Avokádo: viac tuku, nepriberiete však
Doprajte si túto pochúťku plnú energie! Maslové avokádo má pomerne vysoký obsah tukov, vďaka čomu vás zasýti a skvele sa hodí na zjemnenie mnohých pokrmov, ktorým navyše dodá rôzne vzácne zložky. Zistite, prečo sa tento tropický plod právom označuje ako superpotravina, ako určiť jeho stupeň zrelosti a čo všetko v kuchyni dokáže. Prezradíme vám užitočné tipy a triky týkajúce sa avokáda.
Čo je avokádo?
Bohaté na tuky, krémové a s lahodnou orieškovou chuťou: avokádo je chutný plod avokádovníka, ktorý pochádza z Mexika. V posledných rokoch vzrástla popularita tejto pochúťky, ktorá si rýchlo našla cestu do nášho jedálnička. Dnes už je roztierateľná dužina tohto plodu neodmysliteľnou súčasťou mnohých raňajok, ale vďaka svojej sýtosti sa samozrejme hodí aj do šalátov a jeho zamatová chuť skvele vynikne aj vo forme avokádového dipu. Vzhľadom na vysoké množstvo tukov nazývali Aztékovia avokádo „ahuacatl“, čo znamená „maslo z lesa“. Občas sa preto aj u nás zvykne označovať ako „maslové ovocie“.
Botanické zaradenie a pôvod avokáda
Vyzerá ako ovocie, ale vzhľadom na chuť, ktorá nie je sladká, pripomína skôr zeleninu. Celé je to však inak: z botanického hľadiska je plod avokáda bobuľa.
Botanická klasifikácia
Rastlina avokáda (Persea americana) patrí do čeľade vavrínovitých. Tento vždyzelený kríkovitý strom dorastá do výšky 15 až 20 metrov. Veľké lesklé listy majú dĺžku až 45 centimetrov a dominuje im tmavozelená až zelenohnedá farba. Plody sú guľaté až hruškovité a v závislosti od druhu môžu byť až 12 centimetrov veľké. Šupka avokáda môže byť hladká alebo zvráskavená, pričom môže mať tmavozelenú, hnedočervenú alebo až takmer čiernu farbu. V strede žltej až zelenkastej dužiny, ktorá môže mať rôznu pevnosť, je veľké hnedé jadro, semeno avokáda.
Avokádo: plod z južného Mexika
Bez tepla to nejde! Na úspešný rast rastliny avokáda je potrebných najmenej 2 000 slnečných hodín. Ideálnych je však 3 000 až 3 500 hodín. Nie div, že tento strom je doma v južnom Mexiku, kde sa pestuje už približne 10 000 rokov. Španielski dobyvatelia priviezli avokádo do Karibiku a do Južnej Ameriky. Až v 19. storočí sa dostalo aj do Afriky a Ázie. Od začiatku 20. storočia sa pestuje aj v oblasti Stredozemného mora. Dnes je rozšírené po celom svete a možno ho nájsť aj na európskom kontinente, najmä v slnkom zaliatej oblasti miest ako Malaga a Granada, ako aj na území Portugalska a Grécka.
Výživové hodnoty avokáda
So svojimi 23 gramami tuku na 100 gramov patrí avokádo do „ťažkej váhy“ spomedzi plodov. Pritom dodáva telu porovnateľné množstvo kalórií. V tabuľke výživových hodnôt nájdete, čo ešte obsahuje.
Výživové hodnoty na 100 g
Kalórie | 221 kcal |
Bielkoviny | 1,9 g |
Tuky | 23,5 g |
Sacharidy | 0,4 g |
Vitamín A | 12 µg |
Vitamín C | 13 mg |
Vitamín E | 1,3 mg |
Vápnik | 12 mg |
Draslík | 487 mg |
Horčík | 29 mg |
Je avokádo zdravé?
V kuchyni sa avokádo považuje za superpotravinu. Má to viacero dôvodov: obsahuje totiž množstvo dôležitých vitamínov a úctyhodné množstvo nenasýtených mastných kyselín a zároveň je vďaka svojmu zloženiu vynikajúcou súčasťou špeciálnych diét a dokáže nadlho zasýtiť. Zostavili sme prehľad najlepších vlastností tohto obdivuhodného plodu.
