Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Baklažán: pestrá ľuľkovitá rastlina

Baklažán patrí k plodovej zelenine a do čeľade ľuľkovitých rastlín. Pôvodne pochádza z Indie. Spočiatku sa predávali odrody s bielymi plodmi veľkosti slepačieho vajca. 

Užitočné informácie

Baklažán má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý baklažán

Charakteristickým znakom baklažánu (Solanum melongena) je vždy biela dužina mierne hubovitej konzistencie, pričom v strede sa nachádza mnoho malých jadierok. Šupka je fialová, relatívne tvrdá, ale tenká. Baklažán môže dosiahnuť dĺžku až do 50 centimetrov a hmotnosť až 500 gramov.

Klasika stredomorskej kuchyne

Baklažán predstavuje klasickú surovinu stredomorskej kuchyne. Surový je však nejedlý, pretože obsahuje mnoho horkých látok. Baklažán získa svoju intenzívnu stredomorskú chuť až pri pečení, grilovaní alebo dusení. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza baklažán?

Baklažán má svoj pôvod v Indii, prípadne v Číne. V tomto regióne sa pestoval už dávno pred naším letopočtom. Po Hodvábnej ceste sa baklažán postupne dostal do Stredomoria a odtiaľ neskôr aj do strednej Európy. Momentálne sa baklažán pestuje všade na svete. Hlavnými pestovateľmi sú v súčasnosti Taliansko, Španielsko, Turecko a tiež India, Thajsko a Čína.


Sezónnosť

Kedy má baklažán svoju sezónu?

Teplomilný baklažán predstavuje klasickú letnú zeleninu, ktorej sezóna je od augusta do októbra. V tomto období sa baklažán, plod rovnomennej rastliny, zbiera ručne alebo strojovo. Nazbierané baklažány sa potom dostávajú buď priamo čerstvé do obchodov alebo sa spracovávajú na rôzne potraviny. Baklažán je v predaji po celý rok. Je to možné vďaka tomu, že sa pestuje takmer všade na svete a podľa toho sa tiež dováža.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť baklažán a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý baklažán

Baklažán je predovšetkým obľúbená grilovaná zelenina, ktorá sa používa v stredomorských šalátoch. Ďalej tiež slúži ako obľúbená príloha k rôznym mäsitým pokrmom a vegetariánskym jedlám spolu so syrmi z kravského alebo ovčieho mlieka.

Ako baklažán skladovať

Baklažán nemá rád prílišnú zimu. Chladnička je preto nesprávne miesto na jeho uchovávanie. Túto zeleninu skladujte najlepšie dobre zabalenú v priedušných plastových vreckách, nie dlhšie ako jeden týždeň, na chladnom a tmavom mieste. Baklažán sa nemá skladovať priamo vedľa paradajok alebo jabĺk. Tie uvoľňujú zrejúci plyn etylén, na ktorý citlivo reagujú aj baklažány.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v baklažáne

Detailný pohľad na čerstvý baklažán

Baklažán je mimoriadne nízkokalorická zelenina, ktorá predstavuje ideálnu diétnu potravinu. Baklažán ďalej obsahuje mnoho vitamínov B, ktoré sú zdravé predovšetkým pre metabolizmus.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 17 kcal

Sacharidy: 2,5 g

Bielkoviny: 1,2 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 7 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 5 mg

Vitamín E: 0,03 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 13 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 224 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 3 mg