Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sóda bikarbóna: skutočný všeumelec

Sóda bikarbóna je hydrogénuhličitan sodný (NaHCO³), ktorý sa skrátene volá sóda. Iné názvy sódy bikarbóny sú: sóda na pečenie, jedlá sóda či kuchynská sóda. Ide o kypriaci prostriedok, ktorý reaguje s ostatnými prísadami cesta. Vytvára bublinky, ktoré cesto pekne prevzdušnia a vďaka ktorým nakysne.

Užitočné informácie

Sóda bikarbóna má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na sódu bikarbónu

Hydrogénuhličitan sodný je bezfarebná, biela, kryštalická látka, ktorá sa pri teplotách nad 50 stupňov rozkladá na vodu, oxid uhličitý a uhličitan sodný. Sóda bikarbóna počas pečenia spôsobuje, že cesto na chlieb a koláče nakysne. Dokáže pohlcovať a neutralizovať zápachy. Hydrogénuhličitan sodný reaguje s kyselinami a pôsobí regulačne. Keďže sa pri vysokých teplotách, ako bolo spomenuté, štiepi na svoje základné zložky, je prirodzene odbúrateľný. Jeho výživová hodnota je veľmi malá. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza sóda bikarbóna?

Hydrogénuhličitan sodný používali už pred 4000 rokmi v starovekom Egypte pri príprave mŕtvol na mumifikáciu a na ich dehydratáciu. V prírode sa vyskytuje ako prírodný minerál a ťaží sa v baniach.


Sezónnosť

Kedy má sóda bikarbóna svoju sezónu?

Sóda bikarbóna je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže sóda bikarbóna použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na sódu bikarbónu

Hydrogénuhličitan sodný je súčasťou prášku do pečiva a tiež je v predaji ako sóda na pečenie. Je to kypriaci prostriedok na pečenie a používa sa napríklad namiesto prášku do pečiva, avšak reaguje iba vtedy, keď cesto obsahuje kyslé zložky. Sóda tiež reguluje kyslosť. Práve pri kyslých jedlách a nápojoch možno preto sódu dobre použiť.

Sódu bikarbónu možno tiež používať ako prostriedok do domácnosti. Napríklad spolu s octom na čistenie odtokov. Pomocou sódy možno tiež odstrániť plesnivý zápach. Sódu je potrebné skladovať v suchu a vydrží približne šesť mesiacov od dátumu výroby.Účinné zložky

Čo sa skrýva v sóde bikarbóne

Sóda bikarbóna sa používa na neutralizáciu prekysleného žalúdka a pálenie záhy. Pomáha pri nadúvaní, hnačke, vracaní a grganí. Je ju však nutné používať iba občasne. Dlhodobejšie užívanie môže zvýšiť hladinu sodíka a znížiť hladinu vápnika v krvi. Pri použití proti páleniu záhy sa sóda mieša s citrónovou vodou. Nemala by sa však požívať krátko pred jedlom a po ňom, pretože neutralizuje žalúdočné kyseliny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 0 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 0 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 27360 mg