sadia od polovice apríla do konca mája. Na podporu rastu koreňov sa pole prvé dva týždne po výsadbe udržiava skôr suché. Ružičkový kel rastie veľmi pomaly: od výsadby po zber úrody môže uplynúť aj pol roka. Síce dokáže odolať miernym mrazom, no práve koncom jesene sa striedajú krátke obdobia mrazu s miernym počasím, v dôsledku čoho trpí kvalita ružičkového kelu. Ružičkový kel a aj hlúbová zelenina vo všeobecnosti sa v našich končinách pestujú spravidla na poliach. Dlhú tradíciu pestovania má ružičkový kel najmä na severe Nemecka, v spolkovej republike Šlezvicko-Holštajnsko. Táto oblasť je zároveň najväčším pestovateľom kelu v Európe. Medzi päť najväčších pestovateľov ružičkového kelu v Nemecku patrí aj Bádensko-Württembersko.
Zber a sezónnosť ružičkového kelu
Čerstvý ružičkový kel má svoju hlavnú sezónu od septembra do januára. Napriek tomu je v predaji až do jari. Od výsadby po zber úrody ubehne približne 165 dní. Ružičkový kel je odolnejší voči zime ako iné druhy hlúbovej zeleniny. V závislosti od požadovaného času zberu možno vysadiť rozmanité odrody. Skoré odrody ružičkového kelu možno spravidla zbierať od konca septembra, zatiaľ čo neskoré sú pripravené na zber v novembri až decembri. Ružičky sú zrelé, keď majú veľkosť vlašského orecha a sú ešte úplne zatvorené. Najlepšie chutia, ak už boli vystavené mrazom, ale nesmú sa zbierať zamrznuté.
Domáce pestovanie ružičkového kelu
Postup pestovania ružičkového kelu je vždy rovnaký, bez ohľadu na to, či ho chcete zasadiť do záhonu, na poli alebo do kvetináča. Ružičkový kel potrebuje zeminu bohatú na živiny. Pred vysadením sadeníc preto do pôdy vždy zapracujte kompost alebo hnojivo s postupným uvoľňovaním. Okrem toho sa odporúča aj predpestovanie ružičkového kelu namiesto priamej výsadby do záhonu. Kel vysádzajte od polovice marca do konca apríla a od polovice mája môžete sadenice presadiť do záhona. Optimálne je vysádzať rastliny v rozstupoch 50 centimetrov.
Všetko o ružičkovom keli: kalórie, vitamíny a minerálne látky
V kuchyni je ružičkový kel neodmysliteľný ako výdatná zeleninová príloha, hodí sa do šalátov aj na cestoviny. Ako ostatná hlúbová zelenina obsahuje mnoho vitamínov, predovšetkým A, C a B2. Minerálne látky ako fosfor a draslík a tiež nízky obsah tukov a veľký podiel vlákniny tiež predstavujú veľký prínos pre zdravie. Obsiahnuté glukozinoláty sú sírové zlúčeniny, ktoré pôsobia antibakteriálne a liečia infekcie a zápaly.
Kalórie: 44 kcal
Sacharidy: 3,29 g
Bielkoviny: 4,45 g
Tuky: 0,34 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,13 mg
Vitamín B2: 0,13 mg
Vitamín B6: 0,35 mg
Vitamín C: 112 mg
Vitamín E: 0,56 mg
Vápnik: 35 mg
Železo: 0,92 mg
Draslík: 471 mg
Horčík: 22 mg
Sodík: 9 mg
Je ružičkový kel zdravý?
Ružičkový kel je hotová superpotravina bohatá na vitamíny. Ako sme už spomínali, patrí do čeľade kapustovitých rastlín, ktoré sa vyznačujú obdivuhodným obsahom účinných zložiek.
