Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mrkva: chrumkavý zväzok energie

Mrkva sa tiež nazýva karotka. Obľubuje piesčité pôdy a veľa slnka. Hoci sa tradične konzumuje iba koreňová časť, možno do varenia pridať aj jemné lístky, takzvanú vňať. 

Užitočné informácie

Mrkva má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú mrkvu

Mrkva je koreňová časť rastliny mrkva obyčajná, ktorá patrí do čeľade zelerovitých. Ide o koreň, ktorý sa konzumuje surový, ale aj varený, pečený alebo dusený. Má valcovitý až kužeľovitý tvar a dĺžku maximálne 25 centimetrov. Čerstvá mrkva má sladkastú a veľmi sviežu chuť. Zatiaľ čo sa koreňová časť mrkvy používa na konzumáciu, lístky, takzvaná vňať, je obľúbená prísada do varenia. Pre mrkvu je typická červenkavá až oranžová farba. Existujú tiež variácie žltej alebo dokonca fialovej farby. Zrelá mrkva dosahuje hmotnosť až 250 gramov. V obchodoch sa mrkva často predáva vo zväzkoch. Mrkvu je dôležité dôkladne očistiť, pretože sa často zberá veľmi čerstvá a niekedy je na nej ešte zemina. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza mrkva?

Prvé divé formy dnešnej mrkvy pochádzajú pôvodne z Ázie a potom sa postupne dostali aj do južnej Európy. Prvé kultúrne formy dnešnej mrkvy sú lokalizované do oblasti dnešného Afganistanu. Momentálne sa však mrkva pestuje takmer všade na svete. Hlavnými pestovateľmi sú Čína, Rusko a USA.


Sezónnosť

Kedy má mrkva svoju sezónu?

Mrkva sa sadí v marci a apríli a zbiera sa od júna do novembra. Preto je k dispozícii veľký výber v druhej polovici roka. Avšak kvôli veľkému dovozu je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže mrkva použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú mrkvu

Mrkvu možno konzumovať buď surovú alebo ako prísadu v mnohých šalátových pokrmoch. Okrem toho je vhodná aj na nakladanie a tiež ako príloha k slaným jedlám. Čo sa týka skladovania, mrkva má rada tmu, chlad a vlhko. Najlepšie je zavinúť ju do vlhkej utierky. Takto ju možno skladovať niekoľko týždňov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v mrkve

Detailný pohľad na čerstvú mrkvu

Mrkva poskytuje veľké množstvo vlákniny a vitamínu A a je preto predovšetkým zdravá pre pokožku, vlasy a oči. Ďalej obsahuje veľké množstvo minerálnych látok a je preto veľmi zdravá. Mrkva vyžaduje pridanie tuku, aby bolo možné optimálne využiť jej účinné zložky.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 25 kcal

Sacharidy: 4,8 g

Bielkoviny: 1 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 41 µg

Vitamín B1: 0,4 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 41 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 320 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 60 mg