Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Žltý melón: sladučký, bez kalórií

Oválny, žiarivo žltý alebo zeleno sfarbený žltý melón patrí k väčším zástupcom svojho druhu a môže dorásť až do štyroch kilogramov. Jeho chuť je decentne sladká a mierne horká. Vďaka tomu je rovnako obľúbenou prísadou do sladkých ovocných šalátov alebo koktailov i do slaných pokrmov so syrom Manchego, údenou šunkou alebo lososom.

Užitočné informácie

Žltý melón má tieto špecifické vlastnosti  

Detailný pohľad na čerstvý žltý melón

Žltý melón sa skladá takmer z 90 percent z vody. Preto je v horúcich letných mesiacoch mimoriadne vhodný ako osvieženie na zahnanie smädu. Žltý melón obsahuje pomerne málo kalórií: S 50 kilokalóriami na 100 gramov je žltý melón pre ľudí dbajúcich na svoje zdravie vítanou alternatívou. Žltý melón je okrúhly až oválny plod, ktorý je 15 až 30 centimetrov dlhý, prípadne 8 až 15 centimetrov hrubý. Zrelý žltý melón dosahuje hmotnosť až štyri kilogramy.


Pôvod

Odkiaľ pochádza žltý melón?

Žltý melón pochádza pôvodne z Afriky. Udomácnil sa v západnej Afrike a Egypte, neskôr sa dostal do Ázie a Ameriky. Momentálne sa však žltý melón pestuje všade na svete. Hlavnými pestovateľmi sú predovšetkým Čína, Taliansko a tiež Španielsko a Grécko. Žltý melón uprednostňuje horúcu, suchú klímu. Za istých podmienok ho však možno pestovať aj u nás v skleníkoch. Dnes sa dováža väčšina žltých melónov zo Španielska, Brazílie a Kostariky.


Sezónnosť

Kedy má žltý melón svoju sezónu?

Keďže sa žltý melón pestuje po celom svete, doba zrenia závisí od miesta pestovania. Na severnej pologuli je doba zberu žltého melóna od júna do októbra, preto sa označuje tiež ako letná plodina. Na južnej pologuli sa však žltý melón zbiera skôr od februára do mája. Posunuté sezóny majú však tú výhodu, že žltý melón je v obchodoch v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže žltý melón použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý žltý melón

Žltý melón možno konzumovať čistý, ale ideálne sa hodí aj do ovocných šalátov, smoothie alebo syrových pokrmov. Možno ho skladovať pri izbovej teplote, avšak po narezaní je potrebné ho uchovávať v chladničke v priehradke na ovocie.


Recepty

Čo možno pripraviť zo žltého melóna


Účinné zložky

Čo sa skrýva v žltom melóne

Žltý melón obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky. Predovšetkým je vo veľkej koncentrácii zastúpený vitamín A. Ten je veľmi dôležitý pre bunky v tele a oči. Vďaka veľkému obsahu vody ponúka žltý melón predovšetkým osvieženie. Okrem toho obsahuje mnoho životne dôležitých a minerálnych látok, vďaka čomu ho možno považovať za nízkokalorické občerstvenie medzi jedlami.  

Výživové hodnoty

 

Kalórie: 54 kcal

Sacharidy: 12,4 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny


Vitamín A: 
783 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 32 mg

Vitamín E: 0,1 mg

Minerálne látky

 

Vápnik: 13 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 330 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 20 mg