Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Prísady na pečenie: vydarené cesto

Rozmanitosť prísad na pečenie je obrovská. Rozumieme pod tým tie prísady, ktoré určujú vlastnosti cesta, dodávajú chuť alebo menia cesto želaným spôsobom. Väčšina dnes známych a bežných prísad na pečenie je známych už 100 a čiastočne 150 rokov.

Užitočné informácie

Prísady na pečenie majú tieto špecifické vlastnosti

Prísady na pečenie rozhodujúcim spôsobom ovplyvnili pečenie a tým aj kultúru kaviarní a pečenia. Rôznorodosť koláčov a zákuskov, ktoré časom vznikli, sa vyvíjala a menila predovšetkým vďaka znalostiam a vynaliezavosti v oblasti pekárskych prísad. Jednotlivé prísady, ako droždie, ako aj kultúry na kysnutie cesta poznali už starovekí Gréci. Droždie bolo prvým kypriacim prostriedkom, dávno predtým ako existoval kypriaci prostriedok na pečenie vo forme prášku do pečiva.

Detailný pohľad na prísady na pečenie

Kypriaci prostriedok na pečenie a arómy 

Produkty na pečenie možno rozdeliť podľa rôznych vlastností. Sú to kypriace prostriedky na pečenie, ako je prášok do pečiva, droždie (čerstvé, sušené droždie) a sóda. Skupina aróm obsahuje prírodné arómy, ako je strúhaná pomarančová kôra, strúhaná citrónová kôra, kandizovaná pomarančová kôra, kandizovaná citrónová kôra, rumová aróma, aróma z horkých mandlí, citrónová aróma, maslová aróma, vanilková aróma, bourbon vanilka a vanilkový extrakt.

Plnky

Ďalšou skupinou sú plnky, napr. oriešky, lieskové oriešky, mandle, mak, pistácie, strúhaný kokos, vlašské a iné orechy. Záleží na konzistencii. Oriešky existujú v rôznych stupňoch pomletia a narezania. Mleté oriešky, drvené oriešky, sekané oriešky, strúhané oriešky, nahrubo strúhané oriešky, oriešky nakrájané na pásiky, sekané a opražené, mleté a sekané. Ďalšími plnkami sú orieškový nugát, makové plnky, rumové hrozienka, nasekaná čokoláda a všetky formy a druhy sušeného ovocia.

Želírovacie prostriedky alebo spojivá

Plnky alebo ovocie je potrebné zahustiť želírovacím prostriedkom alebo spojivom. Medzi ne patrí želatína alebo vegetariánsky variant agar. Spojiť ovocie pomáha želírovací prostriedok alebo tortová poleva. Stužovač šľahačky umožňuje šľahačke stuhnúť.

Koreniny a dekorácia

Koreniny možno rozdeliť na bylinky, korenie, koreninové zmesi a arómy. Známymi koreninovými zmesami sú chlebové korenie, perníkové korenie a korenie na keksíky. Aníz, klinčeky, škoricu, vanilku, nové korenie, šafran a fazuľu tonka možno kúpiť jednotlivo alebo ako zmesi. Na zdobenie koláčov a zákuskov možno použiť tortové ozdoby, ako sú rôzne figúrky z cukru, vaječnej peny, fondánu, marcipánu alebo čokolády. Ozdobami môžu byť kvety, vetvičky a listy, zvieratká a pod.

Obloženie

Čím by bolo cesto bez plnky a bez obloženia. Existujú napríklad pudingy alebo pudingové krémy s vanilkovou alebo čokoládovou príchuťou, tortové krémy s čokoládou, vanilkou, jahodami alebo tvarohovým krémom a marcipánom. Dávno predtým, ako vznikli potravinárske farby, sa na farbenie cesta používalo korenie ako šafran.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú prísady na pečenie?

Pekárske umenie je také staré, ako sú dejiny múky, a tie siahajú približne 6000 rokov do minulosti. Najjednoduchšia a najpôvodnejšia forma pečenia bolo pečenie chleba. V posledných rokoch sa zvýšila rôznorodosť prísad na pečenie. Trend smeruje ku kreatívnemu pečeniu a polotovarovým zmesiam. Vyhľadávané už nie sú iba jednoduché základné prísady, ale všetko, čo je užitočné pri domácom zdobení a dochucovaní.


Sezónnosť

Kedy majú prísady na pečenie svoju sezónu?

Prísady na pečenie sú v predaji počas celého roka, avšak existujú prísady iba pre isté obdobia v roku, ako napríklad na Vianoce alebo Veľkú noc. Vianoce sú tiež obdobím, kedy sa mimoriadne veľa pečie. V tomto období sú obľúbenými prísadami na pečenie sultánky, oriešky, vanilka a korenie ako škorica.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu prísady na pečenie použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na prísady na pečenie

Prísady na pečenie možno používať rôzne. Kombinačné možnosti prísad nemajú žiadne hranice. Pre alergikov existujú rôzne náhrady, ktoré sú alternatívou prísad na pečenie. Tak je napríklad možné piecť bez laktózy alebo bez vajíčok. Z vlčieho bôbu možno získať náhradu vajíčka. Aj pre cukor existujú rôzne alternatívy, ako je stévia, brezový cukor, hustá šťava z agávy, javorový sirup, cukor z kokosových kvetov a xylit. Prísady na pečenie je nutné skladovať predovšetkým v suchu. Otvorené balenia je nutné opäť dobre uzatvoriť.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v prísadách na pečenie 

Účinné zložky prísad na pečenie sú také rôznorodé ako samotné prísady na pečenie. Zaujímavé je to, že pre mnoho prísad na pečenie existujú aj alternatívy pre isté diéty. Namiesto cukru môžete na pečenie použiť napríklad ryžový sirup, agávovú hustú šťavu, kokosový cukor alebo xylit. Alternatívou k bielej múke je mandľová múčka alebo kokosová múčka. Ak je potrebné nahradiť prášok do pečiva, možno použiť sódu. Ak je potrebné nahradiť alkohol, existujú rôzne arómy, ako napríklad rumová aróma. Vegáni môžu nahradiť prísady na pečenie takto: Vlčí bôb namiesto slepačích vajec, vegánska čokoláda a rastlinné oleje namiesto masla. Ryžové mlieko, sójové mlieko alebo ovsené mlieko namiesto kravského mlieka.