Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zázvor: štipľavý koreň

Koreň zázvoru je čoraz populárnejší – pravdepodobne v súvislosti s rýchlym šírením exotickej kuchyne – či už ako korenie alebo liečivá rastlina. Vďaka svojej ovocne ostrej chuti je dnes súčasťou mnohých jedál.

Definícia

Čo je zázvor?

Detailný pohľad na čerstvý zázvor

Zázvor je svetlohnedá až žltkastá hľuza, ktorá je pergamenovo lesklá a má drevnatý povrch. Hľuza sa ľahko láme a vo vnútri je vlhká a šťavnatá. Hľuza zázvoru je vo vnútri žltkastá až svetlozelená.

Zrelé hľuzy zázvoru vytvárajú korene rozmanitého tvaru a sú v priemere do 40 centimetrov dlhé s hmotnosťou do jedného kilogramu. Štipľavá chuť hľuzy pochádza z takzvaného gingerolu, ktorý sa už v stredoveku používal namiesto čierneho korenia na dochutenie jedál.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanická klasifikácia a pôvod zázvoru

Zázvor je jedna z najstarších korenín sveta a pochádza z Ázie. Je preň typická mimoriadne ostrá aróma a jeho liečivé účinky sa v;yužívajú aj v prírodnej medicíne. Tu sa dočítate podrobnosti o botanickom hľadisku aj pôvode.

Botanická klasifikácia koreňa zázvoru

Zázvor (Zingiber officinale) patrí do čeľade ďumbierovitých rastlín (Zingiberaceae). Táto trstinovitá rastlina dorastá do výšky približne dva metre a má žlto-červené kvety. Je príbuzná s kurkumou, kardamómom a galgantom.

To, čo poznáme ako hľuzu alebo koreň zázvoru, je v podstate podzemok tejto rastliny. Zázvor rastie pod zemou, pričom sa široko vetví. Podzemok je zahalený do svetlohnedej korkovej vrstvy, pričom dužina pod ňou má svetložltú farbu.

Odkiaľ pochádza zázvor?

Zázvor obľubuje teplú až horúcu, vlhkú klímu, a preto je doma v subtropických oblastiach, niektoré jeho varianty však možno za istých okolností pestovať aj v miernych zemepisných šírkach. Hľuza zázvoru, ktorá pôvodne pochádza z Číny, sa po skončení stredoveku rozšírila aj na európske polia, kam sa dostala po Hodvábnej ceste. Dnes sa zázvor pestuje takmer všade na svete. Najväčšími pestovateľmi sú však stále Čína, Thajsko, Vietnam a tiež Japonsko a Austrália. Od pôvodu koreňa zázvoru závisí jeho kvalita a tiež aróma. Zázvor z Jamajky sa tak považuje za chuťovo najvýraznejší a celkovo najlepší, zázvor z Číny za exotický so silnou chuťou a zázvor z Nigérie za typicky ostrý.


Pestovanie a sezónnosť

Zázvor: pestovanie, zber a sezónnosť

Zázvor sa už odpradávna používa ako korenina aj liečivá rastlina. Čerstvý zázvor sa dováža najmä z Číny a Peru. Môžete si ho však vypestovať aj doma v záhrade alebo na parapetnej doske. Prezradíme vám, ako na to.

Dá sa zázvor sadiť v záhrade?

Táto liečivá rastlina milujúca teplo sa dá v našich končinách pestovať vonku len s ťažkosťami, nie je to ale nemožné. Aby sa vám podarilo vypestovať zázvor v záhrade, predpestujte si rastlinu v skleníku. Koncom marca môžete vysadiť naklíčený zázvor do pareniska, prípadne môžete počkať a vysadiť ho po troch zamrznutých rovno do záhonu.

Domáce pestovanie zázvoru: na parapetnej doske

Ak máte trpezlivosť a baví vás záhradkárčenie, môžete si vysadiť túto koreninu aj doma na parapete. Ideálne obdobie na domáce sadenie zázvoru je na jar. Potrebovať budete:

  • jeden podzemok zázvoru s púčikmi (očkami) v biokvalite
  • záhradný substrát bohatý na živiny
  • približne 30 cm vysoký plastový kvetináč s odtokovými otvormi
  • ostrý nôž

Podrobný postup:

  1. Čistým nožom narežte jeden alebo viacero kúskov zázvoru s hrúbkou päť centimetrov a dajte ich na noc do pohára s vodou. Každý kúsok by mal mať najmenej jeden výhonok.
  2. Naplňte plastový kvetináč rastlinným substrátom.
  3. V závislosti od veľkosti vložte do pôdy dva až tri kúsky zázvoru s očkami smerujúcimi nahor tak, aby kúsok trčal von zo zeminy.
  4. Potom kúsky zázvoru trochu polejte. Zemina by nikdy nemala byť príliš vlhká, inak podzemok splesnivie, ale nemala by ani vyschnúť.
  5. Kvetináč položte ideálne na parapetnú dosku, pod ktorou sa nachádza radiátor.
  6. Kým podzemok začne klíčiť, môžete kvetináč zakryť priehľadnou fóliou, čím sa vytvorí vlhká a teplá klíma.

