Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Výrobky z obilnín: dôležité potraviny

Či už cestoviny, müsli, chlieb alebo pečivo: Obilie a výrobky z obilnín sú v našej strave všadeprítomné. Ďalšími výrobkami z obilnín sú šrot, škrob, krupica, otruby, bulgur, krúpy a vločky. Čím viac zrna sa nachádza v mletom produkte, tým viac hodnotnejších zložiek možno vo výslednej potravine nájsť.

Užitočné informácie

Výrobky z obilnín majú tieto špecifické vlastnosti

Výrobky z obilnín sú pre človeka možno najdôležitejšou potravinou. Rozmanitosť týchto produktov je obrovská. Pšenica, jačmeň, raž, kukurica, ovos, proso a špalda sú v nespracovanej forme do značnej miery rozpoznateľné; čím výraznejšie sú spracované, tým menej ich ako zložky v potravinách možno rozpoznať.

Detailný pohľad na rôzne výrobky z obilnín

Koľko druhov chleba existuje?

Pokiaľ ide o chlieb, existujú regionálne a sezónne varianty, ale napriek tomu je možné urobiť hrubé rozdelenie: pšeničný chlieb, ražný chlieb, miešaný pšenično-ražný chlieb, knäckebroty, potom aj špeciálnejšie chleby ako trojzrnný, štvorzrnný, ovsený, kukuričný, pohánkový, hrozienkový, chlieb s korením alebo tvarohový chlieb. Mnoho druhov chleba je výtvorom pekárov a nie každý chlieb je možné dostať v každej pekárni. Existuje približne 300 druhov chleba. 

Čo patrí k pečivu?

K pečivu zvyčajne patrí klasický chlieb a žemle, ale aj sladké pečivo, pečivo obsahujúce alkohol, sem patria napríklad koláče s alkoholom alebo pečivo s alkoholom, trvanlivé pečivo a výrobky z lístkového cesta. K trvanlivému pečivu patria sušienky, perníky, pečivo ako florentínky, oblátky, slané pečivo, sucháre, sušienky Spekulatius, krekery a aj slané drobné keksy.

Rozmanitosť obilninových výrobkov

Okrem už spomínaných výrobkov sa z obilnín vyrába aj krupica, müsli, šrot, obilninová káva, slad a cestoviny. Výrobky z obilnín sú dôležitou súčasťou výživy človeka a vlastne ich možno konzumovať celý deň: od raňajok až do večere.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú výrobky z obilnín?

Kukurica pochádza z Latinskej Ameriky, väčšina ostatných druhov obilnín pochádza z Mezopotámie a ryža sa pestovala v Číne. Všetky druhy obilnín sa medzitým rozšírili po celom svete.


Sezónnosť

Kedy majú výrobky z obilnín svoju sezónu?

Vďaka ich trvanlivosti a skladovateľnosti sú výrobky z obilnín k dispozícii po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu výrobky z obilnín použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na rôzne výrobky z obilnín

Výrobky z obilnín sú vhodné na mnoho príležitostí a môžete ich jesť na raňajky, obed, večeru, ale aj k popoludňajšej káve, podľa toho, o aký druh výrobku ide. Chlieb a pečivo ľudia radi konzumujú s rôznymi druhmi obloženia. Jemné pečivo, ako sú sušienky, môžete podávať s kávou a obilniny, múka a nepravé obilniny sú vhodné ako príloha alebo na pečenie. Cestoviny sa zase môžu ďalej spracovať na chutné cestovinové jedlá. Väčšinu výrobkov z obilnín by ste mali skladovať v chlade a na tmavom a suchom mieste.



Účinné zložky

Čo sa skrýva vo výrobkoch z obilnín

Živiny z výrobkov z obilnín sú dôležitou súčasťou výživy. Poskytujú telu sacharidy, bielkoviny, vitamíny (predovšetkým B vitamíny), ako aj minerálne látky a stopové prvky, ako sú zinok, horčík a fosfor. Čím viac zo zrna sa použije, tým vyšší bude podiel vitamínov a minerálov. Celozrnné obilniny sú bohaté na vlákninu. Celozrnné výrobky majú pozitívny vplyv na zdravie človeka.