Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Paštrnák: všetko o tejto koreňovej zelenine

A opäť je tu: paštrnák je pomaly rastúci, výdatne chutiaci zeleninový koreň, ktorý vytlačili zemiaky a mrkva a potom opäť získal na obľube. Do 18. storočia patril ešte k najdôležitejším základným potravinám a potom sa pomaly vytratil.

Definícia

Čo je paštrnák?

Detailný pohľad na čerstvý paštrnák

Bielo-žltý koreň paštrnáka v tvare chrenu, ktorý dorastá do 40 centimetrov, chutí trochu korenistejšie a ostrejšie ako menšia mrkva. Avšak paštrnák neobsahuje žiaden betakarotén. Paštrnák je klasická jesenná a zimná zelenina. Jeho koreň chutí mierne sladkasto, orieškovo a korenisto. Na rozdiel od inej jesennej a zimnej zeleniny má paštrnák veľa kalórií, a preto sa tiež cení jeho schopnosť zasýtiť.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanická klasifikácia a pôvod paštrnáka

Už prvý pohľad na žltkasto-biely paštrnák naznačuje, s akými rastlinami je botanicky, opticky, ale aj chuťovo príbuzný. V posledných rokoch slávi paštrnák návrat na domácu kuchynskú scénu. Prezradíme vám, prečo je tento koreň taký výnimočný.

Botanická klasifikácia: paštrnák

Paštrnák (Pastinaca sativa) je rastlina z rodu paštrnák (Pastinaca) v rámci čeľade zelerovitých rastlín (Apiaceae). Patrí medzi koreňovú zeleninu. Paštrnák je dvojročná bylina, ktorá dorastá do výšky 30 až 120 centimetrov. Koreň má žlto-bielu farbu, kužeľovitý tvar, je hrubý až šesť centimetrov a dlhý približne 20 centimetrov. Jeho dužina vonia ako mrkva a má sladko-korenistú arómu. Medzi jeho blízkych príbuzných patrí mrkva a petržlen.

Odkiaľ pochádza paštrnák?

Paštrnák je už po stáročia známy v celej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Do konca 18. storočia patril k základným potravinám, kým ho nepredbehli oveľa rýchlejšie rastúce zemiaky a mrkva, pretože sa v minulosti farmárom zdalo sedemmesačné čakanie od zasadenia po zber príliš dlhé. Dnes sa paštrnák opäť stále viac pestuje aj v Škandinávii, Veľkej Británii, Francúzsku a USA.


Pestovanie a sezónnosť

Pestovanie a zber paštrnáka

Paštrnák je nenáročná rastlina, ktorú možno ľahko pestovať aj doma v záhrade. Prezradíme vám pár krokov, ako to funguje.

Dá sa paštrnák sadiť v záhrade?

Paštrnák je jednoduché pestovať aj doma v záhrade. Poďme sa pozrieť, ako na to!

  1. Vyberte slnečné miesto v záhrade, kde bude mať paštrnák dostatok priestoru na rast. Pôda by mala byť hlboká, kyprá a pieskovo-ílová. Na zlepšenie kvality zeminy môžete na ňu v jeseni naniesť vrstvu kompostu a na jar pridať trochu rohovej múčky alebo vápna.
  2. Najvhodnejšie obdobie na siatie paštrnáka je od konca marca do polovice mája. Semená vysaďte asi centimeter hlboko do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené asi 30 centimetrov. Rozstup medzi semenami by mal byť dva až tri centimetre. Semená pokryte zeminou a opatrne ju pritlačte.
  3. Zeminu udržiavajte vlhkú, ale nie príliš mokrú. Keď budú paštrnáky asi päť až šesť centimetrov vysoké, je dobré pohnojiť ich. K rastlinkám dajte hrsť rohoviny alebo kompostu. Prípadnú vyrastenú burinu opatrne vytrhnite, aby ste nepoškodili paštrnáky.

Kedy zberať paštrnák?

Dozretie paštrnákov trvá asi štyri až päť mesiacov. Sezóna zberu zvyčajne trvá od septembra do októbra. Keď listy zožltnú a odumrú, je čas paštrnáky pozbierať. Použite pritom záhradné vidly, ktorými ich opatrne vytiahnite zo zeminy. Odstráňte listy a skladujte paštrnák na chladnom a tmavom mieste.

Kedy má paštrnák svoju sezónu?

Paštrnák je typická jesenná a zimná zelenina. Prvú úrodu tejto koreňovej zeleniny možno očakávať od septembra. Hlavná sezóna však trvá od novembra do marca.