Zber zázvoru: kedy a ako?

Zázvor je zrelý a pripravený na zber na jeseň, keď mu zvädnú listy. Spoznáte to podľa toho, že zožltnú a zoschnú. Čím skôr zázvor pozbierate, tým šťavnatejší a jemnejší bude. Môžete pritom buď vyhrabať celý podzemok, alebo z neho ostrým nožom odrezať kus požadovanej veľkosti. Po zbere stačí odstrániť trstinové listy a zázvor umyť.

Kedy má zázvor svoju sezónu?

Zázvor je rastlina veľmi citlivá na mráz, ktorú u nás možno zbierať od marca do októbra. Keďže však ide o rastlinu, ktorej domovom sú predovšetkým subtropické oblasti, koreň sa zbiera takmer po celý rok, podľa regiónov pestovania na svete. Čerstvý zázvor je preto v predaji po celý rok. Po zbere sa buď priemyselne zabalí alebo sa spracuje na práškové korenie.


Produkty

V akých formách možno zázvor kúpiť?

Túto liečivú rastlinu si v našom regióne môžete kúpiť v rôznych formách. Hodí sa ako korenina a v kandizovanej forme alebo poliaty čokoládou je vynikajúcou sladkou delikatesou. Prečítajte si, v akých formách možno zázvor kúpiť a na čo ho je možné použiť.

Čerstvý zázvor

Čerstvý zázvor je najlepšie konzumovať surový a nelúpaný, pretože množstvo cenných živín ako draslík a mangán sa nachádza priamo pod šupkou. Ak je na vás príliš ostrý, môžete hľuzu najemno nastrúhať a pripraviť si z nej zázvorový čaj. Tejto liečivej potravine sa pripisuje schopnosť tlmiť zápaly, ako aj antioxidačné účinky. Ostré látky okrem toho pôsobia proti nevoľnosti.

Sušený zázvor

Sušený zázvor na rozdiel od čerstvého zázvoru výraznejšie podporuje trávenie, preto sa používa pri ťažkostiach so žalúdočno-črevným traktom. Vďaka zložkám, ktoré vznikajú pri sušení, má sušený zázvor pikantnejšiu a trpkejšiu chuť. Preto je ideálne používať ho ako koreninu.

Zázvorový prášok

Zázvorový prášok má silnejšie účinky na podporu trávenia a v dôsledku procesu sušenia má tiež intenzívnejšiu chuť. Iba v čerstvom zázvore sú však zachované všetky éterické oleje, ktoré majú liečivé účinky. Zázvorový prášok možno použiť na okorenenie jedál alebo na prípravu zázvorového čaju.

Extrakt zo zázvoru v kapsulách a kvapkách

Extrakt zo zázvoru má tú výhodu, že obsahuje účinné zložky v koncentrovanej forme, takže ním možno dosiahnuť silnejší účinok. Dá sa kúpiť v podobe kapsúl alebo kvapiek a používa sa ako liečivo alebo doplnok stravy. Okrem toho ide o vynikajúcu alternatívu, ak neobľubujete chuť klasického zázvoru, prípadne jeho pikantnosť.

Zázvorové nápoje

Surový zázvor si môžete kúpiť aj vo forme zázvorového nápoja. Pikantné zložky zázvoru pôsobia okrem iného proti nevoľnosti a príznakom nachladnutia. Tepelnou úpravou zázvor stráca veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. To v prípade zázvorového nápoja nehrozí, pretože sa naň používa čerstvý surový zázvor.


Výživové hodnoty

Všetko o zázvore: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Zázvoru sa pripisujú mnohé priaznivé účinky na zdravie. Podporuje napríklad trávenie a pôsobí antibakteriálne, a preto dokáže chrániť zdravie čriev a imunitný systém.

Ďalšie informácie sa dozviete vo videu s tipmi pre výživu od doktorky Alexy Iwanovej.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 61 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 2,5 g

Tuky: 0,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 5 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 97 mg

Železo: 17 mg

Draslík: 910 mg

Horčík: 130 mg

Sodík: 34 mg


Účinok

Je zázvor zdravý?

Táto magická hľuza je skutočne všestranný pomocník. Zázvor je prospešný pre zdravie – či už čerstvý alebo vo forme prášku. Prečítajte si, prečo je táto liečivá rastlina zdravá a aký účinok má na vaše telo.

