Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Uhorky: vodná bomba, zrážanlivosť krvi

Uhorka je plod rovnomennej jednoročnej rastliny a pôvodne pochádza z Ázie. Uhorka patrí do čeľade tekvicovitých rastlín. Uhorka má svetlozelenú dužinu s vajcovitými semenami. Dorastá do dĺžky 60 centimetrov a môže dosiahnuť hmotnosť až 1,5 kilogramu.

Užitočné informácie

Uhorky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé uhorky

Väčšinou zelené a zriedkavejšie i žlté plody sú z botanického hľadiska to, čo by ste vzhľadom k ich tvaru nepredpokladali: bobule. Podľa jednotlivých druhov majú uhorky svoju sezónu obvykle od mája do septembra a považujú sa preto za klasickú letnú zeleninu. Uhorky možno pestovať v skleníku alebo, pri vhodných vonkajších podmienkach, aj prírodne vonku. Po zbere sa uhorky priemyselne zabalia a uzatvoria zavarením do fólie alebo absolvujú ďalšie spracovanie, napríklad konzervovanie na kyslé uhorky. V obchodoch sú uhorky v predaji v rôznych formách po celý rok.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú uhorky?

Pôvodnou domovinou uhoriek je asi severná India a na svahoch Himalájí sa uhorky pestujú už pravdepodobne 4000 rokov. Iné zdroje však vychádzajú z toho, že boli už oveľa skôr udomácnené v južnej Ázii a do Indie ich priniesli až moreplavci.


Sezónnosť

Kedy majú uhorky svoju sezónu?

Podľa odrody majú uhorky svoju sezónu obvykle od mája do septembra a považujú sa preto za klasickú letnú zeleninu. Uhorky možno pestovať v skleníku alebo, pri vhodných vonkajších podmienkach, aj pod holým nebom. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu uhorky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé uhorky

Uhorky môžu slúžiť buď ako prísada do šalátových pokrmov alebo ako zeleninová príloha k mäsitým pokrmom. V každom prípade ich možno konzumovať surové, varené, dusené alebo pečené a slúžia aj ako prísada do nápojov. Uhorky sú, podľa druhu, mimoriadne mnohostranným obohatením jedálneho lístka. Ako nakladané uhorky patria do studenej kuchyne a v zmesi Mixed Pickles sú čosi ako soľ v polievke. Zo šalátových uhoriek sa pripravuje mnoho šalátov s rôznymi dresingmi alebo kyslými nálevmi. Dusené uhorky možno použiť v polievkach, omáčkach alebo eintopfoch.

Náš tip: plnené uhorky

 

Mimoriadne dobre sa hodia ako „obal“ pri príprave chutných plniek, napríklad z lososa a sleďa s vajíčkom a smotanou (Dánsko), z nadrobno nakrájanej varenej šunky so smotanou a výdatným korením (Alsasko), s namočenými žemľami a nasekaným vajíčkom, nastrúhaným parmezánom, žĺtkom a muškátovým orieškom (Taliansko), zo sleďového šalátu (Švédsko) alebo z nasekaného baranieho mäsa a paradajkového rizota (Turecko) alebo na zapečenie so strúhaným syrom. V tme a chlade vydržia uhorky čerstvé minimálne jeden týždeň.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v uhorkách

Detailný pohľad na čerstvé uhorky

Uhorky obsahujú mnoho vitamínov B a minerálnych látok: sodík, draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo a fluór. Dôležitými zložkami sú aj vitamíny A, B1, B2, C, E a tiež vitamín K, ktorý sa používa na zrážanlivosť krvi. Voda s celkovým obsahom 97 percent je zložka s najväčším podielom. Vďaka veľkému obsahu vody sú uhorky veľmi dobré pre chudnutie. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 12 kcal

Sacharidy: 1,8 g

Bielkoviny: 0,6 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 65 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 8 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 15 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 160 mg

Horčík: 8 mg

Sodík: 8 mg