Vymedzenie

Aký je rozdiel medzi paštrnákom a koreňom petržlenu?

Paštrnák a korene petržlenu sú druhy koreňovej zeleniny, ktoré sa na seba podobajú a často si ich ľudia mýlia. Existuje však medzi nimi niekoľko rozdielov. Paštrnáky sú vo všeobecnosti väčšie a hrubšie ako korene petržlenu. Ich šupka je hladká a béžová alebo krémová, zatiaľ čo koreň petržlenu má drsnejšiu a hnedú šupku. Oba korene však majú biele a vláknité vnútro.

Chuťovo sa však obidva druhy koreňovej zeleniny líšia. Paštrnák má sladšiu a viac orieškovú chuť, zatiaľ čo koreň petržlenu je trochu viac korenistý a chuťovo pripomína petržlenovú vňať. V kuchyni však často možno paštrnák a koreň petržlenu zamieňať. Paštrnák sa hodí na pečenie a opekanie a dá sa použiť aj do polievok a dusených jedál. Koreň petržlenu je takisto všestranný a dusením alebo opečením z neho možno pripraviť lahodnú prílohu. Často sa používa v polievkach a omáčkach, ktorým dodáva príjemnú chuťovú arómu.

Dá sa teda povedať, že paštrnák a koreň petržlenu sú podobné, ale zároveň dostatočne odlišné na to, aby sa dali rozlíšiť. V oboch prípadoch však ide o chutnú a výživnú koreňovú zeleninu, ktorú možno v kuchyni použiť rozmanitým spôsobom.


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v paštrnáku: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Detailný pohľad na čerstvý paštrnák

Paštrnák obsahuje cukor, škrob a pektín a relatívne veľa sacharidov, ktoré poskytujú dlhotrvajúci pocit sýtosti. Obsiahnutý draslík môže podporiť odvodňovacie kúry a znižovanie telesnej hmotnosti. Éterické oleje poskytujú korenistú chuť a mierny antibakteriálny účinok. Paštrnák poskytuje vitamíny skupiny B, ktoré posilňujú nervy, vitamín C pre zdravý imunitný systém a tiež cenné minerálne látky ako horčík, fosfor a vápnik.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 64 kcal

Sacharidy: 12,05 g

Bielkoviny: 1,31 g

Tuky: 0,43 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 18 mg

Vitamín E: 0,88 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 47 mg

Železo: 0,71 mg

Draslík: 523 mg

Horčík: 26 mg

Sodík: 8 mg


Účinok

Je paštrnák zdravý?

Paštrnák je koreňová zelenina, ktorá patrí k prírodným superpotravinám. Má lahodnú chuť a navyše je bohatý na dôležité živiny.

Bohatstvo vitamínov a minerálnych látok

Paštrnák je chutný a výživný druh koreňovej zeleniny, ktorý je plný vitamínov a minerálnych látok. Tie majú rozhodujúci vplyv na zdravie ľudského tela. Paštrnák obsahuje veľa vitamínu C, ktorý je silný antioxidant a môže prispieť k posilneniu imunitného systému. Vitamín C v paštrnáku môže tiež podporiť produkciu kolagénu, čo vedie k zdravšej pokožke a vlasom.

Okrem toho je paštrnák vynikajúci zdroj draslíka, čo je dôležitá minerálna látka prispievajúca k regulácii krvného tlaku. Draslík môže tiež prispieť k zníženiu rizika mŕtvice a srdcového infarktu. Obsah draslíka a vitamínu C je v paštrnáku vyšší ako u mrkvy. Okrem toho nájdeme v paštrnáku aj kyselinu listovú. Ide o druh vitamínu skupiny B, ktorý je nevyhnutný pre vývoj zdravých tkanív a buniek. Kyselina listová je nesmierne dôležitá pre tehotné ženy, pretože môže prispieť k zníženiu rizika vývojových chýb plodu.

Paštrnák podporuje trávenie

Paštrnák je bohatý na vlákninu, najmä na rozpustné druhy vlákniny. Tie môžu prispieť k podpore trávenia. Rozpustná vláknina v paštrnáku viaže v črevách vodu a tvorí sa z nej akýsi gél, ktorý pomáha zmäkčovať stolicu a zvyšuje priechodnosť potravy cez črevá. To môže prispieť k zníženiu rizika zápchy a zlepšeniu celkového zdravia tráviaceho systému.

Paštrnák obsahuje tiež veľa probiotík, čo je druh vlákniny, ktorú v črevách fermentujú prospešné baktérie. Tieto baktérie produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré zase slúžia ako zdroj energie pre bunky čriev a prispievajú k zachovaniu rovnováhy črevnej mikroflóry. Zdravá črevná mikroflóra je dôležitá pre dobré trávenie a celkové zdravie ľudského tela.

