Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zemiaky: úžasné hľuzy

Rovnako dôležitú úlohu, akú majú u ázijských a juhoamerických národov strukoviny (predovšetkým fazuľa) ako univerzálne použiteľná a mimoriadne výživná potravina, majú v Európe zemiaky.

Užitočné informácie

Zemiaky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé zemiaky

Zemiaky sú hľuzy rovnomennej rastliny. Trvalo síce relatívne dlho, kým sa zemiaky po privezení moreplavcami v 16. storočí dokázali presadiť, ale potom sa začal písať ich mimoriadne úspešný príbeh. Na jednej rastline sa urodí desať až 25 hľúz. Slúžia ako zásobník živín a vody. Zemiaky môžu byť biele, žlté, okrové, hnedé, svetločervené a fialové. Ich aróma je určovaná aj pôdou, v ktorej zemiaky rástli. Príkladom je odroda Moor alebo skoré zemiaky.

Veľké množstvo odrôd

Veľké množstvo odrôd sa odlišuje chuťovo, podľa doby zberu od veľmi skorých až po neskoré odrody, farebne a podľa odolnosti pri varení. Pevné zemiaky sa preto hodia na varenie (v šupke alebo bez) a pečenie ako príloha, zatiaľ čo múčnaté zemiaky sú vhodné na pyré, polievky, halušky a harule. Povesť, že zemiaky podporujú priberanie, sa však nepotvrdila: 100 gramov obsahuje iba približne 70 kilokalórií. Pod šupkou sa okrem toho nachádza veľa rastlinných proteínov, vitamínov a minerálnych látok.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú zemiaky?

Domovom zemiakov sú náhorné plošiny v Andách, prípadne pobrežné oblasti Bolívie, Peru a Čile. Archeologické nálezy dokladajú, že pôvodní americkí obyvatelia tam cielene pestovali zemiaky už pred približne 2000 rokmi. Predpokladá sa však že ľudia ich pestovali už oveľa skôr, a to už pred 4000 až 7000 rokmi. Najstaršie stopy divých zemiakov, ktorých vek sa odhaduje na 13000 rokov pred Kr., boli objavené na čílskom ostrove Chiloé, ktorý je 190 kilometrov dlhý a 50 kilometrov široký. Španieli priviezli zemiaky ako patata v 16. storočí do Európy. Ale až od polovice 18. storočia boli zemiaky uznané ako potravina.


Sezónnosť

Kedy majú zemiaky svoju sezónu?

Sadbové zemiaky sa sadia na jar. Až do júna možno kúpiť uskladnené konzumné zemiaky z predošlého roka. Potom prichádzajú na trh skoré zemiaky z južných krajín. Zber prvých domácich zemiakov prebieha koncom mája, prípadne začiatkom júna. Potom zber zemiakov pokračuje až do novembra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu zemiaky použiť ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé zemiaky

Zemiaky sa hodia do každého menu, či už ako varené (v šupke alebo bez) alebo pečené zemiaky, roztlačené, pyré, nakrájané na kocky alebo celé, či napríklad ako krokety, placky alebo tortily. Medzi klasické úpravy zemiakov patria pečené zemiaky, pečené zemiaky vo fólii a v rúre, smažené zemiaky, glazované zemiaky, zemiaky duchesse, zemiakové pyré, zapekané zemiaky, krokety, gnocchi, zemiakové placky, zemiaková kaša, zemiakový šalát, hranolky, varené zemiaky, zemiakové halušky, rösti (švajčiarske zemiakové placky), zemiaková polievka a mnohé iné.

Ako zemiaky skladovať

Zemiaky je bezpodmienečne nutné skladovať v chlade, suchu a tme. Najlepšie pri 4 až 15 stupňoch. Pri správnom skladovaní možno zemiaky uchovávať niekoľko mesiacov. Skoré zemiaky je potrebné spotrebovať do dvoch týždňov. Ak zemiaky začnú klíčiť, je potrebné ich čo najskôr spotrebovať.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v zemiakoch

Zemiaky obsahujú cenné živiny, antioxidanty, vitamíny a tiež minerálne látky a neobsahujú glutén. Okrem iného môžu mať dobrý vplyv na hodnoty cukru v krvi a chronické zápaly v oblasti tráviaceho traktu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 76 kcal

Sacharidy: 15,62 g

Bielkoviny: 1,94 g

Tuky: 0 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,01 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 18,76 mg

Vitamín E: 0,05 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 9 mg

Železo: 0,89 mg

Draslík: 381 mg

Horčík: 22 mg

Sodík: 3 mg