Bohatstvo vitamínu C a K
Ružičkový kel je vynikajúci zdroj vitamínu C. V 100 gramoch ružičkového kelu je až 112 miligramov tohto vitamínu. Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, má veľký vplyv na budovanie kostí a je dôležitou súčasťou zdravej stravy. Tento vitamín tiež reguluje hladinu vápnika a fosforu v tele. Táto výživná zelenina obsahuje aj veľa vitamínu K – v 100 gramoch je ho 236 miligramov. Vitamín K hrá dôležitú úlohu pri zrážaní krvi a bez tohto vitamínu by ľudské telo nedokázalo zastaviť žiadne krvácanie. Okrem toho ide o užitočného pomocníka pre ženy v prechode: brzdí totiž odbúravanie kostnej hmoty.
Ružičkový kel ako zdroj posilňujúcich rastlinných látok
Ružičkový kel obsahuje veľké množstvo horčičných olejov. Napríklad horčičný olej sulforafán má silné antioxidačné účinky. Osoby, ktoré majú vysokú hladinu cholesterolu alebo trpia zábudlivosťou, by sa takisto mali začať zaujímať o účinky ružičkového kelu. Ružičkový kel v sebe skrýva aj cholín – v 100 gramoch je ho 19,1 miligramu. Cholín podporuje posilňovanie nervového systému.
Spôsobuje ružičkový kel nadúvanie?
Ružičkový kel, žiaľ, môže spôsobiť pocit nafúknutia. Ale prečo je tomu tak? Hlúbová zelenina obsahuje veľa vlákniny, ktorá sa pri žutí a v tenkom čreve nedokáže dostatočne rozložiť. V hrubom čreve potom slúži črevným baktériám ako potrava. Baktérie pritom produkujú vitamíny a iné látky dôležité pre telo, posilňujú imunitný systém a odbúravajú jedovaté látky. Pritom sa však tvoria aj plyny, ktoré spôsobujú nadúvanie. Neznamená to však, že sa musíte vzdať konzumácie tejto výživnej zeleniny. Keď pri príprave ružičkového kelu použijete ďalej uvedené koreniny, zabránite nadúvaniu alebo ho aspoň zmiernite:
- koriander
- rímska rasca
- kardamóm
- zázvor
- asafoetida (ajurvédska zmes korenia)
Ak nepomôžu ani koreniny, máme pre vás ešte niekoľko ďalších tipov. Ružičkový kel vždy dôkladne povarte, pretože v surovom alebo polosurovom stave je pre črevný trakt ťažko stráviteľný. Okrem toho môže pomôcť pred prípravou ho zamraziť alebo rovno použiť hlbokozmrazený výrobok.
Nákup a správne skladovanie ružičkového kelu
Ružičkový kel patrí medzi najobľúbenejšie druhy zeleniny. Keďže je však táto zelenina v ponuke obchodov len od septembra do februára, je dôležité vedieť ju celoročne skladovať, aby ste si z nej mohli neustále pripravovať lahodné jedlá. Prinášame najlepšie tipy na zachovanie čerstvosti ružičkového kelu.
Ako rozpoznať čerstvý ružičkový kel?
Čerstvý ružičkový kel spoznáte podľa toho, že zelené listy ružičiek sú zatvorené, tvoria pevnú guľôčku a po prerezaní je rezná plocha hladká a svetlá. Náš tip: Prstami jednoducho jemne zatlačte na ružičky kelu. Ak je ružičkový kel čerstvý, ružičky musia byť pevné. Žlté vonkajšie listy a hnedé sfarbenie hlúbu sú znakmi toho, že ružičkový kel je už zlý.
Nákup zaváraného ružičkového kelu: dlhá trvanlivosť
Ak si chcete variť ružičkový kel po celý rok, môžete siahnuť po variante v skle. Ružičkový kel v pohári má výhodu, že sa dá kúpiť po celý rok, má niekoľkoročnú trvanlivosť a v dôsledku rýchleho spracovania po zbere sa v ňom zachováva väčšina živín.