Okrem toho obsahuje paštrnák aj tráviace enzýmy, ako je amyláza, ktoré môžu pomôcť s odbúravaním sacharidov a zlepšiť absorpciu živín v čreve. Možno teda povedať, že vzhľadom na vysoký obsah vlákniny a prebiotík, ako aj tráviacich enzýmov, môže paštrnák prispieť k podpore trávenia a zlepšeniu celkového zdravia tráviaceho systému.

Paštrnák obsahuje éterické oleje

Éterické oleje sú cenné rastlinné extrakty, ktoré možno získať z rôznych častí rastlín, napríklad z kvetov, listov, stoniek a koreňov. Tieto oleje sú známe svojimi prirodzene liečivými vlastnosťami a používajú sa v aromaterapii, kozmetike a wellness odvetví. Paštrnák obsahuje éterické oleje, ako je limonén či alfa-pinén. Tieto oleje sú známe svojimi protizápalovými a upokojujúcimi účinkami a dokážu tiež zmierniť bolesti. Dajú sa použiť aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest, tráviacich problémov a ochorení kože.

Éterické oleje v paštrnáku majú aj upokojujúci účinok na myseľ a môžu prispieť k odbúraniu stresu a zlepšeniu nálady. Dajú sa používať vo forme vonných olejov, masážnych olejov a prísad do kúpeľa.


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie paštrnáka: na čo dbať

Paštrnák je lahodný a zdravý druh koreňovej zeleniny, ktorý možno v kuchyni všestranne využiť. Má bohatý obsah živín a očarí vás príjemne sladkou chuťou. Pri nákupe paštrnáka dbajte na to, aby bol čerstvý a pevný. Je tiež dôležité správne ho skladovať, čím sa zaručí dlhá trvanlivosť a zachovanie chuti a kvality. Prezradíme vám tie najlepšie tipy na nákup aj skladovanie paštrnáka.

Ako spoznať paštrnák?

Paštrnák, koreň petržlenu aj mrkva sú druhy koreňovej zeleniny, ktoré si ľudia často mýlia. Paštrnák má šupku krémovej farby, podlhovastý kužeľovitý tvar a hladkú textúru. Koreň petržlenu má drsnejšiu šupku, bielu farbu a kužeľovitý tvar, ktorý je hore zaoblený. Mrkva je zase väčšinou oranžová a má podlhovastý kužeľovitý tvar s hladkou textúrou. Ak presne neviete, s ktorým druhom zeleniny máte do činenia, skúste urobiť test vône. Paštrnák a koreň petržlenu majú zemitú a orieškovú vôňu, zatiaľ čo mrkva vonia sladko.

Nákup čerstvého paštrnáka: tipy

Ako prvé si všímajte, či je paštrnák na dotyk pevný a ťažký v dlani. Ak je mäkký alebo pôsobí ľahko, môže ísť o znak, že už bol dlhšie skladovaný. Preskúmajte aj šupku paštrnáka. Mala by byť hladká a rovnomerná, bez fľakov a trhlín. Ak zbadáte na šupke škvrny alebo nerovnosti, môže to signalizovať, že paštrnák už nie je čerstvý. Ďalším znakom čerstvosti paštrnáka je jeho vôňa. Čerstvý paštrnák má príjemnú a sladkú vôňu, ktorá pripomína mrkvu.

Ako paštrnák skladovať

Paštrnák by sa mal skladovať najlepšie vlhký, v chlade a tme. Najlepšie je zabaliť korene do vlhkej utierky a uchovávať ich v chladničke. Možno ho skladovať niekoľko dní až dva týždne. Zamrazený paštrnák možno skladovať niekoľko mesiacov.

Dá sa paštrnák zamraziť?

Ak chcete paštrnák zamraziť, postupujte takto:

  1. Najprv paštrnák olúpte a nakrájajte na malé kúsky alebo plátky, ktoré budete môcť neskôr ľahko použiť.
  2. Paštrnák dve až tri minúty blanšírujte vo vriacej vode. Tým sa deaktivujú enzýmy a zachová sa farba a textúra paštrnáka.
  3. Vyberte paštrnák z vriacej vody a okamžite ho ponorte do ľadovo studenej vody, aby sa zastavil proces varenia.
  4. Paštrnák dôkladne osušte, aby nezostal príliš vlhký.
  5. Vložte paštrnák do vrecka alebo dózy vhodnej na mrazenie a napíšte naň dátum a obsah.
  6. Mraziacu dózu alebo vrecko položte do mrazničky, aby sa paštrnák rýchlo zmrazil.

