Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Koreň petržlenu: chutný v polievkach a eintopfoch

Koreň petržlenu je koreňová časť rastliny, ktorá patrí do čeľade zelerovitých. Koreň petržlenu je klasická koreňová zelenina, ktorá má svojskú korenistú a mierne trpkú chuť.

Užitočné informácie

Koreň petržlenu má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý koreň petržlenu

Koreň petržlenu (Apiaceae), ktorý sa tiež nazýva koreňový petržlen, je valcovitý, zašpicatený koreň, ktorý má nerovnomernú povrchovú štruktúru. Má okrovú až bielu farbu a je 20 až 35 centimetrov dlhý. Zrelý koreň petržlenu dosahuje hmotnosť 250 až dokonca 500 gramov a v juhovýchodnej stredomorskej oblasti je to bežná polievková zelenina.


Pôvod

Odkiaľ pochádza koreň petržlenu?

Koreň petržlenu pôvodne pochádza z východnej, prípadne severnej Európy, kde je už tisícročia obľúbenou potravinou. V Rímskych časoch však koreň petržlenu získal obľubu predovšetkým aj v juhoeurópskej oblasti. Dnes sa koreň petržlenu pestuje takmer všade na svete, predovšetkým však v Nemecku, Poľsku, Taliansku a tiež v Turecku.


Sezónnosť

Kedy má koreň petržlenu svoju sezónu?

Koreň petržlenu má rád miernu klímu a jeho sezóna je od októbra do januára. Koreň petržlenu je preto v čerstvej forme v predaji predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch, na jar a v lete sú k dispozícii väčšinou jeho nakladané varianty.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže koreň petržlenu použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý koreň petržlenu

Koreň petržlenu je obľúbenou prísadou pri príprave polievok alebo eintopfov. Ďalej sa zrelý koreň petržlenu používa predovšetkým vo vegánskej kuchyni ako náhrada cestovín. V tme a chlade vydrží v chladničke až tri týždne.Účinné zložky

Čo sa skrýva v koreni petržlenu

Detailný pohľad na čerstvý koreň petržlenu

Zrelý koreň petržlenu obsahuje predovšetkým veľké množstvo vitamínu C, preto je v jesenných a zimných mesiacoch ideálny na posilnenie imunity. Prítomné B vitamíny navyše zabezpečujú zdravý metabolizmus a fungujúci nervový systém. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 48 kcal

Sacharidy: 6,05 g

Bielkoviny: 2,88 g

Tuky: 0,47 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,09 mg

Vitamín B6: 0,23 mg

Vitamín C: 41 mg

Vitamín E: 1,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 39 mg

Železo: 0,85 mg

Draslík: 399 mg

Horčík: 26 mg

Sodík: 12 mg