Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Špenát: zelená lahôdka

Špenát možno kúpiť po celý rok. Na jar sa s obľubou používajú odrody s jemnými lístkami na ľahké, čerstvé šaláty. Trochu korenistejší jesenný a zimný špenát so svojimi silnými listami dochucuje zasa polievky, nákypy, koláče quiche alebo torty. 

Užitočné informácie

Špenát má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý špenát

Celkovo existuje asi 50 rôznych druhov špenátu. Prakticky sa delí na jarný, letný a zimný špenát. Mladý špenát má na jar a v lete menšie, jemné lístky a svetlejšiu zelenú farbu. Neskôr zberaný špenát je zasa intenzívne zelený a pevné a mäsité listy majú intenzívnejšiu chuť. Rôzne horké látky a kyseliny oxalové boli z veľkej časti počas šľachtenia odstránené. Za zmienku stojí ešte relatívne nový baby špenát s malými a jemnými lístkami. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza špenát?

Špenát vlastne pochádza z východu, arabský básnik Ibn al-Awan ho kedysi chválil ako infinaj, „princa všetkej zeleniny“ a s arabskou kultúrou bol privezený do Španielska. Preto sa tiež vo francúzštine volal „erbe d‘espaigne“ (španielska bylina). Samotní Španieli z toho urobili „espinaca“, z čoho sa nakoniec stal „špenát“.


Sezónnosť

Kedy má špenát svoju sezónu?

Na poliach sa špenát pestuje zhruba od mája do októbra. Po zvyšok roka ho možno kúpiť ako tovar zo skleníkov, konzervovaný alebo zamrazený.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže špenát použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý špenát

Špenát nechutí každému, avšak delikátne lístky sa stávajú obľúbenou potravinou. Jarný a letný špenát sa dobre hodí ako sladko-kyslý a mierne horký šalát, zimný špenát patrí do quiche alebo sa hodí ako delikátna príloha. Špenát alebo špenátová šťava zafarbia zemiaky a cestoviny, polievky a aspik nazeleno. Kuchári zostrujú chuť pomocou žeruchy, pažítky alebo šťaveľa. V špičkovej gastronómii bývajú výtvory zo špenátu označované ako „à la florentine“

Ako špenát skladovať

Čerstvý špenát by sa mal skladovať zabalený v polyetylénovej fólii v chladničke v priehradke na zeleninu. Tam ho možno držať tri až štyri dni. Iným variantom je zamrazenie. Zabaľte pritom voľný špenát do mraziacich vreciek.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v špenáte

Detailný pohľad na čerstvý špenát

Špenát je chudobný na kalórie, tuky a sacharidy, avšak bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky. Pre telo je veľmi dôležité predovšetkým železo, ale aj horčík, fosfor, draslík, vápnik, jód a meď a vysoký podiel vitamínu C, vitamínu A a B. Špenát tak podporuje funkciu nervov, pokožky, očí a tvorbu krvi. Vitamín E pôsobí ako ochrana buniek, draslík odvodňuje a vitamín C dlhodobo podporuje odolnosť imunitného systému.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 22 kcal

Sacharidy: 0,61 g

Bielkoviny: 2,81 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,22 mg

Vitamín C: 50,58 mg

Vitamín E: 1,35 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 117 mg

Železo: 3,42 mg

Draslík: 554 mg

Horčík: 62 mg

Sodík: 69 mg