Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Avokádo: viac tuku, nepriberiete však

Bohaté na vitamíny, vlákninu a nenasýtené mastné kyseliny – Avokádo je to správne ovocie pre zdravú a vyváženú výživu. Polovica avokáda má síce približne 200 kalórií a 23 gramov tuku, ale neusadzuje sa ako tukové vankúšiky na bokoch. Keďže obsahuje iba zdravé tuky, pomáha dokonca vyhnúť sa neovládateľným návalom hladu.

Užitočné informácie

Avokádo má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé avokádo

Avokádo patrí do čeľade vavrínovitých rastlín. Strom dorastá do výšky 15 metrov a pôvodne pochádza z južného Mexika. Olej z avokáda používali už Aztékovia a kvôli jeho vysokému obsahu tuku sa táto plodina používa aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Jedno avokádo poskytne mnoho dôležitých živín. Okrem zdravých nenasýtených mastných kyselín obsahuje tiež veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Možno spomenúť vitamíny B a K a tiež vitamín E a C. K tomu sa pridáva draslík a meď.


Pôvod

Odkiaľ pochádza avokádo?

Avokádo má svoj pôvod v južnom Mexiku, kde sa používa už desaťtisíc rokov. Dnes je avokádo rozšírené po celom svete a nájdete ho napríklad v niektorých častiach Južnej Ameriky, v Čile, Peru, na juhu USA, v Austrálii a tiež v južnom Španielsku v oblastiach okolo Malagy a Granady. 


Sezónnosť

Kedy má avokádo svoju sezónu?

Avokádo má svoju sezónu od augusta do mája, v predaji je však po celý rok. Podľa ročného obdobia prichádza z rôznych pestovateľských oblastí.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť avokádo a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé avokádo

Dužinu možno konzumovať surovú a často sa používa ako predjedlo alebo mierne osolená nátierka na chlieb. Ak sa dužina ďalej spracováva, často sa používa aj ako avokádový dip. Toto pyré sa potom nazýva guacamole a často je aj súčasťou náplní pre tortilly. Avokádo sa používa v kuchyniach celého sveta. Avokádo možno skladovať pri izbovej teplote. Ak je plod narezaný, je potrebné jeho polovice podľa možnosti uchovávať zabalené v chladničke, pretože sa dužina na vzduchu sfarbuje mierne do hneda.

Používanie avokáda v iných krajinách

V Brazílii sa avokádo tiež používa napríklad na prípravu mliečnych koktailov. V Japonsku sa zas používa na prípravu vegetariánskeho suši. Na Taiwane a na Filipínach sa podáva spolu s cukrom a mliekom ako delikátny sladký pokrm. Účinné zložky

Čo sa skrýva v avokáde 

Detailný pohľad na čerstvé avokádo

Avokádo obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ako vitamín E, D a B6. Avokádo môže pomôcť pri miernejších depresiách alebo strese. Je to vďaka vitamínu B, E a omega 3 mastným kyselinám. Nenasýtené mastné kyseliny podporujú koncentráciu a zlepšujú pamäť. Kto teda chce zahnať popoludňajší hlad malým občerstvením, môže siahnuť po celozrnnom chlebe s avokádom.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 221 kcal

Sacharidy: 0,4 g

Bielkoviny: 1,9 g

Tuky: 23,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 12 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,5 mg

Vitamín C: 13 mg

Vitamín E: 1,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 487 mg

Horčík: 29 mg

Sodík: 3 mg