Čierny koreň: klasická zimná zelenina
Čierny koreň je rastlina, ktorá dorastá do výšky 70 až 120 centimetrov, a patrí do rodu hadomor. Preto patrí do čeľade astrovitých a považuje sa za obľúbenú zeleninovú rastlinu.
Čierny koreň má tieto špecifické vlastnosti
Čierny koreň je viacročná rastlina odolná proti mrazu. Jeho korene sú 30 až 50 centimetrov dlhé a asi tri centimetre hrubé a majú hnedú, čiernu, korkovitú kôru. Čierny koreň, nazývaný tiež hadomor španielsky, sa dlho používal ako liečivá rastlina a až neskôr bol pripravovaný ako zelenina. Rýchlo oxidujúca kôra čierneho koreňa vylučuje mliečny sekrét a skutočne rýchlo sa zafarbuje. Jedlé je iba vnútro koreňa. Čierny koreň chutí intenzívne korenisto až mierne orieškovo a možno ho konzumovať pečený, fritovaný alebo dusený.
Odkiaľ pochádza čierny koreň?
Pôvodnou domovinou čierneho koreňa je asi severná Afrika. Rastlina obľubuje suchú, mierne teplú až horúcu klímu. Čierny koreň sa však dnes pestuje takmer všade v Európe a na svete. Hlavným pestovateľom čierneho koreňa je Francúzsko, tesne za ním nasledujú Nemecko a Taliansko.
Kedy má čierny koreň svoju sezónu?
Čierny koreň má svoju dobu zberu predovšetkým od októbra do apríla a považuje sa preto za klasickú zimnú zeleninu. Kvôli náročnému spôsobu pestovania v malých kopčekoch zeme sa čierny koreň musí zberať ručne. Produkty čierneho koreňa v nakladanej forme sú v predaji po celý rok.
Na čo sa môže čierny koreň použiť a ako sa má skladovať?
Čierny koreň je obľúbenou prílohou k slaným mäsitým alebo rybím pokrmom. Čierny koreň sa pripravuje podobne ako špargľa, ale okrem toho ho možno tiež fritovať alebo piecť a tiež sa hodí ako prísada do polievok a eintopfov. Čierny koreň možno skladovať na chladnom, suchom mieste celé týždne. V chladničke však čerstvý vydrží iba asi týždeň.
Čo sa skrýva v čiernom koreni
Čierny koreň je výslovne nízkokalorická potravina, ktorá je však súčasne bohatá na životne dôležité a minerálne látky. Takisto vysoký je podiel vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na zdravie čriev. Pri konzumácii večer pôsobí čierny koreň upokojujúco a podporuje dobrý spánok. Tento koreň je mimoriadny tým, že pečeň zbavuje jedov a podporuje tvorbu červených krviniek. Preto sa veľmi dobre hodí na diéty. Čierny koreň je okrem toho vynikajúci pre diabetikov, pretože je stráviteľný bez pomoci inzulínového hormónu. Kvôli vysokému obsahu rastlinných bielkovín je tiež užitočný pre ľudí so žalúdočnými problémami.
Kalórie: 54 kcal
Sacharidy: 2,12 g
Bielkoviny: 1,39 g
Tuky: 0,43 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,11 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0,07 mg
Vitamín C: 4 mg
Vitamín E: 6 mg
Vápnik: 53 mg
Železo: 3,3 mg
Draslík: 320 mg
Horčík: 23 mg
Sodík: 5 mg