Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vodný melón: sladký a šťavnatý

Vedeli ste, že vodný melón pochádza pôvodne z Afriky? V súčasnosti je rozšírený na celom svete a je obľúbený predovšetkým počas horúcich letných dní ako osviežujúce občerstvenie.

Užitočné informácie

Vodný melón má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý vodný melón

Vodný melón (Citrullus lanatus) je nízka, jednoročná rastlina, ktorá rastie na rozvetvených úponkoch a patrí do čeľade tekvicovitých rastlín. Má okrúhly, guľatý až valcovitý tvar a dosahuje priemer do 60 centimetrov. Vďaka tomu patrí medzi najväčšie a najťažšie plody na celom svete.  Dužina vodného melónu chutí príjemne sladko a osviežujúco. Šupka však obsahuje mnoho horkých látok. Vodný melón sa skladá z 90 percent vody.


Pôvod

Odkiaľ pochádza vodný melón?

Vodný melón pôvodne pochádza zo západnej a strednej Afriky a neskôr sa rozšíril po celom svete. Prvé dôkazy o úspešnej domestikácii vodného melóna pochádzajú z času okolo 2000 rokov pred Kristom. V súčasnosti sa toto mimoriadne obľúbené letné ovocie pestuje predovšetkým v Taliansku, Španielsku, Maďarsku, Izraeli a Turecku. Vodný melón potrebuje na svoj dokonalý rast horúcu a suchú klímu. Za priaznivých podmienok možno preto vodný melón pestovať aj v skleníku.


Sezónnosť

Kedy má vodný melón svoju sezónu?

Vodný melón sa pestuje takmer všade na svete. Jediným predpokladom na to je subtropická až tropická klíma, v ktorej sa vodnému melónu dobre darí. Hlavnou sezónou vodného melóna, ktorý je pestovaný na severnej pologuli, je preto obdobie od mája do septembra. Na južnej pologuli možno vodný melón zberať od decembra do marca. V obchodoch možno melóny kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže vodný melón použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý vodný melón

Vodný melón je obľúbené letné ovocie a s obľubou sa používa ako nízkokalorické občerstvenie či ako prísada do ovocných šalátov. V niektorých pokrmoch sa dužina vodného melóna navyše kombinuje so slanými jedlami, ako napríklad so syrom. Vodný melón možno skladovať niekoľko týždňov, avšak rozrezané ovocie iba asi tri dni. Najlepšie je skladovať ho v chlade.



Účinné zložky

Čo sa skrýva vo vodnom melóne

Vodný melón je výslovne nízkokalorický a preto je vhodný aj ako občerstvenie pre všetkých, ktorí sa chcú zdravo stravovať. Popri veľkom podiele vody, ktorá zabezpečuje osvieženie počas horúcich dní, vodný melón tiež obsahuje veľkým množstvom životne dôležitých a minerálnych látok, ktoré posilňujú imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 37 kcal

Sacharidy: 8,3 g

Bielkoviny: 0,6 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 38 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 6 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 8 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 114 mg

Horčík: 9 mg

Sodík: 1 mg