Avokádo obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín
Niektorí odborníci na výživu tvrdia, že nenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v avokáde môžu pomáhať telu odbúravať tuky. Zodpovedný by za to mal byť najmä enzým lipáza, ktorý pri trávení podporuje spaľovanie tukov a mal by urýchľovať aj samotné odbúravanie tukov. Nenasýtené mastné kyseliny majú aj tú povesť, že podporujú koncentráciu a zlepšujú pamäť.
Plod s nízkym obsahom sacharidov pre nízkosacharidovú stravu
Univerzálny tajný recept na dlhodobé zbavenie sa nadbytočných kíl neexistuje. V konečnom dôsledku ide vždy o to, dosiahnuť zdravú rovnováhu medzi výživou a pohybom, ktorá musí byť prispôsobená individuálnemu životnému štýlu. Niektorí ľudia, ktorí sa usilujú schudnúť, pritom nedajú dopustiť na nízkosacharidovú stravu, ktorá je v podstate založená na každodennom zníženom príjme sacharidov z určitých zdrojov. Keďže avokádo obsahuje len malé množstvo sacharidov, je pri takomto štýle stravovania spolu s ostatnými nízkosacharidovými plodmi vhodnou potravinou.
Avokádový olej je vhodný na tepelnú úpravu
Hoci olej vyrobený z dužiny avokáda je v kuchyni hotový multitalent, pozná ho u nás len málokto. Jeho chuť je oveľa jemnejšia ako v prípade arašidového alebo olivového oleja, má však maslovo-orieškovú arómu a môžete ho zahrievať až do 250 stupňov Celzia bez toho, aby začal dymiť. Vďaka tomuto vysokému bodu zadymenia je žltkasto-zelený, mierne zakalený avokádový olej ideálny aj na tepelnú úpravu. Zároveň sa rovnako ako iné rastlinné oleje pýši obsahom nenasýtených mastných kyselín, ako aj vitamínov, napríklad vitamínu A a vitamínu E.
Pestovanie a zber avokáda
Nie je to tak dávno, čo sa avokádo považovalo za luxus a nedalo sa tak ľahko zohnať. Tieto plody s jemnou arómou je však už dnes možné kúpiť celoročne a v závislosti od ročného obdobia sa k nám dovážajú z rôznych kútov sveta.
Pestovanie avokáda
Aj dnes sa avokádo pestuje prevažne na plantážach v strednej a Južnej Amerike, ale rastú aj v Kalifornii, Oceánii, Izraeli a na juhu Španielska. Na dozretie potrebujú okrem dostatku slnečného žiarenia aj 1 200 až 1 600 milimetrov zrážok ročne a sypkú pôdu nezadržiavajúcu vlhkosť, aby nedochádzalo k hnitiu koreňov.
Zber a sezóna avokáda
Na mladých stromoch avokáda dozrejú prvé plody vhodné na zber po štyroch až piatich rokoch. Plody po siedmich až deviatich mesiacoch jednoducho samy odpadnú zo stromu alebo sa zbierajú ručne. V oboch prípadoch však platí, že ešte nie sú úplne zrelé a vhodné na konzumáciu. Avokádo patrí medzi plody, ktoré dozrievajú po odtrhnutí. Pred cestou do cieľových krajín vo všetkých kútoch sveta je nutné dôkladne ich zabaliť a zachladiť, aby nedošlo k ich poškodeniu.
Napríklad spomedzi plodov avokáda, ktoré sa predávajú v Nemecku, pochádza až 50 000 ton z Izraela, Čile, Peru a Južnej Afriky. Približne 20 000 ton sa dováža z iných krajín EÚ, ako je Španielsko, alebo sa preváža cez Holandsko. Táto krajina s miernou oceánskou klímou síce nemá nič spoločné s pestovaním týchto plodov milujúcich slnko, v roku 2020 sa však stala druhým najväčším dovozcom a najväčším vývozcom avokád zakúpených inde.
