Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Koreň petržlenu: chutný v polievkach a eintopfoch

Koreň petržlenu je koreňová časť rastliny, ktorá patrí do čeľade zelerovitých. Koreň petržlenu je klasická koreňová zelenina, ktorá má svojskú korenistú až trpkastú chuť.

Definícia

Čo je to koreň petržlenu?

Detailný pohľad na čerstvý koreň petržlenu

Koreň petržlenu (Apiaceae), ktorý sa tiež nazýva koreňový petržlen, je valcovitý, zašpicatený koreň, ktorý má nerovnomernú povrchovú štruktúru. Má okrovú až bielu farbu a je 20 až 35 centimetrov dlhý. Zrelý koreň petržlenu dosahuje hmotnosť 250 až 500 gramov a v juhovýchodnej stredomorskej oblasti je to bežná polievková zelenina.


Pôvod

Odkiaľ pochádza koreň petržlenu?

Koreň petržlenu pôvodne pochádza z východnej, prípadne severnej Európy, kde je už tisícročia obľúbenou potravinou. V rímskych časoch však koreň petržlenu získal obľubu predovšetkým v juhoeurópskej oblasti. Dnes sa koreň petržlenu pestuje takmer všade na svete, najmä v Nemecku, Poľsku, Taliansku a tiež v Turecku.


Pestovanie a sezónnosť

Pestovanie a sezónnosť koreňa petržlenu

Prezradíme vám, kde rastie táto zdravá zimná zelenina.

Kde sa pestuje koreň petržlenu?

Petržlen sa dnes pestuje v podstate všade, kde prevláda mierne podnebie. Napríklad v Nemecku patria medzi hlavné oblasti pestovania sever krajiny, Porýnie-Falcko a Bádensko-Württembersko.

Kedy má koreň petržlenu svoju sezónu?

Koreň petržlenu má rád miernu klímu a jeho sezóna je od októbra do januára. Koreň petržlenu sa preto v čerstvej forme predáva predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch, na jar a v lete sú k dispozícii väčšinou jeho nakladané varianty.


Vymedzenie

Aký je rozdiel medzi koreňom petržlenu a paštrnákom?

Za jemné dvojča koreňa petržlenu možno označiť paštrnák, pretože oba druhy zeleniny sú vzhľadovo takmer navlas rovnaké. Paštrnák však chutí jemnejšie, sladšie a pripomína mrkvu a zeler. Našťastie existuje trik, ako ich od seba odlíšiť bez toho, aby ste sa do zeleniny museli zahryznúť. Miesto, odkiaľ vyrastajú listy, je v prípade paštrnáka zahĺbené, zatiaľ čo na koreni petržlenu je vyklenuté.


Výživové hodnoty

Všetko o koreni petržlenu: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Detailný pohľad na čerstvý koreň petržlenu

Zrelý koreň petržlenu obsahuje predovšetkým veľké množstvo vitamínu C, preto je v jesenných a zimných mesiacoch ideálny na posilnenie imunity. Prítomné vitamíny skupiny B navyše zabezpečujú zdravý metabolizmus a fungujúci nervový systém. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 48 kcal

Sacharidy: 6,05 g

Bielkoviny: 2,88 g

Tuky: 0,47 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,09 mg

Vitamín B6: 0,23 mg

Vitamín C: 41 mg

Vitamín E: 1,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 39 mg

Železo: 0,85 mg

Draslík: 399 mg

Horčík: 26 mg

Sodík: 12 mg


Zdravotný aspekt

Je koreň petržlenu zdravý?

Táto zimná zelenina je plná vitamínov a minerálnych látok, preto by ste ju najmä v chladných mesiacoch roka mali zaraďovať do jedálnička častejšie. Konzumácii by sa mali vyhnúť len ľudia s ochorením obličiek, pretože niektoré zložky koreňa môžu obličky podráždiť. Odborníci tiež odporúčajú, aby tehotné ženy nekonzumovali nadmerné množstvo tejto zeleniny, pretože vo vyšších množstvách môže vyvolať kontrakcie. Ak koreň petržlenu zakvitol, nemal by ho konzumovať nikto: vtedy je nielen vláknitý, ale pre vysoký obsah apiolu aj jedovatý.

Vysoký obsah vitamínu C v koreni petržlenu

So 40 miligramami vitamínu C na 100 gramov dodáva ľudskému telu poriadnu dávku antioxidantov. Odborníci na výživu odporúčajú denne prijímať v priemere asi 100 mg vitamínu C. Koreň petržlenu posilňuje imunitný systém a pomáha so zachytávaním voľných radikálov, čím predchádza starnutiu kože a buniek. Vitamín C je dôležitý aj na vstrebávanie železa. Keďže vitamín C je citlivý na teplo, občas je dobré konzumovať koreň petržlenu surový.

