Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vanilka: sladký struk

Vedeli ste, že vanilkový struk je jediným jedlým plodom orchidey? Táto „pravá vanilka“ je kvôli jej zdĺhavej výrobe jedným z najdrahších korení vôbec. Od zasadenia po predaj môže uplynúť štyri až päť rokov. 

Užitočné informácie

Vanilka má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na vanilku

Rastlina vanilka je orchidea, ktorá pôvodne pochádza z Mexika a dokáže vyrásť do výšky až 15 metrov. Dnes sa pestuje okolo Indického oceánu všade tam, kde je priemerná teplota od 21 do 23 stupňov Celzia. K tomu potrebujú vanilkové rastliny vysokú vlhkosť vzduchu, vyvážený pomer slnka a tieňa a pôdu, ktorá je bohatá na organické látky. Vanilka dodáva sladkým jedlám intenzívnu arómu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza vanilka?

Celkovo existuje viac ako 150 druhov vanilky, pričom miesto pestovania určuje názov vanilky. Pôvodná vanilka pochádza z Mexika a považuje sa preto za mexickú vanilku, ktorá má jemnú a sladkastú chuť. Známa je aj bourbon vanilka, ktorá má intenzívnu aromatickú chuť a pochádza z Bourbonských ostrovov, predovšetkým z Madagaskaru. Za kráľovnú vaniliek sa považuje „tahitská vanilka“, ktorá sa pestuje na rovnomennom ostrove Tahiti vo Francúzskej Polynézii. Je štyrikrát výdatnejšia ako bourbonská vanilka, má výraznú arómu a kvetovú vôňu.


Sezónnosť

Kedy má vanilka svoju sezónu?

Môže to trvať až štyri roky, kým rastlina vanilky prinesie prvé plody. Keď orchidea zakvitne, je nutné ju ručne opeliť. Asi pol roka po opelení dozrejú struky. Zberajú sa krátko pred dozretím. V tomto stave plody ešte nemajú charakteristickú arómu. Až po náročných pracovných procesoch, ako je ošetrenie vo vodnej pare a následná fermentácia vo vzduchotesných nádobách, dozrejú struky na známe čiernohnedé vanilkové struky.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže vanilka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na vanilku

Vanilka sa spracováva predovšetkým v potravinárskom priemysle. Toto korenie sa používa pri varení aj pri pečení, zosilňuje vlastnú chuť jedál a neutralizuje ostré a kyslé chute. Pritom možno vanilku používať nielen v sladkých jedlách, ale aj v slaných pokrmoch. Ak vanilkové struky skladujete v chlade, tme a vzduchotesne uzatvorené, vydržia minimálne tri roky. Pritom je najlepšie ponechať ich v sklenených trubičkách, v ktorých ste ich kúpili. Vyradené vanilkové struky sa používajú v parfumérii na výrobu tinktúr, infúzií alebo parfumov.Účinné zložky

Čo sa skrýva vo vanilke

Už Aztékovia používali vanilku ako liečivo, pretože toto korenie pôsobí protizápalovo a mierni bolesti. Vanilka tiež podporuje tvorbu hormónu šťastia sérotonínu a preto má pozitívny vplyv na náladu. Mierni však nielen stres a nepokoj, ale môže pomôcť aj pri chudnutí: jej aróma ovplyvňuje centrum hladu a bráni tak návalom hladu. Národ Totonaken používal vanilku ako afrodiziakum.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 288 kcal

Sacharidy: 13 g

Bielkoviny: 0,1 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 11 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 148 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 9 mg