Pestovanie avokáda doma: pestovanie z jadra
Stačí zahrabať jadro do zeminy a je to! Vyrastie vám naozajstný stromček. To, o čom sme v detstve pri konzumácii ovocia často len snívali, je v prípade avokáda v podstate pravda. Vypestovať rastlinku z jadra je pritom možné dokonca dvomi spôsobmi:
1.) Nechajte jadro naklíčiť v črepníku: Vtlačte jadro avokáda približne spolovice do zmesi piesku a substrátu a položte ho na teplé a svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Pravidelne ho polievajte, aby bola zemina neustále vlhká.
2.) Nechajte jadro naklíčiť v pohári s vodou:
- Do vonkajšej vrstvy jadra avokáda urobte pozdĺžne ryhy.
- Do bokov jadra zapichnite v miernom sklone špáradlá tak, aby bolo možné položiť jadro na pohár.
- Pohár naplňte vodou, aby sa hladina zospodu dotýkala jadra, a umiestnite ho na teplé a slnečné miesto.
- Vodu pritom pravidelne meňte. Po štyroch až ôsmich týždňoch by sa mali objaviť korienky a výhonok.
- Len čo rastline avokáda narastú štyri až šesť lístkov, môžete ju presadiť do kvetináča. Ten by mal mať priemer približne 25 centimetrov a jadro by malo byť do polovice zakryté zeminou.
Aké odrody avokáda existujú?
Avokádo nie je len jedno. Pestuje sa totiž až 400 kultivarov, pričom všetky pochádzajú z troch pôvodných odrôd: z mexickej odrody, ktorá je známa malými plodmi s tenkou šupkou, z guatemalskej odrody s veľkými a ťažkými plodmi s hrubou a drsnou šupkou a menším jadrom, a zo západoindickej odrody. Tá sa vyznačuje veľkými plodmi s veľkým jadrom a hladkou šupkou. Niektoré druhy patria medzi skutočných gigantov a môžu vážiť až dva kilogramy. V našom regióne sa môžeme stretnúť najmä s avokádom odrôd Hass a Fuerte. Zoznámte sa s týmito aj niekoľkými ďalšími odrodami!
Hass – tmavofialová až čierna farba
Avokádo odrody Hass váži 140 až 400 gramov, je pomerne malé, skôr okrúhle až vajcovité, má žltú dužinu a tmavohnedú až čiernu, hrubú a hrboľatú šupku, ktorá počas zrenia tmavne. Táto odroda vznikla náhodnou mutáciou v záhrade kalifornského poštára Rudolpha Hassa v 30. rokoch 20. storočia. Máme teda šťastie, že si môžeme užívať jeho lahodnú orieškovú a intenzívnu chuť. Okrem toho obsahuje vysoké množstvo oleja. Do našich končín sa avokáda Hass dovážajú prevažne z Čile.
Fuerte – zelené a hruškovité
Avokádo Fuerte s hruškovitým tvarom pochádza z Mexika a vzniklo krížením mexickej a guatemalskej odrody. Je preň typická sýtozelená hladká šupka a zúžený tvar. Chuť sa vyznačuje jemnou arómou a krémová svetložltá dužina má po okrajoch zelenkastý odtieň. Hmotnosť plodov sa pohybuje v rozmedzí 250 až 450 gramov.
Nabal – hladká šupka a okrúhly tvar
Stredne veľké avokádo Nabal pochádza z Antiguy a je známe nízkym obsahom tukov, čím sa líši od iných odrôd avokáda. Pozoruhodný je aj takmer dokonale okrúhly tvar tohto zeleného hladkého plodu, ktorý patrí ku guatemalskému typu. Jeho dužina je zelenkasto-žltá a šupka je pevná. Avokádo Nabal sa väčšinou dováža z Izraela a pýši sa váhou 450 až 850 gramov.
Miniavokádo – malé a bez jadra
Maličké, v tvare uhorky a bez jadra: päť až osem centimetrov dlhé miniavokádo, ktoré sa nazýva aj koktailové avokádo, vzbudzuje v oddelení ovocia a zeleniny pozornosť nielen svojou XS veľkosťou. Po rozkrojení alebo vytlačení dužiny vás prekvapí lahodná krémová dužina s jemnou arómou. A tej je naozaj veľa. V miniavokáde pritom nenájdete žiadne jadro, pretože vzniká z neopelených kvetov prevažne odrody Fuerte. Pestuje sa najmä v Kalifornii, Izraeli a Južnej Afrike.
