Zelená fazuľa: Univerzálna strukovina
Zelená fazuľa je obľúbeným druhom zeleniny, je známa svojimi mäkkými tenkými strukmi a jemnou chuťou. Zelené fazule bez fúzov sú univerzálne použiteľné a sú zdravým obohatením mnohých jedál.
Zelená fazuľa má tieto špecifické vlastnosti
Zelená fazuľa, známa aj ako zelená kríčková fazuľa, je zdravou a všestrannou zeleninou. Vyznačuje sa bohatstvom dôležitých živín, ako je vitamín K, vitamín C, kyselina listová, draslík a vláknina. Okrem toho má málo kalórií, preto je dobrou voľbou pre všetkých ľudí, ktorí si chcú kontrolovať svoju hmotnosť. Zelená fazuľa má v kuchyni univerzálne použitie a je jedno, či ako čerstvá alebo v konzervovanej forme, jej príprava je jednoduchá a nekomplikovaná.
Odkiaľ pochádza zelená fazuľa?
Zelená fazuľa, známa aj ako zelená kríčková fazuľa, patrí do rodu fazule obyčajnej (Phaseolus vulgaris). Presný pôvod zelenej fazule nie je jednoznačne stanovený, lebo bola pestovaná už stáročia a vyskytuje sa v mnohých častiach sveta. Zelená fazuľa pravdepodobne pochádza zo Strednej alebo Južnej Ameriky, lebo v tejto oblasti ju pestovali domorodí obyvatelia už dlhý čas. Domestikovaná fazuľa obyčajná (Phaseolus vulgaris) je jednou z najdôležitejších odrôd strukovín, ktorú pestovali domorodé kultúry v Strednej a Južnej Amerike.
Kedy má zelená fazuľa svoju sezónu?
Sezóna zelenej fazule, známej aj ako zelená kríčková fazuľa, sa líši v závislosti od oblasti a podnebia. V miernom podnebí sa zvyčajne pestuje od jari až do leta počas teplejších mesiacov, často aj od apríla alebo mája až do septembra alebo októbra. V skleníkoch alebo pri kontrolovaných podmienkach sa môže zelená fazuľa pestovať po celý rok.
Na čo sa môže zelená fazuľa použiť a ako sa skladuje?
Zelená fazuľa je univerzálnou zeleninou, ktorá sa môže v kuchyni použiť na rôzne spôsoby. V hlavných jedlách sa často používa ako príloha, v šalátoch sa môže použiť v surovom stave, blanšírovaná alebo ľahko podusená. Obľúbenou prísadou je aj pri minútkových jedlách, v polievkach a dusených jedlách. Okrem toho možno zelenú fazuľu zavárať alebo konzervovať, aby sa predĺžila jej trvanlivosť.
Správne skladovanie zelenej fazule jej pomôže zachovať si čerstvosť a kvalitu. Aby sa predĺžila jej trvanlivosť na 3 až 5 dní, najlepšie je skladovať ju v chladničke. Pred uskladnením by sa zelená fazuľa nemala umývať. Pri dlhšom skladovaní sa odporúča ju oblanšírovať.
Čo sa skrýva v zelenej fazuli
Zelená fazuľa je zelenina bohatá na živiny s mnohými zdraviu prospešnými účinkami. Je bohatá na vlákninu, vitamín K, vitamín C, kyselinu listovú, draslík, horčík a železo. Tieto živiny môžu prispieť k dobrej činnosti srdca, regulácii krvného tlaku a posilňovaniu kostí.
Kalórie: 25 kcal
Sacharidy: 3,2 g
Bielkoviny: 2,4 g
Tuky: 0,2 g
Vitamín A: 60 µg
Vitamín B1: 80 mg
Vitamín B2: 0,12 mg
Vitamín B6: 0,28 mg
Vitamín C: 20 mg
Vitamín E: 0,13 mg
Vápnik: 57 mg
Železo: 0,8 mg
Draslík: 248 mg
Horčík: 15 mg
Sodík: 2 mg