Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Agar: chuťovo neutrálne spojivo

Potravina agar je želírovacím prostriedkom, ktorý súčasne slúži ako spojivo a nemá vôbec žiadnu chuť. Surovinou pre výrobu agaru sú na slnku sušené morské riasy, z ktorých sa agar pomocou horúcej vody extrahuje a potom koncentruje.

Užitočné informácie

Agar má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na agar

Agar je, podľa spôsobu výroby, béžový prášok bez chuti, ktorý má konzistenciu ako púder, a dokáže sa veľmi dobre viazať. Agar je úplne prírodný produkt, ktorý neobsahuje žiadne náhradné látky alebo iné prísady. Názov agar pochádza z japončiny a v preklade znamená rybí sliz. Táto potravina dokáže vytvárať želé a skladá sa hlavne z agarózy a sulfátovaného agaropektínu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza agar?

Agar je predovšetkým ázijská potravina, ktorej pôvod siaha do Japonska 17. storočia. Od tej doby sa tam táto potravina používa na zahusťovanie omáčok alebo iných jedál. Agaru sa preto tiež hovorí „japonská želatína. V súčasnosti sa táto potravina vyrába aj v Indonézii, Thajsku, Malajzii a tiež v Laose a na Taiwane a odtiaľ sa vyváža do celého sveta.


Sezónnosť

Kedy má agar svoju sezónu?

Riasy, ktoré slúžia na výrobu agaru, možno zberať počas celého roka v tropických, výnimočne aj v subtropických, oblastiach južnej a juhovýchodnej Ázie. Zber rias na výrobu agaru je tiež veľmi rozšírený aj v japonských vodách, tu sa však obmedzuje predovšetkým na letné a jesenné mesiace. V obchodoch možno agar kúpiť po celý rok. Čerstvo nazberané riasy sa ihneď spracujú na prášok alebo vločky na agar a získajú tak dlhú trvanlivosť.

Naša ponuka prísad na pečenie

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže agar použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na agar

Spojovací a želírovací prostriedok agar sa používa na prípravu omáčok, sladkých jedál a zmrzliny. V Európskej Únii sa agar pod označením E406 navyše považuje za potravinársku prísadu. Keď sa agar skladuje v tme a suchu, možno ho držať približne jeden rok.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v agare

Agar je zdravým spojivom a želírovacím prostriedkom, ktorý sa skladá hlavne zo sacharidov a preto je energeticky bohatý. Kvôli veľkému obsahu vlákniny je agar predovšetkým prospešný pre trávenie, vo väčších množstvách však môže pôsobiť mierne preháňavo. Na prípravu jedál so základom z agaru preto často stačí niekoľko gramov. Agar ďalej obsahuje mnoho minerálnych látok, ktoré zvyšujú zdravotný význam tejto potraviny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 345 kcal

Sacharidy: 35,5 g

Bielkoviny: 42,7 g

Tuky: 2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,62 mg

Vitamín B2: 3,15 mg

Vitamín B6: 1,12 mg

Vitamín C: 157,68 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 515 mg

Železo: 13,23 mg

Draslík: 2617 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 353 mg