Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čokoládová poleva: chutný povrch koláčov

Ak chcete poliať koláče alebo zákusky čokoládovou hmotou, použijete zrejme čokoládovú polevu. Tá sa na to hodí kvôli veľkému obsahu tuku lepšie ako bežná čokoláda. Možno kúpiť rôzne druhy, napríklad bielu čokoládu alebo horkú či mliečnu čokoládu s rôznym obsahom kakaa.

Užitočné informácie

Čokoládová poleva má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čokoládovú polevu

Čokoládová poleva obsahuje rôzne podiely kakaovej hmoty, cukru a sušeného mlieka. Od bežnej čokolády sa líši tým, že kakaová hmota musí obsahovať namiesto 18 percent aspoň 31 percent kakaového masla. Vďaka tomu je čokoládová poleva pri zahriatí riedka, ľahko sa s ňou pracuje a pri vychladnutí vytvára homogénny, hladký a pevný povrch.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza čokoládová poleva?

Plody kakaovníka pestovali už v starovekej Aztéckej ríši a spracovávali ich na horkú kašu. Objavitelia Latinskej Ameriky ju priniesli do Európy, kde v 19. storočí vynašli recept na čokoládu, ktorý potom desaťročia ďalej vyvíjali. Následne sa ňou začali zdobiť a polievať torty, koláče a pralinky, na čo bola potrebná jemná, ľahko sa topiaca čokoláda, s ktorou sa dobre pracuje, a tak bola vynájdená čokoládová poleva.


Sezónnosť

Kedy má čokoládová poleva svoju sezónu?

Čokoládová poleva je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čokoládová poleva použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čokoládovú polevu

Čokoládová poleva sa kvôli jej ľahkému spracovaniu používa prevažne na pečenie. Používa sa predovšetkým ako poleva alebo glazúra na torty a jednoduché piškótové koláče. Čokoládová poleva sa však tiež hodí na prípravu ganache, rôznych krémov alebo plniek do praliniek. Takisto je vhodná ako poleva na sušienky alebo linecké koláčiky. V mnohých receptoch sa vmiešava priamo do cesta. Čokoládovú polevu rozpustíte tak, že ju budete zohrievať pri nízkej teplote vo vodnom kúpeli. Dôležité je správne ju temperovať, aby ste pri vychladnutí získali homogénnu hmotu, ktorá je rovnomerne pevná. Stačí na to už 32 stupňov Celzia a môžete ju regulovať pomocou kuchynského teplomeru.

Ako čokoládovú polevu skladovať

Čokoládovú polevu je potrebné skladovať v chlade a suchu. Čokoládová poleva sa v žiadnom prípade nesmie vystavovať priamemu slnku alebo horúčave, pretože sa roztopí a uvoľní sa kakaové maslo. Čokoládová poleva sa väčšinou kupuje vo väčšom množstve, ako je potrebné. Otvorené kusy polevy však vydržia minimálne desať mesiacov, polevy z tmavej čokolády dokonca až 15 mesiacov. Avšak netreba zabudnúť, že čokoláda dokáže ľahko prebrať cudzie arómy. Preto sa odporúča otvorenú čokoládovú polevu uchovávať zabalenú vo fólii.


Recepty

Čo možno pripraviť z čokoládovej polevy


Účinné zložky

Čo sa skrýva v čokoládovej poleve

Čokoládová poleva obsahuje veľa cukru a tuku, preto sa hodí skôr ako malé pokušenie medzi hlavnými jedlami a nie ako trvalá a vyvážená výživa.  Ľudia, ktorí chcú znížiť svoju spotrebu tuku a cukru, by mali radšej siahnuť po tmavej čokoládovej poleve s väčším obsahom kakaa. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 410 kcal

Sacharidy: 65,97 g

Bielkoviny: 10,86 g

Tuky: 9,24 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,14 mg

Vitamín C: 0,22 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 190 mg

Železo: 14,76 mg

Draslík: 1310 mg

Horčík: 181 mg

Sodík: 152 mg