Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Biela fazuľa: obľúbená príloha

Biela fazuľa je strukovina, ktorá patrí do čeľade bôbovitých rastlín. Možno ju servírovať sušenú, varenú alebo pečenú a je obľúbenou prílohou k slaným pokrmom. Mimoriadne známy je aj jej variant „Backed Beans“, ktorý s obľubou jedia na raňajky predovšetkým Briti. 

Užitočné informácie

Biela fazuľa má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú bielu fazuľu

Biela fazuľa je blízka príbuzná s fazuľou kidney a preto má typický ľadvinkovitý tvar. Je biela až krémová, dlhá 15 až 18 milimetrov a hrubá 8 až 9 milimetrov. Má jemnú chuť a mierne sladkastú až pikantnú vôňu, ktorá sa ideálne hodí k paradajkám alebo k cibuli.

Ako pripraviť sušenú bielu fazuľu

Bielu fazuľu možno kúpiť už predvarenú a konzervovanú v plechovkách alebo sušenú. Aby sušená biela fazuľa rozvinula svoju chuť, je nutné ju pred prípravou na niekoľko hodín namočiť do studenej vody. Prítomné bielkoviny sa tak naviažu na fazuľu. Keďže do vody, v ktorej bola namočená fazuľa, sa vyplavuje takisto veľa živín, je dobré ju počas ďalšej prípravy využiť a nevylievať. Tip: Fazuľu varte pomaly a šetrne priamo vo vode, v ktorej sa namáčala.


Pôvod

Odkiaľ pochádza biela fazuľa?

Domovom bielej fazule boli pôvodne predovšetkým subtropické a tropické oblasti v Strednej a Južnej Amerike. Počas kolonizácie ďalších častí amerického kontinentu sa postupne dostala aj do ostatných častí sveta. Dnes sa biela fazuľa pestuje predovšetkým v Európe a východnej Ázii.


Sezónnosť

Kedy má biela fazuľa svoju sezónu?

Biela fazuľa sa pestuje buď voľne na poli alebo v skleníkoch. Na poli dozrieva biela fazuľa predovšetkým od mája do októbra, biela fazuľa pestovaná v skleníku sa zas zberá predovšetkým od apríla do decembra. Vďaka tomu je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže biela fazuľa použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú bielu fazuľu

Biela fazuľa sa s obľubou podáva ako príloha k slaným pokrmom, ako sú vajcia, slanina alebo mäso, používa sa však tiež ako prísada do polievok alebo eintopfov. Biela fazuľa je tiež vhodná do šalátov. Sušenú bielu fazuľu je dobré uchovávať v chlade a tme. Možno ju skladovať mesiace.


Recepty

Čo možno pripraviť z bielej fazule


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bielej fazuli

Detailný pohľad na čerstvú bielu fazuľu

Biela fazuľa sa považuje nielen za vynikajúci zdroj sacharidov a bielkovín, ale obsahuje tiež mnohé minerálne látky a látky viažúce žlč, ktoré sú prospešné pre trávenie a celkovú pohodu. Biela fazuľa vraj tiež dlhodobo znižuje hladinu cholesterolu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 72 kcal

Sacharidy: 8,67 g

Bielkoviny: 4,23 g

Tuky: 1,84 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,01 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0,6 mg

Vitamín E: 0,16 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 25 mg

Železo: 1,21 mg

Draslík: 290 mg

Horčík: 29 mg

Sodík: 142 mg