Zázvor je bohatý na vitamín C

Zázvor sa odjakživa považuje za liečivú rastlinu. Vďačí za to okrem iného vysokému obsahu vitamínu C. Vitamín C podporuje zdravie tkanív, kostí a zubov a pôsobí antioxidačne, čo znamená, že predchádza zápalom.

Zázvor ako liečivá rastlina

Zázvor sa odnepamäti právom považuje za liečivú rastlinu. Hľuza je bohatá nielen na vitamín C, ale aj na horčík, draslík, vápnik, sodík a fosfor. Vďaka tomu zázvor pôsobí antibakteriálne a tlmí zápaly a dokáže opäť dostať do kondície aj žalúdočno-črevný trakt. Obsiahnuté ostré zložky okrem toho podporujú prekrvenie a obehový systém.

Zázvor proti bolestiam

Ako sme už spomínali, zázvor pôsobí vďaka obsahu vitamínov a minerálnych látok antibakteriálne a protizápalovo. Vedecké štúdie dokazujú, že zázvor dokáže uľaviť pri bolesti svalov a menštruačnej bolesti. Hľuza obsahuje éterické oleje ako gingerol, shogaol a borneol, ktoré zmierňujú bolesti.

Pomáha zázvor pri nevoľnosti a zvracaní?

Obsiahnuté éterické oleje ako gingerol pôsobia upokojujúco na žalúdočno-črevný trakt, vďaka čomu môže zázvor uľaviť pri nevoľnosti a zvracaní.

Môže mať zázvor nejaké vedľajšie účinky?

Túto liečivú rastlinu by ste mali konzumovať s mierou, pretože môže podráždiť žalúdočnú sliznicu, spôsobiť pálenie záhy, tlmiť zrážanie krvi alebo vyvolať kontrakcie. Dôvodom sú éterické oleje, ako aj obsiahnuté štipľavé zložky.


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie zázvoru: na čo dbať

Prezradíme vám najlepšie tipy a triky, na čo dbať pri nákupe zázvoru a ako čo najdlhšie zachovať jeho čerstvosť.

Nákup zázvoru: ako rozpoznať čerstvý zázvor?

Čerstvosť zázvoru možno rozpoznať podľa šupky. Ak je tmavohnedá, tenká a mierne lesklá, hľuza bude chrumkavá a čerstvá. Na pohmat by hľuza mala byť pevná a nemala by sa dať stlačiť.

Kupovať obyčajný alebo biozázvor?

Rovnako ako iné biopotraviny, aj biozázvor musí spĺňať predpisy smernice EÚ o ekologickom poľnohospodárstve. V rámci ekologického poľnohospodárstva sa napríklad nesmú používať chemické postreky ani komerčné hnojivá. Obyčajný zázvor sa často ošetruje chemicko-syntetickými pesticídmi, čo v prípade biovýrobkov nie je povolené.

Správne skladovanie zázvoru: ako zachovať jeho trvanlivosť

Po nákupe čerstvého zázvoru je najlepšie vložiť ho do vzduchotesnej nádoby a uskladniť v chladničke v priehradke na zeleninu. Prípadne ho môžete skladovať na inom chladnom, tmavom a suchom mieste. Takto vám hľuza vydrží približne dva týždne. Ak ste už zázvor narezali, môžete ho obaliť do mierne navlhčenej vreckovky, aby tak rýchlo nevyschol. Hľuzu môžete tiež nakrájať nadrobno alebo nastrúhať a zamraziť, vďaka čomu budete mať zázvor neustále poruke.  

Podobne ako zemiaky, aj zázvor pri dlhšom skladovaní začne vyháňať drobné výhonky. Na rozdiel od zemiakov však koreň takéhoto zázvoru môžete naďalej používať. Mladé výhonky stačí jednoducho odrezať.

Dá sa zázvor zamraziť?

Zázvor je možné dokonca aj zamraziť. Hľuzu nakrájajte na plátky alebo ju najemno nastrúhajte a potom ju vo vzduchotesnom obale zamrazte. Avšak pozor, v dôsledku zmrazenia zázvor stratí trochu svojej arómy.


Použitie a príprava

Ako možno použiť zázvor?

Zázvor sa považuje za klasické korenie a prísadu do aromatických, pikantných jedál. Jeho aróma sa dobre dopĺňa s morskými plodmi, hydinou a jahňacinou. Zázvorom možno vynikajúco dochutiť aj polievky a eintopfy. Koreň sa okrem toho používa aj do čajov. Možno ho pridať narezaný do vody a potom pôsobí osviežujúco. Mnohí poznajú typickú arómu známeho nápoja Ginger Ale, limonády z tohto aromatického koreňa. Ak je koreň zázvoru uskladnený v chlade, suchu a tme, možno ho bez problémov skladovať niekoľko týždňov.

Musí sa zázvor lúpať?

