Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jemné pečivo: veľká rozmanitosť

Jemné pečivo patrí v zásade k pečivu. Jemné pečivo je zvláštny druh pečiva, ktoré musí z hľadiska receptúry spĺňať isté kritériá a požiadavky.

Užitočné informácie

Jemné pečivo má tieto špecifické vlastnosti

Hlavnými zložkami jemného pečiva sú cukor, múka a tuky. Prirodzene, na zosilnenie a vylepšenie chuti sa pridáva korenie a arómy. Okrem toho má pekár pri príprave jemného pečiva k dispozícii ešte iné cenné prísady. Patria k nim napríklad rôzne druhy ovocia, rastlinné prírodné produkty ako mandle, oriešky alebo mak. Tie slúžia, spolu so živočíšnymi produktmi, ako je mlieko, smotanové prísady, tvaroh alebo krémy, na dochutenie jemného pečiva. Vďaka týmto mimoriadnym prísadám sa jemné pečivo veľmi odlišuje od chleba a žemlí. 

Detailný pohľad na čerstvé jemné pečivo

Rôzne druhy jemného pečiva

Jemné pečivo možno rozdeliť do rôznych skupín. Jedným príkladom je kysnuté pečivo, pri ktorom sa cesto na jemné pečivo vyrába s použitím droždia postupom kysnutia typickým pre droždie. Známymi zástupcami tejto skupiny sú kysnuté pletenky, záviny a pečivo z lístkového cesta. Lístkové cesto je bohaté na mastné látky a vyznačuje sa špecifickou konzistenciou.

Koláče z miešaného cesta sú chutné a trvanlivé. Kvôli obsahu cukru, tuku a múky tiež patria do kategórie jemného pečiva. To tiež platí pre pečivo z krehkého cesta v rôznych vyhotoveniach. Z krehkého cesta sa napríklad pripravuje chutné čajové pečivo, ktoré je tiež známe ako jemné pečivo. Aj klasické tortové korpusy patria medzi jemné pečivo.

Mimoriadne trvanlivé varianty: Trvanlivé pečivo

Celkom špecifickým druhom jemného pečiva, ktoré sa vyznačuje veľmi veľkou trvanlivosťou, je takzvané trvanlivé pečivo. Popri sušienkach sú ako trvanlivé pečivo tradične známe perníky. Mnoho ľudí možno nevie, že sucháre, šťavnaté makrónky s kokosom, vafle a piškótové cesto sú tiež jemným trvanlivým pečivom. Pod názov bežné pečivo spadajú všetky výrobky z chlebového cesta, ktoré nevážia viac ako 250 gramov. Môžu to byť napríklad žemle, rožky, žemličky, praclíky či croissanty. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza jemné pečivo?

Na otázku o pôvode jednotlivých druhov jemného pečiva nemožno odpovedať rovnako. Dnes známa vianočná štóla sa napríklad pripisuje dvornému pekárovi Heinrichovi Drasdo z Torgau (Sasko). Krekry zas vznikli úpravou cesta na sucháre alebo tvrdé sušienky. Kysnuté cesto je takmer také staré ako pestovanie obilia a prvé maslové sušienky boli vyrobené v roku 1886 vo Francúzsku.


Sezónnosť

Kedy má jemné pečivo svoju sezónu?

Jemné pečivo je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jemné pečivo použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé jemné pečivo

Použitie jemného pečiva je rovnako rozmanité ako jeho výber. Koláče možno podávať ku káve, krekry a slané tyčinky chutia ako malé maškrty medzi hlavnými jedlami, možno ich však podávať aj ako občerstvenie na party a takisto chutia s dipom. Keksy sú praktické na cesty, chutia však aj ku káve a čaju a možno ich tiež zapracovať do dezertov a sladkých jedál. Vianočná štóla sa zas konzumuje, ako už napovedá názov, tradične na Vianoce čistá a nakrájaná na plátky. Zabalené jemné pečivo je obvykle potrebné skladovať v chlade, suchu a tme. Jeho trvanlivosť závisí od dátumu minimálnej trvanlivosti.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v jemnom pečive

Sladké pečivo a maškrty by sa však mali konzumovať iba obmedzene, pretože sú väčšinou mastné a obsahujú veľa cukru. Menej nápadné je sladké pečivo ako celozrnné sušienky alebo slané pečivo. Tiež však obsahuje veľa skrytého tuku a malo by sa tiež konzumovať iba v obmedzenej a primeranej miere.