Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cícer: úžasný aj pre vegánov

Cícer patrí k bôbovitým rastlinám. Ľudia ho pestujú už tisícročia a používajú ho na výrobu potravín a krmív pre zvieratá. Hoci cícer patrí k strukovinám, nie je príbuzný s tunajším hrachom. 

Užitočné informácie

Cícer má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý cícer

Podľa druhu cíceru sú rastliny bielej, červenej alebo úplne modravej farby. Samotný cícer rastie v asi tri centimetre dlhých strukoch, ktoré majú perovité listy. Šupka struku je relatívne tenká a obvykle obsahuje jeden až maximálne tri cícery nepravidelného tvaru. Konzistencia cíceru je v surovom stave chrumkavá a pevná, vo varenom stave je však múčnatý a mäkký. Má relatívne neutrálnu, ale výdatnú chuť, ktorá má mierne horkú až orieškovú príchuť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza cícer?

Cícer sa dnes pestuje predovšetkým v Turecku, Pakistane a Indii. Cícer, ktorý v Oriente slúžil predovšetkým ako základná potravina, pôvodne pochádza z Turecka, kde ho pestovali už pred 8000 až 10 000 rokmi.


Sezónnosť

Kedy má cícer svoju sezónu?

Cícer sa pestuje takmer všade na svete a v obchodoch ho nájdete po celý rok. Keďže však ide o výlučne dovezený tovar, v predaji je iba v sušenej alebo zmrazenej forme. Popri čistej forme sú tiež v predaji potravinové výrobky vyrobené z cíceru, ako napríklad pomazánka hummus.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže cícer použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý cícer

Cícer sa musí pred použitím uvariť, upiecť alebo podusiť. Je ideálny ako zeleninová príloha k slaným pokrmom a slúži ako základná prísada pri výrobe cícerovej pomazánky hummus. Ďalej sa cícer používa aj na prípravu eintopfov alebo polievok.

Ako uchovávať cícer

Sušený cícer možno skladovať dlho a väčšinou je v plastovom obale. Okrem toho je v ponuke nakladaný v konzervách alebo sklíčkach. V chlade, suchu a tme možno cícer skladovať až jeden rok.Účinné zložky

Čo sa skrýva v cíceri

Detailný pohľad na čerstvý cícer

Strukoviny sú veľmi zdravé. Cícer obsahuje viac bielkovín ako mnoho druhov mäsa a rýb a môže preto hrať dôležitú úlohu vo výžive vegánov a vegetariánov. Táto zelenina má síce relatívne veľa kalórií, ale vďaka svojej vláknine zasýti na veľmi dlho. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 150 kcal

Sacharidy: 21,24 g

Bielkoviny: 7,5 g

Tuky: 2,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,3 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 25 mg

Vitamín E: 2,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 58 mg

Železo: 2,95 mg

Draslík: 53 mg

Horčík: 56 mg

Sodík: 19 mg