Šupka zázvoru je takisto jedlá a tesne pod ňou sa dokonca nachádza množstvo zdravých látok. V prípade biozázvoru stačí hľuzu omyť vodou alebo odstrániť nečistoty kefkou na zeleninu.

Ako lúpať zázvor?

Zázvor možno lúpať viacerými spôsobmi: Najmä v prípade čerstvého zázvoru môžete šupku jednoducho oškrabať nožom alebo použiť „lyžičkovú metódu“. Lyžičku pevne uchopte a jej hranou šúchajte po povrchu hľuzy. Pokračujte, kým neodstránite všetku svetlohnedú šupku.

Ako variť so zázvorom

Pri varení môžete použiť čerstvý zázvor alebo zázvorový prášok. Oba varianty sú vynikajúce na okorenenie omáčok, dusených jedál a polievok. Čerstvý zázvor pritom môžete olúpať, nakrájať na plátky a potom ho pridať do vriacej omáčky. Na konci článku nájdete podrobný postup na lahodné recepty so zázvorom.

Recept na zázvorový nápoj

Domáca príprava zázvorového nápoja, ktorý posilní váš imunitný systém a dodá vám energiu, je jednoduchá. Ukážeme vám, ako na to.

Prísady:

  • 100 g zázvoru
  • dva citróny
  • 100 ml prírodnej jablkovej šťavy
  • asi 50 ml agávového sirupu alebo medu
  • 1 ČL kurkumy

Návod – ako na to:

  1. Zázvor olúpte a nakrájajte ho na väčšie kúsky.
  2. Vytlačte šťavu z citrónov a všetky prísady rozmixujte v stolovom mixéri.
  3. Ak chcete dosiahnuť jemnú konzistenciu, nakoniec prelejte šťavu cez jemné sitko.
  4. Potom nalejte hotovú šťavu do pohára a zázvorový nápoj je hotový.

Ako piť zázvorové nápoje?

Zázvorové nápoje pite pomaly, pretože sú veľmi ostré. Odporúča sa piť každé ráno po prebudení jeden nápoj (asi 20 mililitrov). Ak máte citlivý žalúdok, môžete nápoj zriediť trochou vody alebo ho vypiť až po raňajkách.

Príprava čerstvého zázvorového čaju

Na čerstvý zázvorový čaj budete potrebovať len kúsok zázvoru, vodu a prípadne niečo na osladenie. Postup:

  1. Najprv zázvor umyte.
  2. Zázvor nelúpte, pretože práve v šupke je množstvo dôležitých živín. Stačí si preto odkrojiť tri až päť centimetrov veľký kus tejto liečivej rastliny.
  3. Ten potom nakrájajte na tenké plátky alebo ho najemno nastrúhajte krájačom na zeleninu. Zázvor vložte do sitka na čaj.
  4. Sitko dajte do šálky a zalejte ho horúcou vodou.
  5. Šálku zakryte, nechajte zázvor lúhovať asi desať minút a potom si už môžete vychutnať čerstvý zázvorový čaj.
  6. Čaj môžete podľa chuti zjemniť agávovým sirupom alebo iným sladidlom.

Nakladanie zázvoru: ako na to:

Nakladanie zázvoru je jednoduché a budete na to potrebovať len pár prísad. Poďme na to!

Prísady:

  • 150 g zázvoru
  • 150 ml ryžového octu
  • 1 l vody
  • 100 g cukru
  • 4 g soli

Budete potrebovať:

  • zavárací pohár (sterilný)
  • krájač na zeleninu alebo nôž
  • sitko
  • misa
  • lyžica
  • hrniec na varenie
  • rukavice

Návod:

  1. Zázvor olúpte zadnou stranou lyžice.
  2. Potom ho nakrájajte nožom alebo krájačom na zeleninu na tenké plátky.
  3. Nakrájaný zázvor dajte do misy. Posypte ho soľou a premiešajte. Soľ vytiahne zo zázvoru vodu.
  4. Dajte variť liter vody. Potom pridajte zázvor a všetko povarte asi tri minúty.
  5. Prefiltrujte zázvor cez sitko a nakoniec ho nechajte vyschnúť.
  6. Do hrnca dajte ryžový ocot, soľ a cukor. Zmes krátko povarte, aby sa všetky zložky rozpustili.
  7. Suchý zázvor vložte do zaváracieho pohára. Neprekladajte ho pritom holými rukami, aby sa do nakladaného zázvoru nedostali žiadne baktérie. Ideálne je preto použiť rukavice. Nakoniec naplňte pohár zmesou s ryžovým octom.
  8. Zavárací pohár dajte na sedem dní do chladničky a každý deň ho pretrepte. Nakladaný zázvor však môžete začať konzumovať aj skôr, ak chcete. V každom prípade ho ale nechajte odležať aspoň 48 hodín.



Ďalšie zaujímavé články