Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Červená repa: intenzívna farba

Červená repa alebo cvikla, ako sa tiež nazýva, patrí botanicky do čeľade láskavcovitých a svoj terajší tvar a farbu získala až po šľachtení v 19. storočí. Prečítajte si zaujímavosti o hľuze so sýtym odtieňom červenej.

Užitočné informácie

Červená repa má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú červenú repu

Červená repa má guľatý tvar a priemer maximálne desať centimetrov. Je obalená tmavou, fialovou a mierne červenkastou šupkou. Vnútro červenej repy je červené až ružové. Jednotlivé hľuzy zrelej červenej repy dosahujú hmotnosť až 600 gramov. Červenú repu možno konzumovať surovú, varenú, dusenú alebo pečenú. Chutí mierne zemito, kyslasto až horko a ideálne sa hodí do surových šalátov. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza červená repa?

Červená repa, cukrová repa a mangold vznikli z jednej spoločnej divej formy. Pravdepodobne pochádza zo severnej Afriky. Do celej Európy ju rozšírili Rimania. Odvtedy sa teší stále rastúcej obľube. Dnes sa červená repa pestuje takmer všade na svete: napríklad v Nemecku, Poľsku, Francúzsku alebo Taliansku. Červená repa sa vynikajúco hodí na pestovanie v našich záhradách.


Sezónnosť

Kedy má červená repa svoju sezónu?

Čerstvá červená repa sa dostáva do predajní v jesenných mesiacoch september a október a preto ju možno označiť za jesenno-zimnú zeleninu. V nakladanom stave je červená repa v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže červená repa použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú červenú repu

Červená repa sa s obľubou používa ako prísada do surových šalátov. Okrem toho červená repa predstavuje obľúbenú prílohu k slaným pokrmom. Ďalej sa z červenej repy vyrába aj zeleninová šťava. Červená repa chutí mierne zemito, kyslasto až horko a ideálne dopĺňa surové šaláty. Červenú repu možno uchovávať v chladničke zabalenú vo vlhkej utierke dva až tri týždne. Možno ju tiež kúpiť predvarenú vo fólii. Potom vydrží dlhšie.


Recepty

Čo možno pripraviť z červenej repy


Účinné zložky

Čo sa skrýva v červenej repe

Detailný pohľad na čerstvú červenú repu

Červená repa je zelenina veľmi bohatá na životne dôležité a minerálne látky, ktoré priaznivo vplývajú na ľudské zdravie. Pravidelná konzumácia červenej repy predovšetkým posilňuje imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 47 kcal

Sacharidy: 8,38 g

Bielkoviny: 1,53 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 10 mg

Vitamín E: 0,04 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 0,89 mg

Draslík: 407 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 58 mg