Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Prášok do pečiva: užitočný pomocník

Prášok do pečiva je dôležitou prísadou pri pečení. Pretože sa stará o to, aby koláč nakysol a aby bola jeho konzistencia pekne kyprá. Aká je však história kypriacich prostriedkov, ako sa líši prášok do pečiva od sódy a sódy na pečenie a prečo je obľúbeným domácim prostriedkom pri čistení? Na tieto otázky odpovedáme tu.

Definícia

Čo je prášok do pečiva?

Detailný pohľad na prášok do pečiva

Prášok do pečiva je v princípe kypriaci prostriedok, ktorý v kombinácii s vodou a teplom uvoľňuje oxid uhličitý (CO₂). Tento proces zväčšuje objem cesta. Prášok obsahuje hydrogenuhličitan sodný alebo draselný. V oboch prípadoch ide o chemické látky zo soli kyseliny uhličitej. Ako okysľovače obsahuje potravinárske prísady E 450a, E 341a alebo kyselinu vínnu. Treťou zložkou je izolačný prostriedok zo škrobu. Bráni tomu, aby obidve látky začali navzájom reagovať už vo vrecúšku.


Mechanizmus účinku

Čo robí prášok do pečiva pri pečení?

Keď na zložky prášku začne pôsobiť teplo rúry a vlhkosť cesta, začnú navzájom reagovať a uvoľňuje sa oxid uhličitý. Ten vytvára v ceste vzduchové bublinky, vďaka čomu sa cesto stáva kyprejším a jeho objem sa zväčší. Prášok do pečiva sa väčšinou predáva v baleniach, ktoré vystačia na 500 gramov múky. Recepty však obvykle obsahujú údaj o skutočne potrebnom množstve prášku do pečiva.

Takmer výlučne sa používa na miešané cesto, pretože krehké cesto musí zostať pevné a drobivé. Na dosiahnutie plného účinku je nutné prášok pridať k ostatným prísadám čo najneskôr. Cesto tak získa v predhriatej rúre potrebné teplo, aby prášok, ktorý bol už vystavený vlhkosti, začal reagovať. Samotné vrecká je nutné skladovať v suchu a chlade, pretože vlhký prášok do pečiva stráca svoju účinnosť.


Prášok do pečiva verzus sóda

Ako sa líši od sódy?

Detailný pohľad na prášok do pečiva

Sóda obľubuje kyslosť

Sóda a prášok do pečiva sú kypriace prostriedky, ktoré v ceste reagujú s inými prísadami. Sóda alebo sóda na pečenie sa často používa v amerických receptoch. Aby mohla rozvinúť svoj kypriaci účinok, musí cesto obsahovať okrem tekutých zložiek aspoň jednu „kyslú“ prísadu, s ktorou môže sóda reagovať, napríklad cmar, jogurt alebo javorový sirup. Sóda uvoľňuje svoj kypriaci účinok už pri miešaní cesta, preto by cesto nemalo pred jeho vložením do rúry príliš dlho stáť.

Sóda je zložkou prášku do pečiva

V prášku do pečiva je tiež obsiahnutá sóda. Nie však iba ona. Prítomný je vždy aspoň ešte jeden nositeľ kyslosti, ako vínny kameň alebo škrob ako izolačná látka. Na rozdiel od sódy nepotrebuje prášok do pečiva v ceste ešte „kyslú“ prísadu, aby sa dosiahol želaný účinok. Cesto začne reagovať, len čo sa prášok do pečiva dostane do kontaktu s tekutými prísadami cesta. Teda už pri miešaní cesta. Podobne ako pri použití sódy by cesto s práškom do pečiva nemalo pred vložením do rúry dlho stáť. Ďalšie zložky prášku do pečiva reagujú až potom, keď sa dosiahne istá teplota. Kyprí teda dvojnásobne.


Použitie

Čo všetko ešte prášok do pečiva dokáže?

Prášok do pečiva nie je iba prísada do koláčov. Môže sa používať v mnohých iných oblastiach, napríklad v domácnosti na odstraňovanie ťažko odstrániteľných nečistôt, na neutralizáciu nepríjemných zápachov alebo na odpudenie mravcov.

