Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Chren: ostrá hľuza

Chren patrí do čeľade kapustovitých rastlín. Je to obľúbená potravina a liečivá bylinka. Chren sa často dodáva do obchodov konzervovaný v pohároch, chutí však aj čerstvý. Horčičné oleje prítomné v chrene povzbudzujú chuť do jedla a podporujú zdravé trávenie.

Užitočné informácie

Chren má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý chren

Koreň chrenu má kužeľovitý, valcovitý tvar a hnedastý až okrový vonkajšok. Vnútro koreňa je bielej farby a má pevnú konzistenciu. Zrelé korene chrenu sú až 40 centimetrov dlhé a šesť centimetrov hrubé a dosahujú hmotnosť do 500 gramov. Z chrenu sa používa iba koreň, ktorého ostrá chuť je veľmi výrazná. Dodáva tak mimoriadnu arómu nielen mäsitým a rybím jedlám, ale je veľmi vhodný aj na prípravu omáčok alebo dipov. Najvýraznejšie chutí čerstvý chren. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza chren?

Chren, ktorého domovom bola pôvodne južná a východná Európa, sa rýchlo rozšíril aj do ostatných častí Európy a v súčasnosti sa vyskytuje vo svojej prírodnej divej forme predovšetkým v stredoeurópskej oblasti. Chren potrebuje na svoj rast sypkú a veľmi hlbokú pôdu. Chren možno pestovať aj v našich záhradách. Medzi hlavných pestovateľov chrenu patria India, Brazília a tiež Nigéria a Tanzánia. 


Sezónnosť

Kedy má chren svoju sezónu?

Koreň chrenu sa považuje za klasickú zimnú zeleninu a má svoju sezónu predovšetkým od októbra do apríla. Preto je čerstvý chren v predaji predovšetkým počas jesenných a zimných mesiacov. Spracovaný chren, konzervovaný v pohári, možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže chren použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý chren

Chren sa používa ako obľúbené korenie na dochucovanie slaných jedál. Takisto je to obľúbená prísada do surových šalátov. Existuje mnoho pokrmov, ktoré získajú svoju mimoriadne chutnú príchuť až vďaka chrenu. Predovšetkým ako príloha k rybím a mäsitým pokrmom je v našej kuchyni neodmysliteľný. Čo by bol skutočný tafelspitz (varené hovädzie mäso) bez pikantnej ostrej chrenovej omáčky! Uložený v chlade a tme vydrží chren čerstvý niekoľko týždňov.


Recepty

Čo možno pripraviť z chrenu


Účinné zložky

Čo sa skrýva v chrene

Chren sa z hľadiska zdravia považuje za univerzálnu bylinku a obsahuje mnoho minerálnych látok, ktoré priaznivo pôsobia na nervy a podporujú tvorbu kostí a svalov. Prítomné horčičné oleje povzbudzujú chuť do jedla a podporujú trávenie. Éterické oleje chrenu pôsobia antibakteriálne a preto posilňujú imunitu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 78 kcal

Sacharidy: 11,67 g

Bielkoviny: 2,8 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,14 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,18 mg

Vitamín C: 114 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 94 mg

Železo: 1,2 mg

Draslík: 628 mg

Horčík: 38 mg

Sodík: 9 mg