Nákup hlbokozmrazeného ružičkového kelu
Hlbokozmrazený ružičkový kel je mimo sezóny najlepšou alternatívou a v predajniach potravín ho zoženiete po celý rok. Hlbokozmrazený ružičkový kel obsahuje viac živín ako zaváraný ružičkový kel, pretože sa nezahrieva dvakrát, ale len raz. V dôsledku zamrazenia je druhé zahriatie nadbytočné, vďaka čomu kel stratí menej živín.
Skladovanie ružičkového kelu: ako na to
Ružičkový kel vám v priečinku na zeleninu vydrží v chladničke štyri až osem dní. V mrazničke ho môžete skladovať približne rok. Pri izbovej teplote môže ružičkový kel rýchlo zvädnúť, preto sa neodporúča skladovať ho mimo chladničky. Pri skladovaní je nesmierne dôležité, aby mal ružičkový kel dostatočný odstup od iných druhov ovocia a zeleniny. Napríklad jablká, avokádo a paradajky vylučujú plyn etylén, ktorý spôsobuje zvädnutie ružičkového kelu.
Náš tip: Ružičkový kel skladujte v chladničke vo vlhkej utierke a neodstraňujte hlúb. Vďaka tomu ho uchováte dlhšie čerstvý.
Dá sa ružičkový kel zamraziť?
Ružičkový kel sa dá vynikajúco mraziť. Je pritom nutná len jednoduchá príprava:
- Najprv z hlavičiek odstráňte zvädnuté listy, skráťte hlúb a ružičky dôkladne umyte.
- Potom ružičkový kel približne tri minúty blanšírujte vo vriacej vode. Blanšírovaním zabránite tvorbe choroboplodných zárodkov pred zamrazením.
Tip: Spodnú stranu ružičiek do kríža narežte, aby sa vo vriacej vode rovnomerne oblanšírovali. Ak chcete skrátiť čas varenia, môžete ružičky prekrojiť na polovice alebo štvrtiny. - Nakoniec ružičkový kel prudko schlaďte ľadovou vodou. Dôležité: Ružičkový kel nechajte dobre odkvapkať a až potom ho zamrazte. Vďaka tomu sa na ružičkový kel nenaviaže toľko vody a ružičky budú aj po rozmrazení chrumkavé.
- Nakoniec môžete ružičky vložiť do mraziaceho priečinka.
Pri stabilne nízkej teplote môžete ružičkový kel takto skladovať až jeden rok.
Príprava ružičkového kelu: ako na to
Ružičkový kel najlepšie chutí, keď sa opatrne podusí na masle a s trochou muškátového oriešku sa privedie do stavu správnej mäkkosti. Potom majú hlávky ružičkového kelu tú najlepšiu chuť, a zároveň nie sú príliš mäkké. Ružičkový kel sa na zeleninovej mise dokonale hodí k fazuli, mrkve a kalerábu. Ale s obľubou sa tiež konzumuje ako príloha k hydine či k divine. Vo vegetariánskej kuchyni sa okrem iného hodí k cestovinám a šalátom. Ružičkový kel možno dobre zapiecť alebo gratinovať. Vo svojej krajine pôvodu, v Belgicku, sa jemné ružičky s obľubou dusia spolu s lúpanými gaštanmi.
Príprava a krájanie ružičkového kelu
Ružičkový kel patrí vďaka korenisto-orieškovej chuti medzi najobľúbenejšie domáce druhy zimnej zeleniny. Jeho sezóna trvá od septembra až do februára. Pri varení je pritom rozhodujúca správna príprava ružičkového kelu. Prezradíme vám, ako na to.
Varenie a dusenie ružičkového kelu:
- Najprv odstráňte vonkajšie listy ružičkového kelu a potom kel dôkladne umyte.
- Skráťte hlúb a ružičky do kríža narežte. Vďaka tomu sa ružičkový kel bude variť alebo dusiť rovnomerne.
