Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Reďkovky: pestrí poslovia leta

Reďkovky sú dokonalým doplnkom do ľahkých jarných pokrmov. Neobsahujú takmer žiadny tuk a skladajú sa z viac ako 90 percent z vody. Avšak poskytujú obrovské množstvo vitamínov a minerálnych látok. Sú síce v predaji po celý rok, avšak ich plná aróma sa mimoriadne silno šíri na jar. 

Užitočné informácie

Reďkovky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé reďkovky

Rastlina reďkovka je úžitková rastlina a patrí do čeľade kapustovitých rastlín a do rodu reďkev. Hľuzy reďkovky majú priemer približne tri centimetre a hmotnosť od desať do maximálne 20 gramov na hľuzu. Sú guľaté až oválne, mierne valcovité a majú typický, červenkastý až ružový vzhľad.

Vnútro reďkovky je biele až mierne červenkasté a má pevnú konzistenciu. Konzumovať možno šupku hľuzy aj jej vnútro. Listy možno dokonca použiť na smoothie. Reďkovky sú ostré, chrumkavé a zdravé. Obsahujú totiž 94 percent vody a len 14 kilokalórií na 100 gramov.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú reďkovky?

Pôvod reďkoviek siaha do Francúzska, kde sa pred niekoľkými storočiami prvýkrát rozšírili. V súčasnosti však rastú všade v Európe a pestujú sa na celom svete. Hlavnými pestovateľmi sú dnes Nemecko, Francúzsko, Poľsko, Čína a Japonsko.


Sezónnosť

Kedy majú reďkovky svoju sezónu?

Reďkovky majú svoju sezónu predovšetkým od júna do septembra a považujú sa tak za klasickú letnú zeleninu. Keďže sa reďkovky pestujú takmer všade na svete, sú v predaji po celý rok. Reďkovky sa po zbere predávajú buď surové alebo sa spracúvajú na rôzne potraviny, ako napríklad nakladané reďkovky.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu reďkovky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé reďkovky

Reďkovky sa väčšinou konzumujú surové v šaláte alebo čisté, nastrúhané alebo nakrájané na kolieska. Chutia však aj mierne podusené so zemiakmi a čerstvými bylinkami alebo vo forme korenistého karí. Ak sú pre niekoho reďkovky príliš ostré, môže ich trochu posoliť, čím sa zmierni ich ostrosť.

Mnohí nevedia, že: Čerstvé, šťavnaté listy sa vynikajúco hodia ako korenie do šalátov alebo polievok. Reďkovky možno uchovávať chladené v chladničke v najnižšej priehradke na zeleninu približne dva týždne. Ak reďkovky trochu zmäknú, možno ich položiť na istý čas do vody, aby sa obnovila ich chrumkavá čerstvosť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v reďkovkách

Detailný pohľad na čerstvé reďkovky

Reďkovky sa považujú za veľmi zdravé, nízkokalorické občerstvenie a okrem toho poskytujú mnoho minerálnych a životne dôležitých látok. Obsahujú veľa draslíka a tiež sodíka a vápnika. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 17 kcal

Sacharidy: 2,13 g

Bielkoviny: 1,05 g

Tuky: 0,14 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 29 mg

Vitamín E: 0,01 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 25 mg

Železo: 0,44 mg

Draslík: 239 mg

Horčík: 9 mg

Sodík: 22 mg