Po zamrazení môžete paštrnák skladovať v mrazničke až jeden rok. Môžete ho používať ako prílohu alebo prísadu do polievok, dusených jedál či iných pokrmov.


Použitie a príprava

Použitie a príprava paštrnáka: ako na to

Paštrnák je rýchlo pripravený na ďalšie spracovanie:

  • Umyte ho.
  • Ošúpte ho pomocou škrabky.
  • Odrežte oba konce.

Pestovanie robustného paštrnáka narastá na obľube aj kvôli jeho ľahkej príprave. Pečie sa v rúre ako delikátna pečená príloha spolu so zemiakmi alebo sa používa ako pyré či prísada do dusených jedál. Mladé listy rastliny sa používajú na dochutenie polievok alebo šalátov. Zrelé semienka možno použiť ako náhradu rasce. Jemný paštrnák sa používa aj ako hotová výživa pre bábätká.

Ako chutí paštrnák?

Paštrnák má jemne sladkú a orieškovú chuť. Niektorým ľuďom chuťovo pripomína mrkvu, je však zemitejší a aromatickejší. Paštrnák možno konzumovať surový alebo varený, pričom je pomerne pevný a chrumkavý. Skvele sa hodí na opekanie, praženie, varenie alebo ako prísada do polievok.

 

Musí sa paštrnák lúpať?

Paštrnák nemusíte nevyhnutne lúpať. Priamo pod šupkou sa nachádzajú vitamíny a arómy, takže sa oplatí šupku ponechať. Ak však neobľubujete horkú chuť, môžete šupku odstrániť. Na rozdiel od zemiakov sa však šupka chuťovo toľko nelíši od vnútra zeleniny.

Dá sa jesť surový paštrnák?

Paštrnák možno konzumovať surový. Túto bielu koreňovú zeleninu možno strúhať alebo nakrájať na kúsky a potom použiť napríklad do šalátu. Zelená vňať je podobne korenistá ako petržlenová vňať a hodí sa do slaných jedál alebo smoothie nápojov. Vďaka obsahu zdravých zložiek je paštrnák hotová superpotravina. Jemná orieškovo-sladká aróma však najlepšie vynikne vo varených alebo pečených pokrmoch.

Varenie paštrnáka

Návod:

  1. Škrabkou dôkladne olúpte 500 gramov paštrnáka.
  2. Konce paštrnáka odrežte a paštrnák nakrájajte na dva až tri centimetre dlhé kúsky.
  3. Kúsky paštrnáka dajte do hrnca a pridajte dostatok vody so štipkou soli tak, aby bol paštrnák zaplavený.
  4. Priveďte vodu k varu a znížte teplotu na stredný stupeň.
  5. Paštrnák varte 20 až 25 minút alebo kým nezmäkne.
  6. Potom vodu zlejte a môžete k paštrnáku pridať lyžicu masla alebo olivového oleja. Zvýrazní sa tak chuť paštrnáka a jeho konzistencia sa zjemní.
  7. Paštrnák potom rozmixujte tyčovým mixérom alebo roztlačte vidličkou, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu.
  8. Nakoniec dochuťte paštrnák soľou, čiernym korením, muškátovým orechom a môžete podávať.

Príprava paštrnáka v rúre

Návod:

  1. Ak chcete korene pripraviť v rúre, najprv ich nakrájajte na požadovaný tvar. Môžete ich nakrájať na pásiky ako hranolčeky alebo na plátky.
  2. Ak chcete dosiahnuť lahodné hranolčeky alebo chrumkavé štvrtinky, nahrejte rúru na 230 stupňov Celzia.
  3. Rovnomerne nakrájaný paštrnák potrite olejom a dochuťte soľou, čiernym korením a muškátovým orieškom.
  4. Nakoniec dajte túto koreňovú zeleninu na 40 minút do rúry. V polovici pečenia paštrnák raz obráťte a dopečte.

Pečenie paštrnáka

Návod:
  1. Ak chcete pripravovať surový paštrnák na panvici, nakrájajte ho na čo najmenšie kúsky.
  2. Malé kocky najprv poobracajte v troche múky, soli a korenín.
  3. Potom ich pražte na panvici s horúcim rastlinným olejom približne desať až 15 minút, pričom občas ich premiešajte.
  4. Paštrnák však môžete najprv povariť asi desať minút vo vriacej osolenej vode a potom ho môžete s trochou masla tri minúty pražiť na panvici dozlatista.

Ďalšie zaujímavé články