Prášok do pečiva v kuchyni

  • Pomocou prášku do pečiva možno neutralizovať nepríjemné zápachy, napríklad keď zapácha chladnička. Nasypte pritom jednoducho polovicu vrecúška prášku do pečiva na malý tanier a ten položte do chladničky. Prášok do pečiva pomôže aj pri zapáchajúcom odtoku. Nasypte do odtoku jednoducho niekoľko lyžíc tohto kypriaceho prostriedku a zalejte octom. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom vymyte teplou vodou.
  • Pripálené zvyšky jedla na panviciach a hrncoch možno často iba ťažko odstrániť čistiacim prostriedkom a hubkou. Prášok do pečiva môže pomôcť uvoľniť tieto zvyšky. Dajte pritom do hrnca alebo panvice niekoľko lyžíc tohto kypriaceho prostriedku a trochu vody. Zmes nechajte pôsobiť cez noc. Tiež to funguje aj pri pripálených plochách v rúre.
  • Kto často pije kávu a čaj, isto pozná slizovité stopy, ktoré tieto nápoje zanechávajú na šálkach a kanviciach. S trochou prášku do pečiva možno tieto stopy ľahko odstrániť. Dajte pritom jednoducho prášok do nádoby, naplňte ju vodou a nechajte stáť celú noc.

Prášok do pečiva v ostatnej domácnosti

  • Kto si chce vyčistiť svoje strieborné a zlaté šperky, nepotrebuje na to špeciálny čistič. Tento ušľachtilý kov rozžiari aj trochu prášku do pečiva. Dajte pritom šperk do vody a na liter vody pridajte jednu polievkovú lyžicu tohto kypriaceho prostriedku. Po asi hodine namáčania ho možno ľahko vyčistiť.
  • Prášok do pečiva sa tiež osvedčil ako prostriedok proti mravcom. Ak chcete poraziť tento malý hmyz, jednoducho zmiešajte trochu cukru s práškom do pečiva a posypte na miesta, kde sa vyskytuje zvlášť veľa mravcov. Ešte lepšie je však „mravčej invázii“ predchádzať, teda mravce vôbec neprilákať. Napríklad potraviny skladujte vždy dobre uzatvorené, dbajte na to, aby boli steny a pukliny dobre utesnené a denne vynášajte odpadky.

Prášok do pečiva v starostlivosti o telo

  • Prášok do pečiva sa považuje za tajný tip na svetlejšie zuby. Mierne pritom navlhčite zubnú kefku a ponorte do prášku do pečiva. Vyčistite si zuby a potom si dôkladne vypláchnite ústa. Keď sa prášok do pečiva dostane do kontaktu s vodou, vzniká uhličitan sodný. Ten má abrazívny účinok, ktorý dokáže uvoľniť zafarbenie. Zubári však neodporúčajú príliš časté používanie, pretože tento postup môže poškodiť zubnú sklovinu.
  • Prášok do pečiva môže pomôcť pri potení nôh. Potrite pritom nohy trochou prášku do pečiva. Sóda prítomná v prášku nasaje pot a baktérie.

Trvanlivosť

Môže sa prášok do pečiva pokaziť?

Prášok do pečiva je nutné skladovať uzatvorený a v suchu. Tak ho možno držať takmer večne. Pri otvorenom balení však môže kypriaci prostriedok zvlhnúť a tak stratiť kypriacu schopnosť. Avšak žiaden strach: Prášok do pečiva sa nemôže pokaziť. 


Alternatívy

Čím možno prášok do pečiva nahradiť?

Kto by si chcel náhle upiecť koláč a zistí, že nemá prášok do pečiva, bude nahnevaný. Existujú však rôzne možnosti, ako tento kypriaci prostriedok nahradiť. Najjednoduchšou možnosťou je do tuha vyšľahať bielok z vajec, ktoré majú ísť do cesta, a potom ho vmiešať do zmesi. To cesto skyprí a dodá mu väčší objem. Jelenia soľ sa skladá z hydrogenuhličitanu amónneho. Je vhodná ako kypriaci prostriedok do pečenia pre tenké pečivo z krehkého cesta. Ako náhrada môže slúžiť aj potaš, teda uhličitan draselný. Tento kypriaci prostriedok je známy predovšetkým z vianočného pečiva. Väčšinou sa používa na medovníky, pretože pečivo kyprí do šírky. Preto sa táto náhrada prášku do pečiva hodí skôr na ploché koláče.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v prášku do pečiva

Kladnou vlastnosťou prášku do pečiva je, že cesto sa prekyprí a „narastie“. Vďaka tomu je chutnejšie a ľahšie stráviteľné. Existuje dokonca prášok do pečiva pre diabetikov, ktorý sa vyrába z obilných klíčkov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 100 kcal

Sacharidy: 25 g

Bielkoviny: 0,1 g

Tuky: 0 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 48,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1100 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 50 mg

Horčík: 9 mg

Sodík: 11800 mg