Pekárske droždie: prekyprí cesto
Vedecky sa pekárske droždie nazýva aj „Saccharomyces cerevisiae“. Sú to pritom napučané kvasnice, ktoré pochádzajú z vrchných pivných kvasníc. To možno tiež rozpoznať podľa názvu, pretože latinský pojem „cerevisiae“ totiž v preklade znamená „pivné“. Pojem „saccharomyces“ znamená „kvasnica“.
Pekárske droždie má tieto špecifické vlastnosti
Okrúhle až oválne bunky pekárskeho droždia sú maličké. Voľným okom ich samozrejme nemožno rozpoznať. Procesom pučania sa bunky pekárskeho droždia množia. Pekárske droždie môže kvasiť ale tiež získavať energiu dýchaním kyslíka. To znamená, že sa považujú za fakultatívne aeróbne. Ako surovinu pre svoju energetickú látkovú výmenu používa pekárske droždie takmer výlučne cukor.
Z dýchania sa vylučuje oxid uhličitý a z kvasenia etanol, teda alkohol. Množstvo závisí od toho, či sa v okolí, v ktorom sa pekárske droždie nachádza, vyskytuje kyslík alebo nie. Takisto je rozhodujúce množstvo cukru. Ak sa alkohol alebo pekárske droždie používa ako kypriaci prostriedok, je dôležité dýchanie kyslíka.
Odkiaľ pochádza pekárske droždie?
Najranejšie používanie droždia na pečenie možno doložiť z antického Egypta. Pekárske droždie pochádza z horných pivných kvasníc, ktoré do 18. storočia dodávali do pekární pivovary. Z týchto pivných kvasníc sa potom vyšľachtil kvasnicový kmeň, ktorý sa v súčasnosti používa na výrobu droždia.
Tento kvasnicový kmeň sa množí v tekutom výživovom roztoku najprv v sterilizovanej nádobe s objemom 50 mililitrov a nakoniec v nádržiach s objemom až do 200 kubických metrov. Na začiatku sa kyslosť zmesi dostane na hodnotu 4,5 pH. Kvôli usmrteniu mikroorganizmov sa uvarí a prefiltruje. Do zmesi sa pridajú výživné soli a vitamíny, ktoré spolu s melasou obsahujúcou cukor z výživového roztoku spôsobujú rast droždia. Hotové droždie sa vylisuje na kocky alebo ďalej spracováva tak, že sa zbaví vody a sušené sa plní do vrecúšok.
Kedy má pekárske droždie svoju sezónu?
Pekárske droždie je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže pekárske droždie použiť a ako sa má skladovať?
Droždie sa používa na pečenie a štiepi polysacharidy nachádzajúce sa v ceste na jednoduché cukry. Tieto rozštiepené cukry prenikajú potom do buniek droždia. Bunky droždia premieňajú kyslík na oxid uhličitý a vodu a získavajú tak energiu. Keď sa kyslík spotrebuje, zvyšné jednoduché cukry sa premenia na oxid uhličitý a alkohol. Vznikom plynného oxidu uhličitého sa cesto prekyprí a narastie. Kvasný plyn celkovo zväčší objem cesta a vytvára v ňom póry. Proces kvasenia sa potom pečením zastaví.
Ako pekárske droždie skladovať
Najbežnejšie droždie na pečenie je čerstvé a sušené droždie. Lisované čerstvé droždie by sa malo skladovať pri dvoch až ôsmich stupňoch a svoju plnú kypriacu silu si zachová desať až dvanásť dní. Pri spracovaní je potrebné droždie rozdrobiť do nádoby a zaliať trochou vlažnej tekutiny, aby sa všetko rozpustilo.
Sušené droždie vydrží až jeden rok a možno ho uchovávať pri izbovej teplote. Aj jeho spracovanie je ľahšie, pretože ho možno priamo zmiešať s ostatnými prísadami a s vlažnou tekutinou. Obidva druhy droždia majú spoločné to, že cesto je nutné kvôli vykysnutiu riadne vymiesiť, aby sa dovnútra dostal kyslík. Potom je potrebné dať ho vykysnúť na dostatočne dlhý čas na nejaké teplé miesto.
Čo sa skrýva v pekárskom droždí
V medicíne sa pekárske droždie používa pri hnačkových ochoreniach, na posilnenie a pri vypadávaní vlasov.
Kalórie: 78 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 16,7 g
Tuky: 1,2 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 1,4 mg
Vitamín B2: 2,3 mg
Vitamín B6: 0,68 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,1 mg
Vápnik: 23 mg
Železo: 3,5 mg
Draslík: 640 mg
Horčík: 28 mg
Sodík: 34 mg