Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šišky: nemecké tradičné sladké pečivo

Obľúbené, asi ako ruka veľké, sladké pečivo „berlínske šišky“, predávané v obchodoch, sú zo sladkého kysnutého cesta a väčšinou sú plnené džemom (tradične jahodový džem, zriedkavo slivkový lekvár alebo podľa regiónov iné plnky, ako šípkový lekvár a iné druhy džemov). Horná polovica je pokrytá buď cukrovou čokoládovou polevou alebo posypaná priamo práškovým alebo kryštálovým cukrom.

Užitočné informácie

Šišky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé šišky

Berlínske šišky sa v Nemecku jedia predovšetkým pri zvláštnych príležitostiach, ako je Silvester alebo novoročné podujatia, avšak v predaji sú v zásade po celý rok. Zvlášť obľúbené sú tiež pri karnevaloch a fašiangových slávnostiach. Pri týchto podujatiach sa niektoré exempláre ponúkajú zo šibalstva plnené neobvyklými plnkami (horčica, kečup, vaječný likér), čo však pri konzumácii nie je na prvý pohľad poznať. O to viac prekvapivá a veselá je konzumácia týchto neočakávaných plniek.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú šišky?

Pôvod berlínskych šišiek, ktoré boli vtedy bežným cestom vyprážaným na masti a bez plnky, je v severonemeckej oblasti doložený minimálne od 16. storočia. Vtedajšia forma bola ešte veľmi nepravidelná, krivá a nerovnomerná a mala zriedkavo plnku alebo bola bez plnky. Najpôvodnejšou formou berlínskych šišiek sú už stáročia známe pampúšiky (istý druh malého variantu šišiek, občas i slaný a nielen sladký).

Z 18. storočia pochádza nasledujúca historka: Jeden berlínsky pekár, ktorý chcel slúžiť vo vojsku Fridricha II. Pruského (Fridrich Veľký) ako delostrelec, bol označený za neschopného služby, dostal však možnosť pracovať ako poľný pekár. Z vďaky a úcty vytvoril ako poľné prídely dnešnú bežnú formu berlínskych šišiek (vtedy pečené na poľnom ohnisku v kotle vo vriacom tuku). Až počas industrializácie v druhej polovici 19. storočia získali berlínske šišky celoštátny význam a rozšírenie, predovšetkým od doby, keď sa Berlín stal hlavným mestom ríše po založení Nemeckej ríše (1871). Na prelome storočí si konečne našli svoje miesto v celoštátnych kuchárskych knihách.


Sezónnosť

Kedy majú šišky svoju sezónu?

Berlínske šišky sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu šišky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé šišky

Berlínske šišky sa konzumujú, ako sú. Berlínske šišky sú čerstvý výrobok, čím čerstvejšie, tým lepšia chuť. Po zakúpení by sa preto mali čo najskôr zjesť. Existujú zamrazené varianty, ktoré majú trvanlivosť niekoľko mesiacov.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v šiškách

Všetko s mierou: Berlínske šišky sú mastné a plné cukru a mali by sa konzumovať iba v obmedzenom množstve.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 317 kcal

Sacharidy: 44 g

Bielkoviny: 8,7 g

Tuky: 11,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 80 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 37 mg

Železo: 1,3 mg

Draslík: 110 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 240 mg