Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Reďkev: pekne ostrá

Biela, červená alebo čierna – reďkev možno kúpiť v mnohých farbách. Patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny a poznali ju už starí Egypťania. Odtiaľ sa reďkev trochu neskôr rozšírila aj do Ázie, kde je ešte aj dnes mimoriadne obľúbenou potravinou.

Užitočné informácie

Reďkev má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú reďkev

Reďkev je súhrnný pojem pre celkovo desať poddruhov. Tie sa rozlišujú veľkosťou, vzhľadom, chuťou a oblasťou pestovania. Väčšina reďkví sú jednoročné, dvojročné alebo viacročné rastliny, ktoré majú koreň pokrytý štetinatými chlpmi. Chlpy je potrebné pred konzumáciou koreňa odstrániť. Reďkev patrí do rodu kapustovitých rastlín. Jej korene majú kužeľovito-valcovitý tvar a sú pri priemere do desiatich centimetrov dlhé až 50 centimetrov. Farba koreňa reďkvi prechádza od hnedastej po okrovú. Vnútro je biele a má veľmi pevnú konzistenciu. Korene reďkvi môžu dosiahnuť hmotnosť až jeden kilogram a chutia veľmi korenisto až ostro, vďaka čomu sa dokonale hodia k slaným pokrmom.


Pôvod

Odkiaľ pochádza reďkev?

Reďkev pochádza vo svojej pôvodnej forme z Prednej Ázie a bola predovšetkým u Starých Egypťanov veľmi obľúbenou zeleninou. V strednej Európe sa reďkev vyskytuje už od 13. storočia. V súčasnosti pochádza veľká časť celosvetovej úrody reďkvi z Číny, Japonska a z južnej a západnej Európy.


Sezónnosť

Kedy má reďkev svoju sezónu?

V strednej Európe sa reďkev zberá predovšetkým od marca do septembra. Preto sa považuje za jarnú a letnú zeleninu. Niektoré poddruhy reďkvi majú iné doby zberu, čierna reďkev a chren majú napríklad svoju sezónu v zimných mesiacoch. Reďkev však možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže reďkev použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú reďkev

Reďkev je obľúbenou zeleninou do rôznych šalátov, ale aj ako príloha k slaným jedlám. Pri konzumácii je potrebné koreň reďkvi nakrájať na kolieska alebo nastrúhať. Reďkev je nutné skladovať v chlade a tme. Takto vydrží čerstvá asi jeden týždeň.


Recepty

Čo možno pripraviť z reďkvi


Účinné zložky

Čo sa skrýva v reďkvi

Reďkev je výslovne nízkokalorická zelenina, ktorá poskytuje mnoho vitamínu B a C a preto priaznivo pôsobí na látkovú výmenu v tele a imunitný systém. Šťava čiernej reďkvi vraj pomáha pri ochoreniach priedušiek.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 18 kcal

Sacharidy: 2,39 g

Bielkoviny: 1,05 g

Tuky: 0,15 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 27 mg

Vitamín E: 0,01 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 41 mg

Železo: 0,77 mg

Draslík: 450 mg

Horčík: 19 mg

Sodík: 15 mg