Koreň petržlenu podporuje trávenie

Koreň petržlenu obsahuje relatívne veľa vlákniny – takmer dvakrát viac ako mrkva. Vďaka tomu pôsobí antioxidačne, podporuje činnosť čriev a stará sa tiež o optimálnu schopnosť vstrebávania živín. Pre trávenie je prospešná najmä vláknina inulín, ktorá zachováva zdravie črevných baktérií.


Nákup a skladovanie

Nákup a správne skladovanie koreňa petržlenu

Prečítajte si všetko dôležité o nákupe koreňa petržlenu, ako aj užitočné tipy na skladovanie tejto zimnej zeleniny.

Kde sa dá kúpiť koreň petržlenu?

Keďže koreň petržlenu sa dá pestovať voľne v záhone aj v skleníku a je dobre skladovateľný, v obchodoch ho nájdete po celý rok. Hlavnú sezónu má však v jesenných a zimných mesiacoch.

Nákup koreňa petržlenu: na čo si dať pozor

Koreň petržlenu by mať byť tvrdý a lesklý, nemal by mať hnedé škvrny a nemal by byť ani scvrknutý. Ak má koreň aj vňať, tá vám takisto dobre poslúži na určenie čerstvosti zeleniny. Ak je ešte šťavnatá a zelená, môžete ju takisto skvele využiť. Do šalátov a tepelne neupravených jedál si radšej kúpte tenké korene petržlenu, pretože tie zvyčajne majú jemnejšiu chuť a sú menej drevité.

Skladovanie koreňa petržlenu: ako na to

Na chladnom a relatívne vlhkom mieste, ako je napríklad pivnica, možno koreň petržlenu skladovať až pol roka. V chladničke vydrží najmenej dva týždne. Pred uskladnením ho neumývajte a odstráňte vňať tak, aby z nej zostal len krátky odrezok.

Dá sa koreň petržlenu zamraziť?

Koreň petržlenu môžete bez problémov zamraziť a uskladniť až na niekoľko mesiacov. Najlepšie je zeleninu najprv umyť, nakrájať na kúsky, oblanšírovať a potom prudko schladiť ľadovou vodou. Vďaka tomuto procesu koreň nestratí veľa vitamínov.


Jednoduchý recept

Príprava koreňa petržlenu: ako na to

Koreň petržlenu je obľúbenou prísadou pri príprave polievok alebo eintopfov. Ďalej sa zrelý koreň petržlenu používa predovšetkým vo vegánskej kuchyni ako náhrada cestovín. V tme a chlade vydrží v chladničke až tri týždne.

Ako chutí koreň petržlenu?

Koreň petržlenu má korenistú a intenzívnu chuť a výrazne pripomína obľúbenú zelenú vňať používanú v kuchyni.

Dá sa jesť surový koreň petržlenu?

Surový koreň petržlenu chutí lahodne, korenisto a je príjemne chrumkavý. Vynikajúco chutí v spojení s dipom alebo ako zaujímavá prísada šalátov. Tenšie a menšie korene sú na konzumáciu v surovom stave najlepšie.

Musí sa koreň petržlenu lúpať?

Koreň petržlenu z vlastnej záhrady alebo v biokvalite netreba lúpať, ale stačí ho dôkladne umyť.

Dajú sa jesť listy koreňa petržlenu?

Ak sú listy ešte čerstvé a zelené, chutia veľmi lahodne a môžete ich bez obáv použiť pri príprave polievok, dusených jedál a šalátov. Príjemne korenistú chuť dodajú aj zeleným smoothie nápojom.

Ako variť koreň petržlenu

Uvarte si koreň petržlenu podľa nášho návodu – potom ho roztlačte a pridajte do polievky, servírujte ako prílohu alebo ním zjemnite dusené jedlo:

  • Odstráňte vňať, ktorú si môžete odložiť na neskoršie použitie.
  • Olúpte koreň petržlenu alebo ho dôkladne umyte.
  • Koreň petržlenu nakrájajte na kocky.
  • Tie vložte do hrnca s vriacou osolenou vodou.
  • Koreňovú zeleninu uvarte, aby trochu zmäkla (pozri nasledujúci bod).

Ako dlho treba variť koreň petržlenu?

Korene sa uvaria po 10 až 20 minútach, pričom čas varenia závisí od ich veľkosti. V prípade pochybností petržlen ochutnajte.

Čo sa hodí ku koreňu petržlenu?

Často je klasickou súčasťou koreňovej zeleniny do polievok. Vynikajúco pritom chutí nielen v polievkach, ale aj v rozmanitých dusených jedlách. S korenistou arómou koreňa petržlenu skvele ladí mrkva, zeler a sladké i klasické zemiaky, ale zaujímavá harmónia vzniká aj v spojení s citrónom.



Ďalšie zaujímavé články