Cícer: úžasný aj pre vegánov
Cícer patrí k bôbovitým rastlinám. Ľudia ho pestujú už tisícročia a používajú ho na výrobu potravín a krmív pre zvieratá. Hoci cícer patrí k strukovinám, nie je príbuzný s tunajším hrachom.
Cícer má tieto špecifické vlastnosti
Podľa druhu cíceru sú rastliny bielej, červenej alebo úplne modravej farby. Samotný cícer rastie v asi tri centimetre dlhých strukoch, ktoré majú perovité listy. Šupka struku je relatívne tenká a obvykle obsahuje jeden až maximálne tri cícery nepravidelného tvaru. Konzistencia cíceru je v surovom stave chrumkavá a pevná, vo varenom stave je však múčnatý a mäkký. Má relatívne neutrálnu, ale výdatnú chuť, ktorá má mierne horkú až orieškovú príchuť.
Odkiaľ pochádza cícer?
Cícer sa dnes pestuje predovšetkým v Turecku, Pakistane a Indii. Cícer, ktorý v Oriente slúžil predovšetkým ako základná potravina, pôvodne pochádza z Turecka, kde ho pestovali už pred 8000 až 10 000 rokmi.
Kedy má cícer svoju sezónu?
Cícer sa pestuje takmer všade na svete a v obchodoch ho nájdete po celý rok. Keďže však ide o výlučne dovezený tovar, v predaji je iba v sušenej alebo zmrazenej forme. Popri čistej forme sú tiež v predaji potravinové výrobky vyrobené z cíceru, ako napríklad pomazánka hummus.
Na čo sa môže cícer použiť a ako sa má skladovať?
Cícer sa musí pred použitím uvariť, upiecť alebo podusiť. Je ideálny ako zeleninová príloha k slaným pokrmom a slúži ako základná prísada pri výrobe cícerovej pomazánky hummus. Ďalej sa cícer používa aj na prípravu eintopfov alebo polievok.
Ako uchovávať cícer
Sušený cícer možno skladovať dlho a väčšinou je v plastovom obale. Okrem toho je v ponuke nakladaný v konzervách alebo sklíčkach. V chlade, suchu a tme možno cícer skladovať až jeden rok.
Čo sa skrýva v cíceri
Strukoviny sú veľmi zdravé. Cícer obsahuje viac bielkovín ako mnoho druhov mäsa a rýb a môže preto hrať dôležitú úlohu vo výžive vegánov a vegetariánov. Táto zelenina má síce relatívne veľa kalórií, ale vďaka svojej vláknine zasýti na veľmi dlho.
Kalórie: 150 kcal
Sacharidy: 21,24 g
Bielkoviny: 7,5 g
Tuky: 2,7 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,3 mg
Vitamín B2: 0,13 mg
Vitamín B6: 0,16 mg
Vitamín C: 25 mg
Vitamín E: 2,7 mg
Vápnik: 58 mg
Železo: 2,95 mg
Draslík: 53 mg
Horčík: 56 mg
Sodík: 19 mg