Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cukrový melón: sladučký a nízkokalorický

Cukrový melón patrí do rodu uhoriek a preto sa radí k tekvicovitým rastlinám. V botanike sa považuje za bobuľu. Používa sa prevažne ako ovocie, pričom existujú aj menej sladké varianty, ktoré sa predovšetkým v tropických krajinách používajú aj ako zelenina. 

Užitočné informácie

Cukrový melón má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý cukrový melón

Cukrový melón (Cucumis melo) je súhrnný pojem pre rôzne druhy melónov. Majú relatívne hrubú šupku, ktorá je charakteristická zelenými škvrnami a sieťovitou štruktúrou. Dužina je mäkká a šťavnatá a zelenkasto biela až žltkavá. Cukrový melón má valcovitý tvar a dosahuje dĺžku do 40 centimetrov a maximálnu hmotnosť od jedného do dvoch kilogramov na plod.

Delí sa na tri druhy:

  • melón Galia
  • melón Cantaloupe
  • hladký melón

Najznámejším cukrovým melónom je však Galia, sladko chutiaci melón so štruktúrovanou šupkou.


Pôvod

Odkiaľ pochádza cukrový melón?

Cukrový melón sa považuje za jednu z najstarších potravín, ktoré ľudia pestujú. Jeho pôvod siaha do doby 3000 rokov pred Kristom. V tomto období sa cukrový melón prvýkrát začal pestovať ako kultúrna plodina. Prvé úžitkové rastliny sa pestovali v Afrike. Dnes sa však cukrový melón pestuje v subtropických a tropických oblastiach takmer všade na svete. Hlavnými pestovateľmi cukrového melónu sú dnes predovšetkým Španielsko, Taliansko, Izrael a Turecko. 


Sezónnosť

Kedy má cukrový melón svoju sezónu?

Cukrový melón má na severnej pologuli svoju sezónu predovšetkým od júna do októbra, je to teda klasické letné ovocie. Cukrový melón, ktorý sa pestuje na južnej pologuli, má zas svoju sezónu od decembra do mája. Keďže sa cukrový melón pestuje takmer všade na svete a dováža sa, obvykle je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže cukrový melón použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý cukrový melón

Cukrový melón slúži v letných mesiacoch ako osviežujúce občerstvenie alebo ako prísada do ovocných šalátov. Okrem toho ho možno aj ideálne kombinovať so slanými prísadami, ako je napríklad syr alebo šunka. Cukrový melón možno v zásade skladovať relatívne dlho. Rozrezaný melón je potrebné skonzumovať do troch až štyroch dní. 


Recepty

Čo možno pripraviť z cukrového melónu


Účinné zložky

Čo sa skrýva v cukrovom melóne

Cukrový melón obsahuje veľké množstvo betakaroténu a mnoho minerálnych látok, ktoré sú mimoriadne cenné napríklad pre našu pokožku. Je to nízkokalorické a zdravé občerstvenie. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 54 kcal

Sacharidy: 12,4 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 784 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 32 mg

Vitamín E: 0,14 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 13 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 309 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 17 mg