Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Paradajky: energia na obranu

Paradajka je zelenina z čeľade ľuľkovitých rastlín. V súčasnosti sú z viac ako 2500 rôznych odrôd známe predovšetkým červené paradajky každej veľkosti a tvaru. Existujú však aj v zelenej, žltej alebo oranžovej farbe.


Cukornatosť v stupňoch Brix:

BRIX je jeden z aspektov určujúci sladkosť paradajok. Ide o stupnicu, ktorá vyjadruje cukornatosť plodov. Vyráta sa pomerom hmotností cukru a vody, v ktorej je cukor rozpustený. 1 stupeň Brix sa rovná počtu gramov cukru na 100 gramov vody. Najsladšie paradajky majú nad 10 stupnov Brix.


Užitočné informácie

Paradajky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé paradajky

Vedecký názov pre paradajky znie Solanum lycopersicum, čo znamená „vlčia broskyňa“.  Existuje veľa rôznych odrôd, ktoré sa navzájom líšia nielen chuťou, ale aj konzistenciou a tvarom. Existujú biele, žlté, zelené, červené, ružové a fialové plody. Počet plodových komôr určuje veľkosť paradajky. Celkovo možno rozlíšiť štyri hlavné kategórie:

  • mäsité paradajky
  • slivkové paradajky
  • guľaté paradajky
  • cherry paradajky

Vedeli ste o tom?

Paradajky možno konzumovať čerstvé, ale tiež ich použiť na prípravu zeleninových pokrmov. Ak je ich šupka príliš tvrdá, možno ju pred prípravou blanšírovaním jednoducho odstrániť. Úpony stopiek obsahujú zdraviu škodlivý solanín. Preto je ich potrebné pred konzumáciou dôkladne odstrániť. Paradajky možno kúpiť nielen čerstvé, ale aj lúpané, pasírované, ako dreň, šťavu, omáčku alebo kečup. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú paradajky?

Prvé paradajky priviezol do Európy zo svojej druhej cesty do Západnej Indie Krištof Kolumbus. Pôvodnou domovinou paradajok sú však Andy: Mexickí a peruánski indiáni časom vyšľachtili tieto plody z veľkosti čerešne na ich terajšiu známu veľkosť. Pestovanie v Európe začalo až od polovice 18. storočia, pretože ľudia boli najprv kvôli farbe novej zeleniny skeptickí. Oranžová pôsobila skôr jedovato, preto sa paradajky, podobne ako zemiaky, najprv pestovali ako ozdobné rastliny. Boli to Taliani, ktorí objavili paradajky pre seba a začalo ich cielené šľachtenie. 

Sezónnosť

Kedy majú paradajky svoju sezónu?

Doba zberu začína od konca júla. Na trhu sú paradajky z dovozu k dispozícii po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu paradajky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé paradajky

Dnes patria paradajky k najobľúbenejším druhom zeleniny, pretože sotva niektorá zelenina obsahuje pohromade tak veľa životne dôležitých, cenných látok: mnohé vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Paradajky možno zužitkovať mnohými spôsobmi, napríklad surové alebo ako šalát, ako nakladanú kyslú zeleninu, plnené či ako oblohu. Z paradajok možno pripraviť korenisté polievky. Sú vhodné na dusenie a grilovanie. Okrem toho dodávajú rôznym eintopfom ich typickú arómu.

Ako čerstvé paradajky najlepšie skladovať

Optimálna teplota skladovania paradajok je od 12 do 16 stupňov, aby sa zachovala ich aróma. Paradajky teda nepatria do chladničky. Pri optimálnych podmienkach možno paradajky uchovávať 14 dní. Na dlhšie skladovanie je ich nutné konzervovať alebo usušiť.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v paradajkách

Detailný pohľad na čerstvé paradajky

Aromatické paradajky sú svieže, delikátne, nízkokalorické a pritom skutočne prospešné pre zdravie. Ich prírodné účinné zložky, makro a mikroživiny pôsobia ako silné antioxidanty. Posilňujú srdce a krvný obeh a podporujú zdravie slizníc, kostí, očí, svalov a pokožky.