Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Paštrnák: zdravé zasýtenie

A opäť je tu: paštrnák je pomaly rastúci, výdatne chutiaci zeleninový koreň, ktorý vytlačili zemiaky a mrkva a potom opäť získal na obľube. Do 18. storočia patril ešte k najdôležitejším základným potravinám a potom sa pomaly vytratil. 

Užitočné informácie

Paštrnák má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý paštrnák

Bielo-žltý koreň paštrnáka v tvare chrenu, ktorý dorastá do 40 centimetrov, chutí trochu korenistejšie a ostrejšie ako menšia, porovnateľná mrkva. Avšak paštrnák neobsahuje žiaden betakarotén. Paštrnák je klasická jesenná a zimná zelenina. Jeho koreň chutí mierne sladkasto, orieškovo a korenisto. Na rozdiel od inej jesennej a zimnej zeleniny má paštrnák relatívne veľa kalórií a preto sa tiež cení ako zdravé zasýtenie.


Pôvod

Odkiaľ pochádza paštrnák?

Paštrnák je už po stáročia známy v celej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Do konca 18. storočia patril k základným potravinám, kým ho nepredbehli oveľa rýchlejšie rastúce zemiaky a mrkva, pretože sa v minulosti farmárom zdalo sedemmesačné čakanie od zasadenia po zber príliš dlhé. Dnes sa paštrnák opäť stále viac pestuje aj v Škandinávii, Veľkej Británii, Francúzsku a USA.


Sezónnosť

Kedy má paštrnák svoju sezónu?

Keďže paštrnák patrí k typickej jesennej a zimnej zelenine, možno ho kúpiť čerstvý od októbra do marca.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže paštrnák použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý paštrnák

Paštrnák je rýchlo pripravený na ďalšie spracovanie:

  • Umyť
  • Ošúpať pomocou škrabky
  • Odrezať oba konce

 

Pestovanie robustného paštrnáka narastá na obľube aj kvôli jeho ľahkej príprave. Pečie sa v rúre ako delikátna pečená príloha spolu so zemiakmi alebo sa používa ako pyré či prísada do eintopfov. Mladé listy rastliny sa používajú na dochutenie polievok alebo šalátov. Zrelé semienka možno použiť ako náhradu rasce. Jemný paštrnák sa vyskytuje aj ako hotová výživa pre bábätká.

Ako paštrnák skladovať

Paštrnák by sa mal skladovať najlepšie vlhký, v chlade a tme. Najlepšie je zabaliť korene do vlhkej utierky a uchovávať ich v chladničke. Možno ho skladovať niekoľko dní až dva týždne. Zamrazený paštrnák možno skladovať niekoľko mesiacov.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v paštrnáku

Detailný pohľad na čerstvý paštrnák

Paštrnák obsahuje cukor, škrob a pektín, relatívne veľa sacharidov, ktoré poskytujú dlhotrvajúci pocit sýtosti. Obsiahnutý draslík podporuje odvodňovacie kúry a znižovanie telesnej hmotnosti. Éterické oleje poskytujú korenistú chuť a mierny antibakteriálny účinok. Paštrnák poskytuje B vitamíny, ktoré posilňujú nervy, vitamín C pre zdravý imunitný systém a tiež cenné minerálne látky ako horčík, fosfor a vápnik.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 64 kcal

Sacharidy: 12,05 g

Bielkoviny: 1,31 g

Tuky: 0,43 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 18 mg

Vitamín E: 0,88 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 47 mg

Železo: 0,71 mg

Draslík: 523 mg

Horčík: 26 mg

Sodík: 8 mg