Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Topinambur: severoamerický variant zemiakov

Topinambur je severoamerický variant tunajších zemiakov a v krajinách jeho pôvodu sa považuje za obľúbenú základnú potravinu. Chuťovo možno topinambur zaradiť medzi sladké zemiaky a zemiaky. Príznačné sú mierne oriešková chuť a sladkastá príchuť, ktorá mierne pripomína artičoky alebo gaštany.

Užitočné informácie

Topinambur má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý topinambur

Topinambur je biely až krémový. Hľuzu možno konzumovať surovú, varenú, pečenú alebo vyprážanú a je pri priemere asi päť až sedem centimetrov maximálne 15 centimetrov dlhá. Zrelý topinambur dosahuje až 100 gramov hmotnosti na hľuzu. Topinambur sa často používa na vegetariánske pokrmy a má veľkú výživovú hodnotu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza topinambur?

Topinambur pôvodne pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky. Oblasťou najväčšieho rozšírenia bola pravdepodobne oblasť dnešného Mexika. V súčasnosti je však topinambur v Severnej Amerike rozšírený takmer všade. Vďaka jeho dobrej odolnosti proti mrazu sa rastlina dnes pestuje predovšetkým v USA, Rusku a tiež v Austrálii. V Európe sa pestuje vo Francúzsku a v Holandsku.


Sezónnosť

Kedy má topinambur svoju sezónu?

Topinambur má svoju sezónu predovšetkým od októbra do mája a považuje sa preto za zimnú a jarnú zeleninu. Vďaka mnohým oblastiam pestovania možno kúpiť koreň topinamburu v obchodoch po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže topinambur použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý topinambur

Topinambur je v krajinách svojho pôvodu obľúbenou surovou pochúťkou a okrem toho sa s obľubou strúha do šalátov. Ďalej sa topinambur s obľubou používa ako príloha k slaným pokrmom. Keďže sú jeho hľuzy relatívne nízkokalorické, vynikajúco sa hodia aj ako diétna potravina. V chladničke sa topinambur zabalí do vlhkej utierky. Takto možno tieto korene uchovávať dva týždne.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v topinambure

Detailný pohľad na čerstvý topinambur

Topinambur je od prírody bohatý na rôzne životne dôležité a minerálne látky a preto je veľmi dobrý pre imunitný systém – a navyše je sýty. Táto hľuza sa tiež označuje ako „zemiaky diabetikov“, pretože obsahuje inulín. Navyše je veľmi nízkokalorická. Avšak kvôli obsahu inulínu sa neodporúča nadmerná konzumácia topinamburu, pretože môže spôsobiť tráviace ťažkosti či hnačku.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 54 kcal

Sacharidy: 4 g

Bielkoviny: 2,44 g

Tuky: 0,41 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,2 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 4 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 10 mg

Železo: 3,7 mg

Draslík: 478 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 3 mg