Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Buľvový zeler: aromatické korenie

Buľvový zeler predstavuje koreň zeleru pravého a je to konzumná rastlina, ktorú ľudia pestujú už mnoho storočí. Zásobný orgán, ktorý rastie pod zemou, patrí k rodu repovitých, pričom samotný zeler pravý patrí do čeľade zelerovitých. 

Užitočné informácie

Buľvový zeler má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý buľvový zeler

Pre buľvový zeler je charakteristická jeho hľuza, veľká asi ako päsť, s hrubou, hnedou šupkou. Vnútro hľuzy je naproti tomu biele, pevné a vláknité, ker a byľ sú zelené. Zrelý buľvový zeler dorastá do veľkosti 60 centimetrov s maximálnou hmotnosťou 600 gramov. Buľvový zeler chutí veľmi trpko, ale výdatne, čo je spôsobené množstvom éterických olejov, ktoré buľvový zeler obsahuje. Popri hľuze sa zo zeleru používa ako potravina aj vňať. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza buľvový zeler?

Buľvový zeler pôvodne pochádza z južnej stredomorskej oblasti, predovšetkým z Egypta. Tam sa dlhú dobu považoval za obľúbený pohrebný dar. V priebehu storočí sa buľvový zeler postupne rozšíril do celého sveta. Dnes sa pestuje takmer všade. Hlavné pestovateľské oblasti sa nachádzajú predovšetkým v strednej a východnej Európe, ako napríklad v Nemecku, Poľsku a Maďarsku.


Sezónnosť

Kedy má buľvový zeler svoju sezónu?

Doba zberu buľvového zeleru pripadá na október až marec, kvôli čomu je to klasická zimná zelenina. Keďže sa táto zelenina pestuje takmer všade na svete, je čerstvý buľvový zeler v predaji takmer po celý rok. Po zbere sa dostáva buď priamo do obchodov, nakladá sa alebo sa spracováva na prášok alebo omáčky.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže buľvový zeler použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý buľvový zeler

Buľvový zeler je klasickou súčasťou koreňovej zeleniny na prípravu polievok a eintopfov. Okrem toho sa aromatický buľvový zeler s obľubou používa ako korenie pre slané jedlá a šaláty. Možno ho konzumovať surový, varený, pečený alebo dusený. Buľvový zeler možno skladovať v chladničke: pritom je dobré zabaliť ho do vlhkej utierky. Takto ho možno uchovávať približne dva týždne. Pri dlhšom skladovaní by sa mal zamraziť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v buľvovom zeleri

Buľvový zeler má iba veľmi málo kalórií. Navyše je bohatý na životne dôležité a minerálne látky a posilňuje imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 27 kcal

Sacharidy: 2,25 g

Bielkoviny: 1,55 g

Tuky: 0,33 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 8,25 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 50 mg

Železo: 0,44 mg

Draslík: 414 mg

Horčík: 14 mg

Sodík: 77 mg