Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zelená fazuľa: obľúbená prílohová zelenina

Zelená fazuľa je zelenina stará mnoho tisícročí. V minulosti bola pestovaná v Južnej Amerike až po Mexiko a neskôr ju vtedajšie koloniálne mocnosti Anglicko, Francúzsko, Portugalsko a Španielsko priviezli do Európy. 

Užitočné informácie

Zelená fazuľa má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú zelenú fazuľu

Zelená fazuľa je zelenina, ktorú ľudia pestujú už tisícročia, a ktorá je známa aj pod názvom záhradná fazuľa. Je rozšírená po celom svete – v záhradách i na fazuľových plantážach. V Číne ju kvôli jej celoročnej dostupnosti nazývajú tiež fazuľa štyroch ročných období. Táto úžitková rastlina sa používa na výrobu potravín pre ľudí a tiež ako krmivo pre zvieratá.

Zelená fazuľa chutí múčnato až mierne sladkasto a jej konzistencia je mäkká. Dorastá do dĺžky desať až 30 centimetrov a má mramorované alebo pruhované struky, v ktorých sa nachádzajú semená fazule. Jej farba je zelená, avšak fazule vo vnútri sú svetlejšie. Tvar je okrúhly a valcovitý.


Pôvod

Odkiaľ pochádza zelená fazuľa?

Podobne ako bôb záhradný, aj zelená fazuľa pôvodne pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky. Po objavení amerického kontinentu sa zelená fazuľa dostala aj do Európy. Avšak aj v Afrike existovali odrody fazule dávno pred jej objavením v Amerike. Zelená fazuľa sa dnes pestuje takmer všade na zemeguli. Na svoj rast potrebuje teplú až miernu klímu s bohatými zrážkami.


Sezónnosť

Kedy má zelená fazuľa svoju sezónu?

Zelená fazuľa sa u nás zberá od júla do jesene a preto sa považuje za klasickú letnú zeleninu. Avšak aj mimo jej doby zberu možno zelenú fazuľu kúpiť v oddelení mrazeného tovaru. Väčšina nazbieranej zelenej fazule sa hneď po zbere zamrazuje.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže zelená fazuľa použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú zelenú fazuľu

Zelená fazuľa je obľúbenou prílohou k výdatným pokrmom, napríklad k hovädziemu alebo bravčovému mäsu. Okrem toho sa s obľubou používa na prípravu fazuľového šalátu. Zelená fazuľa sa obvykle nekonzumuje surová, ale varená, dusená alebo pečená.

Ako skladovať zelenú fazuľu

Čerstvú zelenú fazuľu je najlepšie skladovať v chladničke. Tam ju možno držať niekoľko dní a potom ju možno ďalej spracovať. Existujú štyri možnosti ako zelenú fazuľu konzervovať: zavariť, zamraziť, naložiť a vysušiť. Sušenú zelenú fazuľu možno optimálne uchovávať v sklenených pohároch.Účinné zložky

Čo sa skrýva v zelenej fazuli

Detailný pohľad na čerstvú zelenú fazuľu

Zelená fazuľa je zdravý rastlinný zdroj proteínov a sacharidov a obsahuje veľa životne dôležitých a minerálnych látok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 33 kcal

Sacharidy: 5,1 g

Bielkoviny: 2,4 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 53 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,28 mg

Vitamín C: 19 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 56 mg

Železo: 0,8 mg

Draslík: 243 mg

Horčík: 26 mg

Sodík: 2 mg