Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cuketa: chuť Stredomoria

Cuketa je klasickou stredomorskou zeleninou, ktorú možno konzumovať aj surovú. Po uvarení, upečení alebo podusení šíri cuketa jemnú, ovocnú a mierne orieškovú arómu.

Užitočné informácie

Cuketa má tieto špecifické vlastnosti  

Detailný pohľad na čerstvú cuketu

Cuketa pochádza pôvodne z Talianska. Patrí k záhradným tekviciam a teda do rodu tekvicovitých rastlín. Cuketa je jednodomá rastlina, čiže má samčie i samičie kvety na jednej rastline. Listy cukety sú výrazne menšie ako u jej príbuznej tekvice a vyháňajú menej úponkov.

Cuketa je podlhovastý, skosený a valcovitý plod. Vnútro cukety je biele až svetlozelené a prerastené svetlohnedými až bielymi jadierkami. Existujú guľaté a podlhovasté cukety, pričom sú žlté, svetlo a tmavozelené až pásikaté. 

Čo má cuketa spoločné s tekvicou

Obvykle sa zberajú cukety s dĺžkou od 10 do 20 centimetrov. Ak sa nechajú rásť ďalej (až do piatich kilogramov), dosiahnu stav (drevnatá šupka) a veľkosť tekvice. Aj podmienky skladovania cukiet sa podobajú podmienkam skladovania tekvice, ktoré možno skladovať dlho do zimy. Cukety sa navzájom líšia skôr tvarom a farbou, menej chuťou. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza cuketa?

Domovom cukety bola pôvodne Stredná Amerika a po objavení amerického kontinentu sa postupne rozšírila i do Európy. V Európe sa cuketa pestuje predovšetkým v Taliansku a v Španielsku, mimo Európy tiež v USA.


Sezónnosť

Kedy má cuketa svoju sezónu?

Cuketa má rada teplú klímu a zberá sa predovšetkým od júla do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže cuketa použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú cuketu

Cuketa je obľúbená grilovacia zelenina. Používa sa tiež na prípravu stredomorských šalátov a eintopfov. Takisto je z nej vynikajúca jemná zeleninová príloha. Ako čerstvú zeleninu možno cuketu skladovať jeden týždeň. Cuketu skladujte najlepšie v chladničke.Účinné zložky

Čo sa skrýva v cukete

Cuketa je bohatá predovšetkým na vitamín A a preto je zdravá pre oči. Je veľmi nízkokalorická, avšak sýta, preto je to ideálna diétna potravina – a navyše poskytuje množstvo minerálnych látok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 23 kcal

Sacharidy: 2,26 g

Bielkoviny: 2,03 g

Tuky: 0,29 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,21 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,12 mg

Vitamín C: 17,6 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 1 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg