Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pivné kvasnice: užitočné kvasinky

Jednobunkové a kužeľovité pivné kvasnice patria do druhu „saccharomyces cerevisiae“, ktorý obsahuje aj bežne predávané sušené droždie na pečenie. Obidve sušené droždia sa líšia iba v tom, či sú aktívne alebo neaktívne. Droždie na pečenie je aktívne droždie, kvôli čomu sa tiež používa na nakysnutie cesta, zatiaľ čo pivné kvasnice sú usmrtené a pôsobia iba cez svoje účinné zložky.

Užitočné informácie

Pivné kvasnice majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na pivné kvasnice

Pivné kvasnice aj pekárske droždie sú kvasinky. Ak sa k pivným kvasniciam pridá cukor, prebieha reakcia, ktorej výsledkom je kvasenie. Pivné kvasnice sa získavajú z kvasiniek čistej kultúry a šľachtia sa pomocou hubových kultúr. Ide o prírodný produkt, ktorý sa používa na výrobu piva a aj ako výživový doplnok vo forme tabletiek alebo vločiek. V obchodoch možno pivné kvasnice kúpiť ako prášok alebo vo forme kociek. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú pivné kvasnice?

Pri výrobe pivných kvasníc sa pestujú kvasinky. Pritom na výrobu niekoľkých ton pivných kvasníc stačí iba niekoľko miligramov kvasiniek čistej kultúry. Výroba prebieha v reakčnej skúmavke. Počas ôsmich dní sa z 50 mililitrov stane 40 litrov. Potom nasleduje preloženie do sterilizovaného systému, v ktorom možno vypestovať až 10 kubických metrov droždia. Na to sú potrebné iba ďalšie dva dni. Nakoniec sa množstvo zvýši na 200 kubických metrov. Aj to prebehne iba počas niekoľkých hodín. Tak možno počas jedenástich dní vyrobiť z množstva asi ôsmich miligramov čistej kvasinkovej kultúry až 18 ton kvasníc.


Sezónnosť

Kedy majú pivné kvasnice svoju sezónu?

Pivné kvasnice sú v predaji po celý rok, pretože ich možno vypestovať kedykoľvek.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu pivné kvasnice použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na pivné kvasnice

Pivné kvasnice sa používajú pri varení piva. Až pridaním kvasníc začnú prísady kysnúť, takže sa pivo môže vyvíjať. Pivné kvasnice je najlepšie skladovať v chladničke. Tu vydržia dva až tri týždne. Potom prípadne stratia aj svoju kypriacu schopnosť.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pivných kvasniciach 

Pivné kvasnice obsiahnuté v pive majú omamný a povzbudivý účinok. Ďalej sú známe aj účinky v oblasti kozmetiky a farmácie. Pivné kvasnice obsahujú mnoho účinných zložiek, ktoré pôsobia napríklad proti prirodzenému procesu starnutia. Pivné kvasnice sú okrem toho výnimočné vysokým obsahom vitamínu B. V predaji sú tiež ako výživový doplnok, pretože môžu mať priaznivý vplyv na pokožku, vlasy a nechty.

Navyše priaznivo vplývajú aj na srdce a nervovú sústavu. Pivné kvasnice podporujú tvorbu krvi a regulujú hladinu cukru v krvi. Podporujú zdravý imunitný systém tým, že premieňajú proteíny, tuky a sacharidy na energiu. Pritom povzbudivo pôsobí vitamín B. Organizmus tak získa schopnosť lepšie sa brániť proti pôvodcom chorôb. Kvasnice chránia pred zápalmi. Okrem toho dokážu znižovať stres a zabezpečujú väčšiu vyrovnanosť.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 229 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 48 g

Tuky: 4,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 12 mg

Vitamín B2: 4 mg

Vitamín B6: 4,4 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 50 mg

Železo: 17,5 mg

Draslík: 1410 mg

Horčík: 230 mg

Sodík: 77 mg