Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zázvor: štipľavý koreň

Koreň zázvoru je čoraz populárnejší – pravdepodobne v súvislosti s rýchlym šírením exotickej kuchyne – či už ako korenie alebo liečivá rastlina. Vďaka svojej ovocne ostrej chuti je dnes súčasťou mnohých jedál. 

Užitočné informácie

Zázvor má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý zázvor

Zázvor je svetlohnedá až žltkastá hľuza, ktorá je pergamenovo lesklá a má drevnatý povrch. Hľuza sa ľahko láme a vo vnútri je vlhká a šťavnatá. Hľuza zázvoru je vo vnútri žltkastá až svetlozelená.

Zrelé hľuzy zázvoru vytvárajú korene rozmanitého tvaru a sú v priemere do 40 centimetrov dlhé s hmotnosťou do jedného kilogramu. Štipľavá chuť hľuzy pochádza z takzvaného gingerolu, ktorý sa už v stredoveku používal namiesto čierneho korenia na dochutenie jedál.


Pôvod

Odkiaľ pochádza zázvor?

Zázvor obľubuje teplú až horúcu, vlhkú klímu a preto je doma v subtropických oblastiach, niektoré jeho varianty však možno za istých okolností pestovať aj v miernych zemepisných šírkach. Hľuza zázvoru, ktorá pôvodne pochádza z Číny, sa po skončení stredoveku rozšírila aj na európske polia, kam sa dostala po Hodvábnej ceste. Dnes sa pestuje takmer všade na svete. Najväčšími pestovateľmi sú však stále Čína, Thajsko, Vietnam a tiež Japonsko a Austrália. Od pôvodu koreňa zázvoru závisí jeho kvalita a tiež aróma. Zázvor z Jamajky sa tak považuje za chuťovo najvýraznejší a celkovo najlepší, zázvor z Číny za exotický so silnou chuťou a zázvor z Nigérie za typicky ostrý.


Sezónnosť

Kedy má zázvor svoju sezónu?

Zázvor je rastlina veľmi citlivá na mráz, ktorú u nás možno zbierať od marca do októbra. Keďže však ide o rastlinu, ktorej domovom sú predovšetkým subtropické oblasti, koreň sa zbiera takmer po celý rok, podľa regiónov pestovania na svete. Čerstvý zázvor je preto v predaji po celý rok. Po zbere sa buď priemyselne zabalí alebo sa spracuje na práškové korenie.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže zázvor použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý zázvor

Zázvor sa považuje za klasické korenie a prísadu do aromatických, pikantných jedál. Jeho aróma sa dobre dopĺňa s morskými plodmi, hydinou a jahňacinou. Zázvorom možno vynikajúco dochutiť aj polievky a eintopfy. Koreň sa okrem toho používa aj do čajov. Možno ho pridať narezaný do vody a potom pôsobí osviežujúco. Mnohí poznajú typickú arómu zo známeho nápoja „Ginger ale“, limonády z tohto aromatického koreňa. Ak je koreň zázvoru uskladnený v chlade, suchu a tme, možno ho bez problémov skladovať niekoľko týždňov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v zázvore

Detailný pohľad na čerstvý zázvor

Zázvoru sa pripisujú mnohé priaznivé účinky na zdravie. Tak napríklad podporuje trávenie a pôsobí antibakteriálne a preto dokáže chrániť zdravie čriev a imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 61 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 2,5 g

Tuky: 0,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 5 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 97 mg

Železo: 17 mg

Draslík: 910 mg

Horčík: 130 mg

Sodík: 34 mg