Opečenie ružičkového kelu:
- Rovnako ako pri varení najprv odstráňte vonkajšie listy a ružičky umyte.
- Potom listy natrhajte alebo prerežte ružičky na polovice, aby sa dali opiecť na panvici.
Pečenie ružičkového kelu:
- Prvý krok pri príprave ružičkového kelu je vždy rovnaký: odtrhnite vonkajšie listy a ružičky umyte.
- Potom ružičky prekrojte na polovice, naolejujte a osoľte ich a dajte ich na plech na pečenie. A potom šup s nimi do rúry!
Ako dlho treba variť ružičkový kel?
Varenie ružičkového kelu je veľmi jednoduché a netrvá vôbec dlho. V závislosti od požadovanej konzistencie môžete ružičkový kel variť dvanásť až 18 minút.
Tip: Vodu z varenia nevylievajte.
Pri varení sa do vody uvoľňuje veľké množstvo cenných živín. Tie môžete potom využiť pri príprave lahodnej omáčky. Prípadne môžete zeleninou dusiť len s troškou vody a zakrytú pokrievkou alebo rovno pomocou vložky na dusenie potravín. Takto ružičkový kel uvaríte mimoriadne šetrne, pretože nepríde o veľa vitamínov.
Kombinácie
Už ste niekedy ochutnali ružičkový kel s marakujovou šťavou, muškátovým orieškom a petržlenovou vňaťou? Ak nie, je najvyšší čas. Táto kombinácia je hotovou explóziou ovocných i slaných chutí. Celý recept nájdete ďalej na našej stránke. Prajeme veľa zábavy pri varení!
Varenie ružičkového kelu
Ružičky najprv pripravte podľa vyššie uvedeného postupu. Potom sa môžete pustiť do ďalších krokov prípravy.
- V hrnci zohrejte jemne osolenú vodu s jednou lyžicou cukru. Ružičkový kel v nej varte 13 až 18 minút na strednom stupni.
- Len čo je ružičkový kel hotový, nechajte ho odkvapkať v sitku a podávajte.
Dusenie ružičkového kelu
- V hrnci dajte zovrieť trochu vody a potom nastavte sporák na nízky až stredný stupeň ohrevu. Voda by mala jemne prebublávať, nie prudko vrieť.
- Pripravený ružičkový kel položte na vložku na dusenie potravín a zaveste ju do hrnca.
- Hrniec prikryte a kel varte približne desať minút. Potom ho už môžete podávať. Dôležité: Pokrievka musí dobre priliehať a počas varenia hrniec neodkrývajte. Vypustili by ste tak všetku vodnú paru.
Opekanie ružičkového kelu
- Na panvici nahriatej na najvyššom stupni ohrevu zohrejte trochu olivového oleja. Len čo je horúci, pridajte ružičkový kel a potom znížte teplotu.
- Polovice ružičkového kelu opekajte na strednom stupni. Pritom ich občas premiešajte a obráťte.
- Pridajte soľ, čierne korenie a iné koreniny, napríklad muškátový oriešok alebo rímsku rascu.
- Ružičkový kel potom prikryte pokrievkou a duste, kým nebude uvarený.
- Potom ho ešte povarte ďalších 13 až 18 minút. Pritom ho miešajte, aby sa nepripálil. Ak je potrebné pridať tekutinu, dajte do panvice ešte trochu oleja alebo vody.
- Potom už môžete ružičkový kel podávať.
Pečenie ružičkového kelu v rúre
- Polovice ružičiek naolejujte, osoľte a dajte ich na plech na pečenie. Samozrejme, môžete pridať aj iné koreniny podľa chuti. Nebojte sa vyskúšať aj nové kombinácie.
- Ružičkový kel pečte pri 200 stupňoch Celzia približne 45 minút v režime horného a spodného ohrevu.
- Potom už stačí pochúťku naservírovať.