Nákup a skladovanie avokáda
Chutí avokádo horkasto a skôr mdlo, alebo má lahodnú a plnú arómu? Svoje kvality avokádo prejaví len v úplne zrelom stave. Pri výbere a skladovaní tohto chutného plodu je dobré riadiť sa niekoľkými základnými pravidlami. Záleží pritom len na tom, či si ho chcete dať na chlieb ešte v deň nákupu, alebo si ho chcete doma na pár dní uschovať do zásoby.
Ako spoznať zrelé avokádo?
Čas na test zrelosti! Avokádo je zrelé a pripravené na konzumáciu vtedy, ak je po stlačení rukou pružné bez toho, aby bolo kašovité. Ďalším znakom zrelosti je, keď sa dá drobná stopka ľahko odstrániť a oddeľuje sa od dužiny. V závislosti od odrody možno aj podľa šupky dobre rozpoznať, či vás plod doma očarí nezameniteľnou arómou, alebo si na ňu ešte budete musieť chvíľu počkať. Šupka avokáda Hass černie, čím je plod zrelší, ale v prípade zelenej odrody Fuerte sú čierne škvrny znakom, že avokádo je už zlé. A ešte jeden tip: Ak šupka avokáda Hass nemá len malé výčnelky, ale je výrazne zvráskavená, plod je prezretý.
Tipy na skladovanie avokáda
Ak je avokádo ešte veľmi tvrdé, najlepšie je nechať ho dozrieť pri izbovej teplote. Ak vám chýba trpezlivosť, môžete proces urýchliť tak, že avokádo vložíte spolu s jablkom do vrecúška. Jablko totiž uvoľňuje etylén, ktorý prispieva k rýchlejšiemu zreniu avokáda. Rozkrojené plody patria do chladničky. Ak chcete zabrániť, aby sa dužina sfarbila dohneda, potrite reznú plochu citrónovou šťavou a skladujte polovicu avokáda aj s jadrom. Veľmi zrelé avokádo vydrží v chladničke približne tri dni. Chlad totiž spomaľuje proces zrenia.
Ako možno využiť avokádo v kuchyni?
Kožovitá šupka avokáda sa síce nedá jesť, no jeho krémová dužina je skutočná lahôdka. Stačí pár jednoduchých krokov a aj v surovom stave ju premeníte na aromatickú oblohu na chlieb, dip, prílohu k šalátu či carpaccio. Dá sa tiež použiť ako lahodná prísada do zeleného smoothie, dresingov alebo omáčok na cestoviny.
Správna príprava avokáda: ako na to
- Avokádo opláchnite pod tečúcou vodou, aby ste pri prekrojení zabránili prenosu baktérií zo šupky na dužinu.
- Potom plod narežte nožom pozdĺžne a jedenkrát priečne, až po jadro.
- Rukami otočte polovicami avokáda proti sebe. Mali by sa dať ľahko oddeliť.
- Jadro vyberte lyžicou a potom vydlabte všetku dužinu zo šupky.
- Podľa konkrétneho spôsobu prípravy potom dužinu nakrájajte na kocky, plátky alebo ju roztlačte vidličkou.
Obľúbený avokádový krém: guacamole
Máte chuť na niečo výnimočné? Až keď je avokádo poriadne zrelé a jeho dužina je mimoriadne krémová, môžete z neho pripraviť rôzne aromatické dipy. Najznámejším avokádovým dipom je zrejme guacamole. Tento lahodný krém sa používa nielen ako náplň do tortíll, ale hodí sa aj k pikantným tortillovým čipsom alebo k chlebu s vajíčkom. Potrebovať pritom budete len niekoľko základných surovín.
Príprava guacamole – postup krok za krokom:
- Vydlabte dužinu zo šupky lyžičkou, dajte ju do misy a dôkladne ju roztlačte vidličkou.
- Cesnak nakrájajte najemno, paradajky nasekajte na kocky a obe prísady vmiešajte do roztlačeného avokáda.
- Podľa chuti dochuťte limetkovou šťavou a soľou.