Slané tyčinky: chrumkavé lúhované pečivo
Slané tyčinky pochádzajú pôvodne z USA. Na výrobu slaných tyčiniek sú potrebné tieto prísady: múka, soľ, voda, rastlinný olej, slad, droždie a lúh sodný. Tieto prísady sa vymiešajú do cesta, dajú do príslušnej formy a nakoniec sa pečú ako chlieb, kým nezískajú svoju chrumkavosť. Potom sa ešte posypú kryštálovou soľou. Odtiaľ tiež pochádza ich názov.
Slané tyčinky majú tieto špecifické vlastnosti
Slané tyčinky majú nízky obsah tuku a väčšinou sú dokonca bez cukru. Len obsah soli je dosť vysoký. Existujú alternatívne varianty so sezamom alebo bez soli. Môžu sa líšiť veľkosťou a tvarom. Existujú slané tyčinky ako praclíky, malé a veľké, tenké a veľmi hrubé slané tyčinky. Hlavnými prísadami sú múka, väčšinou pšeničná múka (zvláštne formy z celozrnnej alebo špaldovej múky), rastlinný olej (repkový olej, slnečnicový olej), soľ, voda, droždie. A nevyhnutný lúhový kúpeľ, ktorý dodáva typickú chuť po lúhu.
Odkiaľ pôvodne pochádzajú slané tyčinky?
Ako takzvané „Pretzel sticks“ (praclíkové tyčinky) boli vytvorené podľa praclíkov, ktoré boli do USA privezené v 18. storočí. V 50. a 60. rokoch 20. storočia sa zo slaných tyčiniek stalo obľúbené občerstvenie.
Kedy majú slané tyčinky svoju sezónu?
Slané tyčinky sú v predaji po celý rok.
Na čo sa môžu slané tyčinky použiť a ako sa majú skladovať?
Slané tyčinky sú občerstvenie a ako také sa aj konzumujú. Sú obľúbenou klasikou na párty. Zatvorené balenie má veľmi veľkú trvanlivosť, pretože slané tyčinky obsahujú veľmi málo vody. Po otvorení by sa mali najlepšie uchovávať v suchu v uzatvorenej nádobe. Čím dlhšie sa skladujú, tým sú menej chrumkavé.
Čo sa skrýva v slaných tyčinkách
Slané tyčinky môžu slúžiť ako strava po hnačkových ochoreniach.
Kalórie: 347 kcal
Sacharidy: 76 g
Bielkoviny: 9,7 g
Tuky: 0,5 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,01 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,4 mg
Vápnik: 147 mg
Železo: 0,7 mg
Draslík: 124 mg
Horčík: 0 mg
Sodík: 1790 mg