Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čierny koreň: klasická zimná zelenina

Čierny koreň je rastlina, ktorá dorastá do výšky 70 až 120 centimetrov, a patrí do rodu hadomor. Preto patrí do čeľade astrovitých a považuje sa za obľúbenú zeleninovú rastlinu. 

Užitočné informácie

Čierny koreň má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý čierny koreň

Čierny koreň je viacročná rastlina odolná proti mrazu. Jeho korene sú 30 až 50 centimetrov dlhé a asi tri centimetre hrubé a majú hnedú, čiernu, korkovitú kôru. Čierny koreň, nazývaný tiež hadomor španielsky, sa dlho používal ako liečivá rastlina a až neskôr bol pripravovaný ako zelenina. Rýchlo oxidujúca kôra čierneho koreňa vylučuje mliečny sekrét a skutočne rýchlo sa zafarbuje. Jedlé je iba vnútro koreňa. Čierny koreň chutí intenzívne korenisto až mierne orieškovo a možno ho konzumovať pečený, fritovaný alebo dusený.


Pôvod

Odkiaľ pochádza čierny koreň?

Pôvodnou domovinou čierneho koreňa je asi severná Afrika. Rastlina obľubuje suchú, mierne teplú až horúcu klímu. Čierny koreň sa však dnes pestuje takmer všade v Európe a na svete. Hlavným pestovateľom čierneho koreňa je Francúzsko, tesne za ním nasledujú Nemecko a Taliansko.


Sezónnosť

Kedy má čierny koreň svoju sezónu?

Čierny koreň má svoju dobu zberu predovšetkým od októbra do apríla a považuje sa preto za klasickú zimnú zeleninu. Kvôli náročnému spôsobu pestovania v malých kopčekoch zeme sa čierny koreň musí zberať ručne. Produkty čierneho koreňa v nakladanej forme sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čierny koreň použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý čierny koreň

Čierny koreň je obľúbenou prílohou k slaným mäsitým alebo rybím pokrmom. Čierny koreň sa pripravuje podobne ako špargľa, ale okrem toho ho možno tiež fritovať alebo piecť a tiež sa hodí ako prísada do polievok a eintopfov. Čierny koreň možno skladovať na chladnom, suchom mieste celé týždne. V chladničke však čerstvý vydrží iba asi týždeň.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v čiernom koreni

Detailný pohľad na čerstvý čierny koreň

Čierny koreň je výslovne nízkokalorická potravina, ktorá je však súčasne bohatá na životne dôležité a minerálne látky. Takisto vysoký je podiel vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na zdravie čriev. Pri konzumácii večer pôsobí čierny koreň upokojujúco a podporuje dobrý spánok. Tento koreň je mimoriadny tým, že pečeň zbavuje jedov a podporuje tvorbu červených krviniek. Preto sa veľmi dobre hodí na diéty. Čierny koreň je okrem toho vynikajúci pre diabetikov, pretože je stráviteľný bez pomoci inzulínového hormónu. Kvôli vysokému obsahu rastlinných bielkovín je tiež užitočný pre ľudí so žalúdočnými problémami.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 54 kcal

Sacharidy: 2,12 g

Bielkoviny: 1,39 g

Tuky: 0,43 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 4 mg

Vitamín E: 6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 53 mg

Železo: 3,3 mg

Draslík: 320 mg

Horčík: 23 mg

Sodík: 5 mg