Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Okrúhlica: jemná zelenina

Jemne chrumkavá okrúhlica chutí ako kombinácia kalerábu a reďkovky. Svoje meno nosí zaslúžene, pretože jej buľvy sú pekne okrúhle.

Užitočné informácie

Okrúhlica má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú okrúhlicu

Okrúhlica sa konzumuje už od čias antiky. Už v Starom Ríme sa ňou dochucovalo mnoho pokrmov a aj chlieb semenami okrúhlice. Pred víťazným ťažením zemiakov hrali jedlé repy na poliach a tanieroch v celej Európe dôležitú úlohu. V priebehu rokov sa okrúhlica dostala trochu do zabudnutia. Neprávom, pretože jemnú, aromatickú repu možno pripraviť na rôzne spôsoby a chutí rovnako dobre ako surový šalát i podusená.

Chutná koreňová zelenina

Okrúhlica bielej alebo lilavo-bielej farby je koreňová zelenina a je príbuzná s teltowerskou repou a jesennou repou. Konzumovať možno nielen koreň, ale aj vňať. Uvarené alebo podusené jemné listy pripomínajú špenát. Okrúhlica sa sadí na jar a po približne ôsmich týždňoch ju možno zberať. Okrúhlica vysadená v neskorom lete sa dostáva na trh ako jesenná repa. Pre obe platí: Čím sú menšie, tým jemnejšie chutia.


Pôvod

Odkiaľ pochádza okrúhlica?

Pôvodnou domovinou tejto jemnej repy je India. Dnes rastie v tropických oblastiach i v celej Európe.


Sezónnosť

Kedy má okrúhlica svoju sezónu?

Okrúhlica sa nezberá iba v máji. Popri jej hlavnej sezóne od konca apríla do konca mája je jemná okrúhlica v predaji dokonca často až do jesene.  


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže okrúhlica použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú okrúhlicu

Šupka tejto malej jedlej repy obsahuje horčičné oleje, ktoré sú zodpovedné za jemnú ostrosť. Ak chcete okrúhlicu konzumovať surovú, radšej ju ošúpte. Ale tento jemný koreň vynikajúco chutí aj uvarený, podusený alebo mierne orestovaný na panvici a už po krátkom čase úpravy sa vynikajúco rozplýva na jazyku. Aj listy možno konzumovať buď surové ako šalát alebo varené ako špenát.

Ako okrúhlicu skladovať

V chladničke vydrží okrúhlica čerstvá maximálne jeden týždeň. Ak ju však chcete uchovávať tak dlho, je nutné najprv odstrániť listy a srdiečkový list. Keďže okrúhlica časom mäkne a stráca svoju arómu, je lepšie túto úžasnú zeleninu podľa možnosti spracovať čerstvú a hneď skonzumovať. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v okrúhlici

Vitamíny, minerálne látky a bielkoviny, k tomu kyselina listová, zinok a železo. Okrúhlica je chutná a plná užitočných účinných zložiek.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 32 kcal

Sacharidy: 4,66 g

Bielkoviny: 0,99 g

Tuky: 0,22 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 14,40 mg

Vitamín E: 0,02 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 45 mg

Železo: 0,35 mg

Draslík: 217 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 48 mg