Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Želatína: cenný zdroj bielkovín

Želatína sa odvodzuje od latinského slova „gelare“ a možno ho preložiť ako „stuhnúť“. Väčšinou sa získava z väziva kože, šliach, chrupaviek a kostí prasiat a hovädzieho dobytka. 

Užitočné informácie

Želatína má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na želatínu

Plátková želatína sa používa predovšetkým na prípravu potravín, pretože sa ľahko porcuje. Pri použití je nutné ju na niekoľko minút namočiť v studenej vode a potom ju možno pri miernom zohriatí rozpustiť a spracovať.

Výhodou práškovej instantnej želatíny je, že ju možno ihneď po napučaní spracovať v studenej vode. Obidve formy želatíny sú vhodné vďaka svojej vlastnosti viazať vodu na želírovanie, zahusťovanie a stabilizáciu. Výrobkom dodávajú krémovú konzistenciu a predlžujú ich trvanlivosť. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza želatína?

Želatína je chuťovo neutrálna bezfarebná bielkovina, ktorá sa vyrába z kože, kostí a väziva prevažne prasiat a hovädzieho dobytka, ale aj z hydiny. Želatína sa tiež získava z rýb. Pritom sa materiál rozdrví a pomocou kyselín alebo zásad sa rozštiepia chemické väzby. Potom sa musí tkanivo zbaviť chemikálií a nakoniec rozpustiť vo vode. Tým sa stane kolagén prítomný v živočíšnych produktoch rozpustným vo vode a možno ho extrahovať. Nakoniec sa želatína zamrazí, vysuší a zomelie na prášok alebo sa pomocou tenkej vrstvy želatíny vytvaruje na plátok so sieťovaným vzorom.


Sezónnosť

Kedy má želatína svoju sezónu?

Želatína je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže želatína použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na želatínu

Želatína sa dobre hodí na pečenie, napríklad na spevnenie zákuskov, alebo tiež na želírovanie rôznych cukroviniek. Okrem toho sa želatína používa na filtrovanie zákalu vo víne a šťavách. Želatína sa používa nielen v kuchyni, ale aj v iných oblastiach. Vo farmácii a medicíne slúži želatína ako materiál pre liekové kapsule a ako poťah na implantáty. Aj v kozmetickom priemysle sa želatína používa na tvárové masky a ošetrovacie krémy. Vo filmovom priemysle je obľúbenou modelovacou hmotou. Viazači kníh ju používajú ako glejové spojivo na lepenie a vo fotografickom priemysle sa ňou poťahujú výtlačky. Želatínu je nutné skladovať v suchu.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v želatíne

Želatína obsahuje 15 percent vody, jedno až dve percentá minerálov a kolagénu. Neobsahuje cholesterol, purín a tuk a neobsahuje ani konzervačné ani iné prídavné látky. Kolagén je v ľudskom tele najčastejšie sa vyskytujúca bielkovina a zodpovedá za stabilitu organizmu a orgánov. Želatína je cenným zdrojom proteínov, pretože obsahuje osem z deviatich esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nevie vytvoriť samé. Keďže želatína posilňuje väzivo, je čiastočne obsiahnutá aj vo výživových doplnkoch, ktoré majú dodávať kostiam, kĺbom, ale aj vlasom a nechtom, minerály, ktoré tieto doplnky takisto obsahujú.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 338 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 84,2 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 5,8 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 48,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 11 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 22 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 32 mg