Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Listový šalát: zdravý a chutný

Je šalát iba pre tých, čo držia diétu alebo ako krmivo pre zajace? Nezmysel. Šalátové hlávky síce obsahujú hlavne vodu, avšak majú tiež veľa vitamínu C, vlákniny a minerálnych látok, ako je draslík a horčík. Prezradíme vám, čo všetko sa možno dozvedieť o tejto zelenej zelenine.

Užitočné informácie

Listový šalát má tieto špecifické vlastnosti

Listový šalát je bohatý na sekundárne rastlinné zložky, karotenoidy a flavonoidy, ktoré podporujú zdravie. Niekoľko listov listového šalátu však nenasýti. Plnohodnotným jedlom sa šalát stane až vtedy, keď sa zelené listy zmiešajú s inými prísadami. Sú to predovšetkým ďalšie druhy zeleniny, napríklad uhorky, paradajky, opečené huby alebo paprika.


Pôvod

Odkiaľ listový šalát pôvodne pochádza?

Detailný pohľad na čerstvý listový šalát

Domovom čakanky je Stredomorie a považuje sa tam za bežnú prísadu. Často nie je taká obľúbená ako iné listové šaláty, milovníci exotických druhov ju však radi dávajú na čelné miesta zoznamu. Ľadový šalát pôvodne pochádza zo Spojených štátov amerických a predstavuje šľachtenú variantu hlávkového šalátu. Ľadovému šalátu sa najlepšie darí v miernej, vlhkej klíme. Poľníček bol, prv než si ho obľúbila Európa, známy v kaukazskej oblasti. Momentálne sa pestuje takmer všade v miernych zemepisných šírkach. Mangold sa zasa pestuje predovšetkým v stredomorských krajinách a na blízkom východe. V Európe sa mangold pestuje predovšetkým v južnom Španielsku a južnom Taliansku.


Sezónnosť

Kedy má listový šalát svoju sezónu?

Až na niekoľko málo výnimiek má väčšina šalátov svoju sezónu na jar a v lete. Kvôli celoročne veľkému dopytu sa všetky druhy pestujú aj v skleníkoch. Hoci je táto veľká ponuka počas celého roka veľmi pekná, s voľne rastúcimi hlávkami sa varianty pestované v skleníkoch často nemôžu rovnať. Voľne rastúce šaláty majú silnejšie listy, intenzívnu chuť a obsahujú viac vitamínov a minerálnych látok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže listový šalát použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý listový šalát

Čakanka a ľadový šalát

Čakanka je skôr mnohostranná zelenina ako šalát. Čakanka má mimoriadne intenzívnu chuť. Po upečení chutí mierne horko a slano. Ľadový šalát je jedným z najobľúbenejších listových šalátov. Patrí k hlávkovým šalátom a chutí sladkasto. Dobre okorenený chutí ľadový šalát intenzívnejšie ako iné šaláty. Vynikajúco sa hodí ako predjedlo a je bohatý na vitamíny.

Poľníček

Poľníček sa považuje za jeden z najzdravších šalátov a je vynikajúcou prílohou k hlavným pokrmom, možno ho však servírovať aj ako hlavný pokrm. Veľmi dobre sa dopĺňa s orieškami a s pečenou slaninou.

Mangold

Obľúbené sú hneď tri odrody mangoldu. Existuje odroda so žltými stonkami, ktorá sa najlepšie hodí pre čerstvý šalát. Potom ešte existuje mangold so zelenými a červenými stonkami, ktorý je však nutné dusiť a najlepšie sa hodí ako príloha k rybe alebo mäsu. Mangold je chutný ako príloha k rybe. Pri príprave je najlepšie použiť veľa cesnaku a olivového oleja.

Špenát

Aj špenát možno konzumovať ako šalát, predovšetkým mladý lístkový špenát je na to vhodný. Ale aj špenát so smotanou je klasika. Mladé špenátové lístky možno držať len niekoľko dní. Čím čerstvejšie sa lístky konzumujú, tým sú šťavnatejšie. Špenát možno bez problémov zamraziť. Po rozmrazení ho však už nemožno používať ako šalát.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v listovom šaláte

Ľadový šalát je extrémne nízkokalorický a je preto vhodný ako ideálna diétna potravina. Poľníček zasa predstavuje kvôli svojmu bohatému obsahu živín, predovšetkým počas zimných mesiacov, ideálnu možnosť, ako podporiť imunitný systém. Aj zrelý mangold sa považuje kvôli svojmu vysokému podielu životne dôležitých látok a minerálov za vyslovene zdraviu prospešný. Rastlina je bohatá na vitamín K, vitamín A a vitamín E a tiež na sodík, horčík, draslík a železo. Horčicové oleje obsiahnuté v rukole pôsobia antibakteriálne.